Aktualności

Rusza sprzedaż końcowa węgla

  • 12-05-2023
Nowelizacja ustawy umożliwia zakup węgla bez ograniczeń wagowych przez gospodrastwa domowe. O kolejności decyduje data złożenia nowego wniosku...
          Od 15 maja w naszej gminie rusza końcowa sprzedaż węgla. Węgiel został sprowadzony w ramach programu sprzedaży na preferencyjnych warunkach dla gospodarstw domowych. Zmiany wprowadza podpisana przez prezydenta nowelizacja ustawy o zakupie preferencyjnym paliwa stałego przez gospodarstwa domoweNowela wprowadza szereg zmian w zakresie zakupu preferencyjnego paliwa stałego, które mają ułatwić dostęp do tego paliwa dla mieszkańców, a jednocześnie pomóc gminom w sprzedaży pozostałych zapasów węgla.
 
Jedną z najważniejszych zmian jest wydłużenie terminu sprzedaży końcowej węgla uprawnionym mieszkańcom do 31 lipca 2023 r. Dodatkowo, nowelizacja przewiduje, że uprawniona osoba fizyczna będzie mogła dokonać zakupu węgla w dowolnej gminie prowadzącej sprzedaż końcową.
 
Ważne jest również to, że nowe przepisy przewidują brak limitów ilościowych dla jednego gospodarstwa domowego. Oznacza to, że każdy, kto spełni warunki uprawniające do zakupu preferencyjnego paliwa stałego, będzie mógł kupić tyle węgla, ile potrzebuje, pod warunkiem posiadania takiej ilości przez gminę. Dotychczas limit wynosił 3 tony.
Wniosek lub zaświadczenie będzie wciąż podstawą zakupu, ale nowelizacja wydłuża termin składania wniosku do 30 czerwca. Wnioski będą rozpatrywane przez gminę w kolejności wpłynięcia do wyczerpania ilości węgla przeznaczonego do sprzedaży końcowej.
 
Do rozdysponowania pozostało niewiele węgla, bo zaledwie kilka ton "groszku" oraz kilkanaście ton "orzecha". Cena sprzedaży końcowej pozostanie bez zmian i wyniesie 1750 zł za tonę, co stanowi korzystną ofertę dla mieszkańców, którzy korzystają z węgla jako źródła ogrzewania. Dodatkowo, wydłużony termin składania wniosków o zakup węgla daje czas na zorganizowanie swoich finansów oraz na podjęcie decyzji dotyczącej zakupu.
 
Warto podkreślić, że nowelizacja ustawy jest korzystna nie tylko dla mieszkańców, ale również dla samych gmin. Dzięki sprzedaży końcowej pozostałego w gminie węgla, unikniemy kosztów związanych z jego składowaniem, dozorem oraz ubezpieczeniem.

Elementy dodatkowe powiązane z tą informacją