Pozostałe aktualności

Sępopol Super Zwycięzcą X Festiwalu Miast Cittaslow

  • 01-07-2019
Prawie 20. miast Cittaslow, w minioną sobotę, zaprezentowało się na X Festiwalu Miast Cittaslow, który odbył się w Górowie Iławeckim. Miło nam poinformować, że Sępopol zdobyły tytuł SUPER ZWYCIĘZCY Festiwalu.
 
Nasze miasteczko reprezentowała burmistrz Irena Wołosiuk oraz Magdalena Gutkowska, dyrektor Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury. Stoiska promocyjne pięknie przygotowali uczestnicy sekcji kulinarnej naszego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, pracownicy M-GOK, pszczelarz p. Stefan Wojnicz oraz pracownicy naszego urzędu.
 
 
Z inicjatywy Pani burmistrz, Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury zorganizował autokar dla mieszkańców zainteresowanych udziałem w festiwalu. Bardzo się cieszymy, że tak duża grupa mieszkańców skorzystała z możliwości zobaczenia festiwalu na żywo. A czekało na nich mnóstwo atrakcji.
 
Na specjalne przygotowanych stoiskach wszystko, co mają najlepsze, prezentowali przedstawiciele miast zrzeszonych w Międzynarodowym Stowarzyszeniu Cittaslow. Można było kupić lub skosztować wybornych miodów, tradycyjnego chleba, owoców i warzyw, sera, twarogu, pieczonej szynki, wędlin, soków i kompotów oraz nalewek. Miasta prezentowały też swoich artystów rzeźbiarzy, tkaczy, wytwórców i malarzy. Nas reprezentował rzeźbiarz, pan Piotr Gołębiewski .
 
Podczas festiwalu prezentowaliśmy nasze walory regionalne oraz kulinarne. Gościom odwiedzających miasteczko cittaslow serwowaliśmy własnoręczne wyroby w postaci pierogów, miodów, syropów, ciast i ciasteczek, drożdżowych ślimaczków przygotowanych przez sekcję kulinarną działającą przy UTW w Sępopolu. Dodatkowo eksponowaliśmy miód, woskowe ślimaczki, prace plastyczne wykonane przez seniorów z UTW a także materiały promujące naszą gminę.
Sępopolskie stoisko, dzięki uczestnikom sekcji kulinarnej naszego UTW było tłumnie odwiedzane, a nasze miody, ciasta, sępopolskie warzywa, potrawy regionalne i materiały promocyjne cieszyły się ogromną polarnością. Zostało to również docenione przez jury bowiem zdobyliśmy trzecie miejsce w konkursie na najciekawsze stoisko.
Na Festiwalu odbył się też konkurs na najładniejszego ślimaka– znak Cittaslow International. Nasz ślimak przygotowany przez sekcję plastyczną UTW zajął drugie miejsce.
A finalnie zostaliśmy SUPER ZWYCIĘCĄ całego festiwalu. Nie byłoby to możliwe gdyby nie rękodzielnicy z sekcji plastycznej i kulinarnej naszego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, którzy wykonali ślimaka oraz przygotowali smakołyki na nasze stoisko.
 
— Jestem dumna, że Sępopol ma tak wspaniałych mieszkańców, którzy dzięki pasji i realizacji swoich marzeń przyczyniają się do promocji naszego miasteczka. Cieszę się, że nasze produkty lokalne i talenty naszych artystów-amatorów zostały docenione. Ten sukces pokazuje, że nasze miasteczko ma ogromny potencjał, który należy odpowiednio wykorzystać — podsumowała imprezę Irena Wołosiuk, burmistrz Sępopola.
 
Istotą ruchu Cittaslow jest propagowanie kultury dobrego, harmonijnego życia promującego lokalne tradycje i zabytki, stawiającego na gościnność oraz stanowiącego alternatywę wobec wielkomiejskiego pośpiechu. Ważnym elementem życia w duchu slow jest świętowanie i relaks.
 
 

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

22Galeria zdjęć: festival cittaslow

Elementy dodatkowe powiązane z tą informacją