Logo: Urząd Gminy Sepopol
Dzisiaj jest: 20/04/24, godzina: Aktualna godzina
Logo: BIP

Aktualności

Sępopol Super Zwycięzcą X Festiwalu Miast Cittaslow

Prawie 20. miast Cittaslow, w minioną sobotę, zaprezentowało się na X Festiwalu Miast Cittaslow, który odbył się w Górowie Iławeckim. Miło nam poinformować, że Sępopol zdobyły tytuł SUPER ZWYCIĘZCY Festiwalu.
 
Nasze miasteczko reprezentowała burmistrz Irena Wołosiuk oraz Magdalena Gutkowska, dyrektor Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury. Stoiska promocyjne pięknie przygotowali uczestnicy sekcji kulinarnej naszego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, pracownicy M-GOK, pszczelarz p. Stefan Wojnicz oraz pracownicy naszego urzędu.
 
 
Z inicjatywy Pani burmistrz, Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury zorganizował autokar dla mieszkańców zainteresowanych udziałem w festiwalu. Bardzo się cieszymy, że tak duża grupa mieszkańców skorzystała z możliwości zobaczenia festiwalu na żywo. A czekało na nich mnóstwo atrakcji.
 
Na specjalne przygotowanych stoiskach wszystko, co mają najlepsze, prezentowali przedstawiciele miast zrzeszonych w Międzynarodowym Stowarzyszeniu Cittaslow. Można było kupić lub skosztować wybornych miodów, tradycyjnego chleba, owoców i warzyw, sera, twarogu, pieczonej szynki, wędlin, soków i kompotów oraz nalewek. Miasta prezentowały też swoich artystów rzeźbiarzy, tkaczy, wytwórców i malarzy. Nas reprezentował rzeźbiarz, pan Piotr Gołębiewski .
 
Podczas festiwalu prezentowaliśmy nasze walory regionalne oraz kulinarne. Gościom odwiedzających miasteczko cittaslow serwowaliśmy własnoręczne wyroby w postaci pierogów, miodów, syropów, ciast i ciasteczek, drożdżowych ślimaczków przygotowanych przez sekcję kulinarną działającą przy UTW w Sępopolu. Dodatkowo eksponowaliśmy miód, woskowe ślimaczki, prace plastyczne wykonane przez seniorów z UTW a także materiały promujące naszą gminę.
Sępopolskie stoisko, dzięki uczestnikom sekcji kulinarnej naszego UTW było tłumnie odwiedzane, a nasze miody, ciasta, sępopolskie warzywa, potrawy regionalne i materiały promocyjne cieszyły się ogromną polarnością. Zostało to również docenione przez jury bowiem zdobyliśmy trzecie miejsce w konkursie na najciekawsze stoisko.
Na Festiwalu odbył się też konkurs na najładniejszego ślimaka– znak Cittaslow International. Nasz ślimak przygotowany przez sekcję plastyczną UTW zajął drugie miejsce.
A finalnie zostaliśmy SUPER ZWYCIĘCĄ całego festiwalu. Nie byłoby to możliwe gdyby nie rękodzielnicy z sekcji plastycznej i kulinarnej naszego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, którzy wykonali ślimaka oraz przygotowali smakołyki na nasze stoisko.
 
— Jestem dumna, że Sępopol ma tak wspaniałych mieszkańców, którzy dzięki pasji i realizacji swoich marzeń przyczyniają się do promocji naszego miasteczka. Cieszę się, że nasze produkty lokalne i talenty naszych artystów-amatorów zostały docenione. Ten sukces pokazuje, że nasze miasteczko ma ogromny potencjał, który należy odpowiednio wykorzystać — podsumowała imprezę Irena Wołosiuk, burmistrz Sępopola.
 
Istotą ruchu Cittaslow jest propagowanie kultury dobrego, harmonijnego życia promującego lokalne tradycje i zabytki, stawiającego na gościnność oraz stanowiącego alternatywę wobec wielkomiejskiego pośpiechu. Ważnym elementem życia w duchu slow jest świętowanie i relaks.
 
 

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

22Galeria zdjęć: festival cittaslow

Elementy dodatkowe powiązane z tą informacją

Kontakt - stopka

Modernizacja Świetlicy w Ostrym Bardzie

Inwestycja wspierana przez LGD "Barcja" w wysokości 63,63%...
Ostre Bardo, malownicza wieś położona w sercu Barcji, od lat słynie z gościnności także miejsca zgromadzeń religijnych dla wiernych wyznania greckokatolickiego. Jednym z centralnych punktów życia społeczności lokalnej jest świetlica wiejska, pełniąca funkcję miejsca spotkań mieszkańców, organizacji uroczystości sołeckich, rodzinnych oraz kościelnych. W ramach ciągłego dążenia do poprawy warunków życia mieszkańców oraz zapewnienia atrakcyjnych miejsc do organizacji różnego rodzaju spotkań mieszkańców, gmina podjęła decyzję o gruntownej modernizacji świetlicy.
 
Środki na ten cel zostały pozyskane dzięki pracownikom gminy z LGD „Barcja”, która wspiera inicjatywy rozwojowe na obszarach wiejskich. Projekt modernizacji świetlicy został zrealizowany w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich (PROW) 2014-2020, z dofinansowaniem w wysokości imponujących 63,63%. Kwota jaką otrzymaliśmy to ponad 240 000 złotych. Najkorzystniejszą ofertę w postępowaniu przetargowym złożyła firma Pana Stanisława Góreckiego z Bisztynka na kwotę 200 000 złotych.
 
Inwestycja, której prace rozpoczną się w przyszłym tygodniu, przyniesie zmiany zarówno wizualne, funkcjonalne, jak i techniczne. Remont pomieszczeń ma na celu stworzenie przestrzeni, która będzie sprzyjała różnorodnym aktywnościom społecznym, kulturalnym oraz rekreacyjnym.
 
Planowane udogodnienia obejmują nie tylko odświeżenie wnętrza i zastosowanie nowoczesnych materiałów wykończeniowych, ale także dostosowanie infrastruktury do potrzeb osób niepełnosprawnych. Dodatkowo, z myślą o zwiększeniu funkcjonalności, przewidziano rozbudowę sali głównej oraz stworzenie dodatkowych pomieszczeń, które będą służyć jako zaplecze sanitarne. Planowana jest również wymiana między innymi systemu ogrzewania, tynków wewnętrznych, schodów wewnętrznych, podłóg, drzwi, kominów.
 
Jednym z istotnych aspektów projektu jest zachowanie charakteru lokalnej społeczności oraz uwzględnienie specyfiki otoczenia. Świetlica wiejska w Ostrym Bardzie, ze względu na swoje sąsiedztwo z historyczną cerkwią, pełni również rolę miejsca organizacji uroczystości kościelnych. Dlatego też, w ramach modernizacji, szczególną uwagę poświęcono estetyce oraz funkcjonalności przestrzeni, aby zachować harmonię z otoczeniem.
 
Całkowita realizacja prac planowana jest do maja 2024 roku. Po zakończeniu modernizacji, mieszkańcy Ostrego Barda będą mieli do dyspozycji odnowioną, nowoczesną świetlicę, która stanie się nie tylko miejscem spotkań, ale także miejscem do zacieśniania więzi społecznych.
 
Inicjatywa ta nie tylko podkreśla zaangażowanie gminy w rozwój lokalnej społeczności. Dzięki środkom pozyskanym z programu PROW 2014-2020 oraz wsparciu LGD Barcja, możliwe stało się zrealizowanie tej niezwykle potrzebnej inwestycji, która przyniesie korzyści mieszkańcom Ostrego Barda na kolejne lata.
URZĄD MIEJSKI
W SĘPOPOLU
ul. 11 Listopada 7
11 -210 Sępopol
 
Tel. (89) 76 13 181        
Nr fax. (089) 679 08 21
 
e-mail : sepopol@sepopol.pl
NIP: 743-20-21- 679  REGON: 510743628
 
Nr konta 28 8855 0004 2004 0008 5316 0001
 
Pracujemy
poniedziałek  8.00 - 16.00
wtorek  - piątek 7.15 - 15.15
 

Godziny przyjęć interesantów:

Burmistrz
Irena Wołosiuk
 
zaprasza  interesantów:  
poniedziałek-piątek
w godzinach pracy Urzędu

Gminy Partnerskie

  • Logo: Lägerdorf Lägerdorf
  • Logo: Prawdinsk Prawdinsk