Pozostałe aktualności

Rozpoczęto wymianę 300 sztuk opraw ulicznych

  • 04-05-2023
Zakup sfiansowano w 100% ze środków przekazanych przez Rząd.
          Wymiana oświetlenia ulicznego to jedno z ważniejszych działań podejmowanych przez gminy w celu zaoszczędzenia środków, wydłużenia czasu świecenie co przełoży się bezpośrednio na komfort mieszkańców. Właśnie trwa wymiana 300 sztuk opraw oświetlenia ulicznego, co przyniesie wiele korzyści dla mieszkańców danej gminy.
 
Oprawy wyposażone w programowalne sterowniki umożliwiają dowolną regulację parametrów świecenia lamp. Dzięki temu można dostosować oświetlenie do warunków panujących na ulicy, takich jak intensywność ruchu czy pogoda. Co więcej, dzięki temu, że oprawy są programowalne, można znacznie zmniejszyć koszty związane z ich użytkowaniem.
Pieniądze na ten cel gmina otrzymała w ramach wsparcia samorządów przez rząd. To bardzo ważne, ponieważ wymiana oświetlenia to inwestycja, która generuje bardzo duże koszty. Dzięki wsparciu rządu gminy mogą dokonać wymiany opraw bez negatywnego wpływu na swój budżet.
 
Lampy dostarczyła firma z Lug Light Factory sp. z o.o. z Zielonej Góry. To firma o ugruntowanej pozycji na rynku, która cieszy się dużym zaufaniem klientów. Wybór takiego dostawcy gwarantuje, że oprawy są wysokiej jakości i będą służyć przez wiele lat. Koszt zakupu to 177 799,02 zł w 100% pokryty ze środków zewnętrznych. To kwota, która na pierwszy rzut oka może wydawać się wysoka, ale należy pamiętać, że wymiana oświetlenia to inwestycja na lata. Nowe oprawy są energooszczędne i posiadają wiele zaawansowanych funkcji, co pozwoli na zmniejszenie kosztów związanych z użytkowaniem oświetlenia.
 
Montaż opraw wykonuje firma Master Spark z Sępopola za kwotę 40 500 złotych. To kolejny ważny element wymiany oświetlenia. Montaż musi być wykonany przez specjalistów, którzy posiadają odpowiednie kwalifikacje i doświadczenie. Firma Master Spark to firma z wieloletnim doświadczeniem, która wykonuje prace zgodnie z najwyższymi standardami.
 
 
W ramach posiadanych możliwości kolejne oprawy będą dokupywane i montowane. To bardzo ważne, ponieważ wymiana oświetlenia to proces, który powinien być prowadzony systematycznie. Dzięki temu możliwe będzie stopniowe zastępowanie starych opraw nowymi, co pozwoli na utrzymanie optymalnego poziomu oświetlenia na ulicach.
 
Część sołectw ze środków gminy przeznaczonych na fundusz sołecki zdecydowała się na zakup opraw wyposażonych w panele fotowoltaiczne, które będą działały zupełnie poza siecią elektryczną. To świetne rozwiązanie, ponieważ takie oprawy nie generują kosztów związanych ze zużyciem energii elektrycznej, a jednocześnie są przyjazne dla środowiska. Panele fotowoltaiczne pozwalają na pozyskiwanie energii słonecznej, która będzie wykorzystywana do zasilania opraw.
 
Warto zwrócić uwagę na to, że wymiana oświetlenia to także inwestycja ekologiczna. Nowe oprawy są energooszczędne i przyjazne dla środowiska, co pozwoli na zmniejszenie emisji CO2.
Wymiana 300 sztuk opraw oświetlenia ulicznego, o której mowa, będzie obejmować w pierwszej kolejności wyłącznie te oprawy, które dotychczas funkcjonowały. Oprawy, które były dotychczas wyłączone, pozostaną bez zmian. W ten sposób, wymiana zostanie przeprowadzona w sposób racjonalny i efektywny.
 
W ramach inwestycji wymieniane będą oprawy na terenie miasta oraz w sołectwach, zgodnie z ilością dostępnych sztuk. Warto zauważyć, że wymiana opraw oświetlenia to proces, który nie kończy się na jednej inwestycji. W ramach posiadanych możliwości, kolejne oprawy będą dokupywane i montowane w miarę możliwości finansowych gminy.

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

6Galeria zdjęć: Wymiana lamp

Elementy dodatkowe powiązane z tą informacją