Aktualności

WIZYTA W LÄGERDORF

  • 09-11-2018
W dniach 11-13 sierpnia delegacja gminy z Pania Ireną Wołosiuk na czele przebywała z wizytą w mieście Lägerdorf.
Wizyta była odpowiedzią na zaproszenie strony niemieckiej na uroczystość zmiany nazwy placu w mieście Lägerdorf z Schippenbeil Platz na Sepopoler Platz. Data nie była przypadkowa, bowiem w tym czasie już po raz 8 odbywała sie polsko-niemiecka wymiana młodzieży, w której udzial brali uczniowie Zespołu Szkolno-Przedszkolnego z Sępopola.
 
Podczas pobytu w Niemczech Pani Burmistrz miała okazję rozmawiać z Burmistrzem miasta Panem Heinrichem Sülau oraz Panią Iną Marią Kunkelmoor, honorową obywatelką Sępopola. W takcie spotkań podkreślono ogromne znaczenie współpracy między miastami, szczególnie na gruncie wymiany młodzieży. Z obu stron padły deklaracje, aby te wzajemne relacje rozwijać, także w innych dziedzinach.
 
Warto podkreslić, że Schippenbeil Platz powstał w 1954 roku, aby zachować pamieć o niemieckich ziemiach wschodnich. Pod koniec lat osiemdziesiątych XX wieku rozpoczęto bezpośrednie spotkania Niemców ze wschodnimi sąsiadami. Ina Maria Kunkelmoor organizowała transporty z pomocą do Sępopola. W ten sposób nawiązano kontakty, które uwieńczono zawarciem partnerstwa w 1993 roku. To partnerstwo trwa do dzisiaj i utrzymuje się dzięki corocznej wymianie młodzieży.
 
W nagrodę atrakcyjny wypoczynek, czyli wymiana polsko-niemiecka młodzieży
 
Już po raz ósmy 20-osobowa grupa uczniów Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Sępopolu przebywała na tygodniowym wypoczynku w Niemczech, a dokładnie w partnerskim Lägerdorf. Jest to licząca ok. 2,5 tysiąca mieszkańców zasobna miejscowość położona 60 km od Hamburga, od 1993 r. związana z Sępopolem umową partnerską.
 
Tegoroczny pobyt odbył się na zaproszenie strony niemieckiej i był współfinansowany przez organizację Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży. Dla uczniów z gminy Sępopol wizyta była formą nagrody za osiągnięcia w nauce, aktywność i zaangażowanie w pracach SU oraz za działania na rzecz innych w formie wolontariatu.
 
Niemieccy partnerzy zadbali o przyjazną atmosferę  oraz różnorodne atrakcje. Bogaty program pobytu z jednej strony stwarzał możliwość bliższego poznania okolicy, w tym cementowni Holcim, miasta Itzehoe, z drugiej strony pozwalał na nawiązywanie bliższych kontaktów młodzieży ze sobą, współzawodnictwo a nawet wspólną naukę.
 
W Lägerdorf od kilku lat funkcjonuje młodzieżowa grupa straży pożarnej, która systematycznie podnosi swoje umiejętności ratowniczo-gaśnicze. Uczestnicy wymiany wspólnie z miejscowymi ochotnikami uczestniczyli w marszu z pochodniami.
 
Odbyła się również Wycieczka nad Morze Północne do miejscowości Friedrichskoog, zwiedzanie stacji fok, spacer po części wybrzeża.
 
Największą niespodziankę organizatorzy sprawili młodzieży wizytą w Hansapark w Sierksdorf. Jest to park rozrywki z kilkudziesięcioma atrakcjami: od rejsu łódką po morzu kwiatów, poprzez  spokojne karuzele i kolejki górskie aż po ogromne rollercoastery.
 
Bogaty program pobytu został wypełniony i osiągnięto cel -  pogłębiono więzy pomiędzy polską i niemiecką młodzieżą, Polacy poznali cząstkę historii i kultury niemieckiej, codzienność i zwyczaje mieszkańców Lägerdorf. Młodzież szybko uświadomiła sobie, że ich niemieccy koledzy mają podobne zainteresowania, upodobania muzyczne, styl ubierania i sposoby spędzania czasu wolnego. Co raz mniejszą barierę stanowił język, niewidoczne były uprzedzenia, to znacznie ułatwiło nawiązanie kontaktów, a bycie ze sobą  podczas zabaw, rywalizacji i wspólnego działania dało  podłoże do zawierania  przyjaźni.
 
Jak podkreślają uczestnicy wypoczynku, warto było systematycznie uczyć się, osiągać dobre wyniki w nauce, bo nagroda za ten wysiłek okazała się bardzo ciekawa, bogata w przeżycia i pozytywne emocje. Najważniejsze, że już za rok zawarte znajomości będzie można odnowić podczas rewizyty w Sępopolu.
 

Elementy dodatkowe powiązane z tą informacją