Aktualności

Dożynki 2023 w Gminie Sępopol

  • 04-09-2023
Święto Dziękczynienia za Ciężką Pracę Rolników
          Początek września to dla mieszkańców Gminy Sępopol wyjątkowa data, która co roku wiąże się z radosnym i barwnym świętem - dożynkami gminnymi. To właśnie tego dnia społeczność wiejska i miasteczka gromadzi się, by wspólnie celebrować zbiorową pracę rolników, dziękować za ich trud, oraz cieszyć się razem. W obecnym roku nie było inaczej, a dożynki przyciągnęły tłumy mieszkańców i gości z okolicznych samorządów.
 
          Frekwencja na tegorocznych dożynkach, była imponująca. Rodziny, przyjaciele i sąsiedzi zjechali się, by wspólnie uczcić to wyjątkowe święto, które jest symbolem wdzięczności za plony, jakie daje ziemia. Gminne dożynki to nie tylko okazja do podziękowań, ale również czas na wspólną zabawę i integrację. Na scenie występowały zespoły reprezentujące różne gatunki muzyczne, począwszy od folkowego brzmienia, przez rocka i pop, aż po wzbudzające największe zainteresowanie występy zespołów disco polo. Dla każdego znalazła się odpowiednia nuta, a plac taneczny przed sceną tętnił życiem do późnych godzin nocnych.
 
          Nie brakowało również atrakcji dla najmłodszych uczestników dożynek. Dmuchane zjeżdżalnie, słodycze, stoiska z odpustowymi zabawkami - dzieci mogły znaleźć wiele sposobów, by dobrze się bawić. Rodzice mogli z kolei skosztować z bezpłatnego poczęstunku w postaci tradycyjnych potraw, takich jak: wojskowa grochówka, bigos czy smaczne wędliny. Niezmiennie smakowitym daniem pozostaje chleb ze smalcem i kiszonym ogórkiem, przygotowanym osobiście przez burmistrza Irenę Wołosiuk, co stanowiło prawdziwą gratkę dla smakoszy.
Na dożynkach nie mogło zabraknąć również stoisk kół gospodyń wiejskich oraz sołectw, które serwowały rozmaite potrawy i smakołyki. Stoisko bartoszyckiego klubu motocyklowego "Wiraż" również znalazło swoje miejsce na tym wyjątkowym wydarzeniu. Impreza trwała do późnych godzin nocnych, a bawili się na niej nie tylko mieszkańcy miasta i gminy Sępopol, ale także liczni goście z sąsiednich samorządów. To dowód na to, że dożynki gminne to nie tylko okazja do świętowania lokalnej tradycji, ale także doskonała okazja do spotkania się i wymiany doświadczeń między różnymi społecznościami.
 
          Jednym z niecodziennych elementów tegorocznych dożynek była obecność firmy prezentującej nowoczesny sprzęt rolniczy. Wśród sprzętów znalazł się również gigantycznych rozmiarów dron służący do opryskiwania zasiewów. Ten nowoczesny sprzęt, wyposażony w zaawansowane kamery multispektralne i odbiorniki sygnału satelitarnego GPS, umożliwia precyzyjne dozowanie oprysków rolniczych na polu, co przyczynia się do równomiernego wzrostu plonów.
 
          Dożynki w Gminie Sępopol to jednak nie tylko wydarzenie kulturalne i kulinarne, ale także konkurs na najpiękniejszy wieniec dożynkowy. To tradycja, która nadal żyje w sercach mieszkańców, a konkurs ten przyciąga uwagę zarówno miejscowych, jak i przyjezdnych. W tegorocznym konkursie, obok samego wyglądu wieńca, oceniano także przedstawienie towarzyszące prezentacji. Wielu uczestników konkursu postawiło na oryginalność i staranność wykonania swoich wieńców. Niektóre sołectwa i koło gospodyń wiejskich zdecydowały się na oprawę w postaci pięknie ubranych w tradycyjne stroje reprezentantów, co dodatkowo podkreśliło ich prezentacje. Część sołectw przygotowały również specjalne utwory muzyczne skomponowane specjalnie na tę okazję, co wprowadziło dodatkową magię do konkursu.
 
           Jednak to wieniec z miejscowości Lwowiec okazały się prawdziwą niespodzianką i zdobyły główną nagrodę. Nie tylko był on wspaniale udekorowane, ale także zaprezentowany w niezwykły sposób. Lwowiec postawił na spektakularność i przygotował pięknie udekorowany wóz drewniany oraz zabytkowy ciągnik, którym przewieziono wieniec z kościoła na stadion miejski. To widowisko zrobiło ogromne wrażenie na wszystkich obecnych, a mieszkańcy Lwowca mogą być dumni z tej wyjątkowej oprawy.
 
          Konkurs na najpiękniejszy wieniec dożynkowy to nie tylko okazja do rywalizacji, ale także do tworzenia pięknych dzieł sztuki ludowej i prezentacji bogactwa lokalnej kultury. To również dowód na to, że tradycja i kreatywność idą ze sobą w parze, tworząc niezapomniane chwile podczas dożynek gminnych. Mamy nadzieję, że ta tradycja będzie kontynuowana i cieszyła nasze społeczności w przyszłych latach.
 
 

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

234Galeria zdjęć: Dożynki 2023

Elementy dodatkowe powiązane z tą informacją