Aktualności

Aleje Spacerowe „Nad Łyną” dłuższe o kolejne kilkaset metrów

  • 21-09-2023
Łącznie odcinek alei wzdłuż rzeki liczy już ponad 1600 metrów, a będą kolejne…
          Po wielu miesiącach prac budowlanych, mamy powód do świętowania. Projekt wykonania alei spacerowych wzdłuż rzeki Łyny stał się rzeczywistością, a mieszkańcy teraz mogą cieszyć się nowym, ucywilizowanym terenem, który stanowi prawdziwą ozdobę okolicy.
 
          Inwestycja, która rozpoczęła się w połowie maja, została zakończona zgodnie z harmonogramem i przyjętym planem. Nowy odcinek alei spacerowych, liczący ponad 600 metrów, to teraz miejsce, które przyciąga mieszkańców i turystów korzystających m.in. z trasy rowerowej Green Velo. Głównym celem projektu było stworzenie przystępnych i komfortowych ścieżek spacerowych. Teraz na alejach znajdują się wygodne ławki oraz kosze na śmieci, co sprawia, że korzystanie z tego obszaru jest jeszcze przyjemniejsze. A niebawem ustawione zostaną ozdobne lampy oświetleniowe oraz posadzone zostaną różnorodne drzewa.
 
          Cała nawierzchnia alei została wykonana z dwóch warstw kruszyw umocnionych kamieniem naturalnym po obu bokach. Chociaż pierwotnie planowano zastosować betonowe obrzeża chodnikowe, Wojewódzki Konserwator Zabytków zdecydował, że kamienie naturalne lepiej wpisują się w otoczenie i charakter tego miejsca. Ta decyzja przyczyniła się do zachowania estetyki i harmonii z przyrodą.
 
          Projekt obejmował także trzy nowe dojścia do alei spacerowych. Pierwsze z nich znajduje się przy malowniczym moście na Łynie, drugie na wysokości pl. Kopernika, a trzecie łączy się z istniejącą ścieżką i schodami przy al. Wojska Polskiego. Dzięki temu teren nad rzeką stał się jeszcze bardziej dostępny i bezpieczny dla mieszkańców.
 
          Finansowanie tej inwestycji pochodziło ze środków Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich, w ramach Lokalnej Grupy Działania Barcja. Dofinansowanie wynoszące 63,63% stanowiło znaczące wsparcie dla realizacji projektu. Łączny koszt inwestycji to 194.340,00 złotych. Chociaż poziomy dofinansowania mogą być niższe niż niektóre inne programy rządowe, to i tak stanowiły one ważny wkład w rozwijanie lokalnej infrastruktury. Proces przetargowy przyniósł pozytywny rezultat, ponieważ najkorzystniejsza oferta okazała się o ponad 50 000 złotych niższa od kosztorysu inwestycji. W sumie wpłynęło 6 ofert, a firmy, które brały udział w przetargu, pochodziły z różnych regionów, od Torunia, przez Nowy Sącz, Chełmżę, Bartoszyce, aż po dwie z Sępopola. Rozpiętość cenowa była znacząca, a firma WOJTI REKLAMA p. Mariana Grabowskiego z Mirakowa wygrała przetarg, dostarczając jakość w przystępnej cenie.
 
          Prace budowlane zostały zakończone, a teraz mieszkańcy mogą cieszyć się efektami inwestycji. Kolejny odcinek alei spacerowych to idealne miejsce do relaksu, aktywności fizycznej i kontaktu z przyrodą. To nie tylko przestrzeń do spacerów, ale także miejsce, które integruje społeczność i wpływa na jakość życia mieszkańców.
 
          Budowa alei spacerowych nad Łyną w gminie Sępopol to wyjątkowy przykład, jak wykorzystać fundusze z Unii Europejskiej w celu poprawy infrastruktury i jakości życia lokalnych społeczności. To inwestycja, która przyczynia się do zacieśnienia więzi między ludźmi a naturą oraz stanowi inspirację dla innych regionów.

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

Elementy dodatkowe powiązane z tą informacją