Pozostałe aktualności

Wymiana Polsko-Niemiecka: Niezapomniany Tydzień Integracji i Edukacji

  • 02-09-2024
Wspólne doświadczenia młodzieży z Sępopola i Lägerdorf’u...
          Lägerdorf’u w Niemczech w ramach programu wymiany polsko-niemieckiej. Był to tydzień pełen inspirujących doświadczeń, który umożliwił uczniom obu krajów poznanie siebie nawzajem, rozwijanie umiejętności językowych oraz pogłębianie świadomości kulturowej.
 
Program wymiany miał na celu nie tylko naukę języka, ale również poszerzenie perspektyw młodych ludzi, umożliwienie im zrozumienia podobieństw i różnic kulturowych, a także przełamywanie stereotypów i nawiązywanie trwałych międzynarodowych relacji. Był to czas niezapomnianych przygód, który jednocześnie promował samodzielność, odpowiedzialność oraz rozwój kluczowych kompetencji potrzebnych do dalszej samorealizacji i integracji społecznej.
 
W trakcie wymiany uczestnicy brali udział w różnorodnych warsztatach, zajęciach sportowych i kulturalnych, które pozwoliły im lepiej poznać lokalne społeczności oraz wzbogacić swoją wiedzę i umiejętności. Pani Burmistrz Sępopola, Irena Wołosiuk, serdecznie powitała gości, a wspólne grillowanie zorganizowane przez Koło Gospodyń Wiejskich z Sępopola, przy dużym zaangażowaniu Pani Łucji Stankiewicz, stanowiło doskonałą okazję do integracji. W zorganizowaniu wyżywienia dzieci pomagały panie Justyna Kożuch i Teresa Łupinka.
 
Młodzież niemiecka miała także możliwość zwiedzenia Muzeum Stowarzyszenia Historyczno-Eksploracyjnego „Rosenthal" w Bartoszycach, gdzie zapoznała się z pamiątkami historycznymi i militarnymi regionu Barcja. W pozostałe dni uczestnicy z entuzjazmem brali udział w grach sportowych, warsztatach oraz w turnieju tenisa stołowego zorganizowanego przez Krzysztofa Łuszczyka, nauczyciela ZSP w Sępopolu. Pan Krzysztof nie tylko doskonale dogadywał się z dziećmi, ale również prowadził naukę tańca „belgijki” i zorganizował dyskotekę pożegnalną. Funkcje opiekunów pełnili: Pani Dorota Łuszczyk, Dorota Romanowska, Agnieszka Strzedzińska, a tłumaczami byli Panie Aneta Kożuch i Pola Lipińska.
 
Dzięki zaangażowaniu wielu osób, w tym naszych radnych i pracowników MGOK w Sępopolu, młodzież mogła cieszyć się grą terenową, poszukiwaniem skarbów, a także nauką topografii i sztuki kamuflażu. Nie zabrakło również wycieczek, w tym do Olsztyna, gdzie zwiedzano Zamek Kapituły Warmińskiej, oraz do Wilczego Szańca w Gierłoży, gdzie młodzież mogła poznać historię II wojny światowej.
 
Dzięki uprzejmości Komendanta Placówki Straży Granicznej w Sępopolu można było zobaczyć w jaki sposób pracuje Polska Straż Graniczna oraz obejrzeć sprzęt, samochody, quady i łodzie.
 
Szczególne podziękowania należą się Państwu Baczewskim, za nieodpłatne wypożyczenie kajaków, organizację wycieczki katamaranem po rzece Łynie oraz pyszny obiad przygotowany dla gości przez Panią Anię, a także Panu Grzegorzowi Borowskiemu, który interesująco opowiadał historię Sępopola naszym gościom.
 
Tydzień pełen aktywności zakończył się dyskoteką, podczas której młodzież miło spędziła czas, a symboliczny podarunek od Pani Burmistrz Sępopola trafił do władz partnerskiego miasta Lägerdorf. Wymiana zakończyła się wzruszającym pożegnaniem, z nadzieją na kolejne spotkania.
 
Realizacja tego projektu nie byłaby możliwa bez wsparcia Fundacji „Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży”, która dofinansowała pobyt w kwocie 31 416 zł oraz wkładu własnego gminy w wysokości 6 000 zł.
 
Serdeczne podziękowania kierujemy do wszystkich rodziców, nauczycieli i osób zaangażowanych w organizację tego przedsięwzięcia, a szczególnie do Pani Magdy Jakubowskiej, której operatywność była kluczowa dla powodzenia tej wymiany.
 
Młodzież z niecierpliwością czeka na kolejne spotkanie z nowymi przyjaciółmi z Niemiec, a wspomnienia z tego tygodnia z pewnością pozostaną z nimi na całe życie...
 

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

Elementy dodatkowe powiązane z tą informacją