Sport

Ludowy Klub Sportowy Łyna Sępopol

  • 13-11-2018
Historia działalności sportowej na Ziemi Sępopolskiej w powojennym okresie zaczyna się od wiosny 1948 r. W tym to roku Zakład Roszarniczy w Sępopolu zorganizował drużynę piłki nożnej, która przybrała nazwę „Włókniarz”. Jej założycielem, następnie trenerem i sędzią był Pan Franciszek Błażewicz ówczesny pracownik zakładu roszarniczego. Pierwszy mecz jednostka „Włókniarza” rozegrała wiosną 1949 r. w Bartoszycach z jednostką wojskową „Czarni” Bartoszyce był to mecz towarzyski i zakończył się wynikiem 1:4. Pierwszy mecz mistrzowski rozegrany został w 1950 roku i był to mecz o mistrzostwo klasy „C” rozegrany z jednostką „Kolejarza” w Korszach, który zakończył się wynikiem 3:1 dla gospodarzy. Do 1956 r. „Włókniarz” gra w klasie „C”. W 1956 r. na wniosek Panów Zdzisława Rudnickiego i Jana Durzyńskiego drużyna zmienia nazwę na LZS „Łyna” i w tym roku awansuje do klasy „B”. W tym samy roku powołany zostaje pierwszy Zarząd Klubu. Funkcję Prezesa obejmuje Pan Marian Maciąg. Awans do klasy „A” „Łyna” wywalczyła w 1966 r. natomiast 1970 r. zdobywa awans do III ligi okręgowej, w której gra przez dwa sezony. Od jesieni 1976 r. po reorganizacji w PZPN drużyna Łyny Sępopol gra w klasie „B” , zmienia nazwę na LKS „Argołyna” i jest klubem zakładowym podległym pod Zakład Rolny w Sępopolu. W 1983 r. nazwę Łyna przywrócono. W 1984 r. zdobywa awans dla klasy okręgowej, w której gra do czasów obecnych.
Klub w swojej historii przechodził różne koleje losu; istniały sekcje piłki siatkowej, szachów, tenisa stołowego, brydża, ale zawsze sekcja wiodącą była piłka nożna. 

Obecnie klub posiada stadion z dwoma płytami boiskowymi, budynek socjalny, który w najbliższych latach ma być przebudowany i dostosowany do aktualnych potrzeb i wymogów. Na dzień dzisiejszy w klubie działa tylko sekcja piłki nożnej zrzeszająca 94 piłkarzy w trzech grupach rozgrywkowych: seniorzy, juniorzy młodsi oraz młodzicy.
 Od 31 lat klub jest organizatorem Zimowego Turnieju Piłki Nożnej o puchar Burmistrza Sępopola, który od 14 lat poświęcony jest Robertowi Borowskiemu byłemu zawodnikowi Łyny i strażakowi, który zginął tragicznie w czasie akcji ratowniczej.

autor: Zarząd LKS „Łyna” Sępopol

Elementy dodatkowe powiązane z tą informacją