Logo: Urząd Gminy Sepopol
Dzisiaj jest: 18/04/24, godzina: Aktualna godzina
Logo: BIP

Pozostałe aktualności

Sępopolski cmentarz pięknieje – aleja po alei

Ten rok przyniósł kolejną większą inwestycję na sępopolskim cmentarzu. Zakończyła się budowa 4 kolejnych odcinków brukowych alejek. 2 grudnia pracownicy Urzędu Miejskiego w Sępopolu dokonali odbioru robót. Inwestycja pochłonęła prawie 140 tys. zł. Dofinansowanie sępopolski magistrat pozyskał z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych (RFIL), a także dzięki ofiarności Państwa Jana i Danuty Sydor.
          Gminna nekropolia to miejsca szczególne i dlatego samorząd Sępopola robi wszystko, aby miejsce to łączyło w sobie powagę należną cmentarzom, połączoną z wymogami obecnych czasów.

Od kilku lat, na polecenie pani burmistrz Ireny Wołosiuk, realizowany jest plan sukcesywnej modernizacji alejek na cmentarzu komunalnym w Sępopolu. Przedsięwzięcie ma na celu polepszenie komfortu komunikacji na cmentarzu przy zachowaniu jego wartości historycznych.

Obecna inwestycja stanowi kontynuację prac rozpoczętych w 2020 roku. A z uwagi na zabytkowy charakter cmentarza, wszelkie prace budowlane wymagają uzyskania zaleceń oraz stosownych zgód Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Obecne  zalecenia przewidują budowę nawierzchni wyłącznie z naturalnych surowców np. kamienia granitowego. Jak łatwo się domyślić, ograniczenie możliwości zastosowania materiałów jakie mogą posłużyć do wykonania nawierzchni, pociągają za sobą znaczny wzrost kosztów samej inwestycji. Dzięki wsparciu Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych oraz Państwu Janowi i Danucie Sydor, możliwe było wykonanie kolejnych 4 odcinków zabytkowych alei. Łącznie wyremontowano już prawie 360 metrów.

Podobnie jak to miało miejsce w ubiegłym roku wykonawcą prac była firma „KWIAT” p. Mariusza Kwiecińskiego. W pierwszym ogłoszonym zapytaniu ofertowym, oferty złożone przewyższały kwotę jaką zamawiający przeznaczył na inwestycję, a dopiero drugie postępowanie umożliwiło wyłonienie wykonawcy i podpisanie stosownej umowy.  
 
           W tym miejscu bardzo serdecznie dziękujemy Państwu Janowi i Danucie Sydor za wsparcie finansowe gminy, dzięki któremu możliwa była kontynuacja inwestycji na naszej zabytkowej nekropolii. Oby osób o tak wspaniałych sercach, chętnych do wsparcia, było jak najwięcej w kolejnych latach.

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

12Galeria zdjęć: Cmentarz - zabytkowe alejki 2021

Elementy dodatkowe powiązane z tą informacją

Kontakt - stopka

Modernizacja Świetlicy w Ostrym Bardzie

Inwestycja wspierana przez LGD "Barcja" w wysokości 63,63%...
Ostre Bardo, malownicza wieś położona w sercu Barcji, od lat słynie z gościnności także miejsca zgromadzeń religijnych dla wiernych wyznania greckokatolickiego. Jednym z centralnych punktów życia społeczności lokalnej jest świetlica wiejska, pełniąca funkcję miejsca spotkań mieszkańców, organizacji uroczystości sołeckich, rodzinnych oraz kościelnych. W ramach ciągłego dążenia do poprawy warunków życia mieszkańców oraz zapewnienia atrakcyjnych miejsc do organizacji różnego rodzaju spotkań mieszkańców, gmina podjęła decyzję o gruntownej modernizacji świetlicy.
 
Środki na ten cel zostały pozyskane dzięki pracownikom gminy z LGD „Barcja”, która wspiera inicjatywy rozwojowe na obszarach wiejskich. Projekt modernizacji świetlicy został zrealizowany w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich (PROW) 2014-2020, z dofinansowaniem w wysokości imponujących 63,63%. Kwota jaką otrzymaliśmy to ponad 240 000 złotych. Najkorzystniejszą ofertę w postępowaniu przetargowym złożyła firma Pana Stanisława Góreckiego z Bisztynka na kwotę 200 000 złotych.
 
Inwestycja, której prace rozpoczną się w przyszłym tygodniu, przyniesie zmiany zarówno wizualne, funkcjonalne, jak i techniczne. Remont pomieszczeń ma na celu stworzenie przestrzeni, która będzie sprzyjała różnorodnym aktywnościom społecznym, kulturalnym oraz rekreacyjnym.
 
Planowane udogodnienia obejmują nie tylko odświeżenie wnętrza i zastosowanie nowoczesnych materiałów wykończeniowych, ale także dostosowanie infrastruktury do potrzeb osób niepełnosprawnych. Dodatkowo, z myślą o zwiększeniu funkcjonalności, przewidziano rozbudowę sali głównej oraz stworzenie dodatkowych pomieszczeń, które będą służyć jako zaplecze sanitarne. Planowana jest również wymiana między innymi systemu ogrzewania, tynków wewnętrznych, schodów wewnętrznych, podłóg, drzwi, kominów.
 
Jednym z istotnych aspektów projektu jest zachowanie charakteru lokalnej społeczności oraz uwzględnienie specyfiki otoczenia. Świetlica wiejska w Ostrym Bardzie, ze względu na swoje sąsiedztwo z historyczną cerkwią, pełni również rolę miejsca organizacji uroczystości kościelnych. Dlatego też, w ramach modernizacji, szczególną uwagę poświęcono estetyce oraz funkcjonalności przestrzeni, aby zachować harmonię z otoczeniem.
 
Całkowita realizacja prac planowana jest do maja 2024 roku. Po zakończeniu modernizacji, mieszkańcy Ostrego Barda będą mieli do dyspozycji odnowioną, nowoczesną świetlicę, która stanie się nie tylko miejscem spotkań, ale także miejscem do zacieśniania więzi społecznych.
 
Inicjatywa ta nie tylko podkreśla zaangażowanie gminy w rozwój lokalnej społeczności. Dzięki środkom pozyskanym z programu PROW 2014-2020 oraz wsparciu LGD Barcja, możliwe stało się zrealizowanie tej niezwykle potrzebnej inwestycji, która przyniesie korzyści mieszkańcom Ostrego Barda na kolejne lata.
URZĄD MIEJSKI
W SĘPOPOLU
ul. 11 Listopada 7
11 -210 Sępopol
 
Tel. (89) 76 13 181        
Nr fax. (089) 679 08 21
 
e-mail : sepopol@sepopol.pl
NIP: 743-20-21- 679  REGON: 510743628
 
Nr konta 28 8855 0004 2004 0008 5316 0001
 
Pracujemy
poniedziałek  8.00 - 16.00
wtorek  - piątek 7.15 - 15.15
 

Godziny przyjęć interesantów:

Burmistrz
Irena Wołosiuk
 
zaprasza  interesantów:  
poniedziałek-piątek
w godzinach pracy Urzędu

Gminy Partnerskie

  • Logo: Lägerdorf Lägerdorf
  • Logo: Prawdinsk Prawdinsk