Turystyka rowerowa

trasy rowerowe

  • 21-11-2018

Wschodni szlak rowerowy Green Velo

Najbradziej spektakularny projekt rowerowy, którego trasa liczy 2000 km, biegnie przez Sępopol. Długość odcinka na terenie gminy wynosi 13 km i obejmuje miejscowości LISKI - TURCZ - SMOLANKA - SĘPOPOL. W Sępopolu znajduje się Miejsce Obsługi Rowerzytsów, gdzie pod zadaszeniem istnieje możliwość odpoczynku. Dodatkowo w centrum mista jest siłownia zewnętrna, w pobliżu której ustawiono stojaki na rowery. Można tu się zatrzymać, aby nie tylko zwiedzić miasto, ale także zadbać o swoje ciało  ramach innej aktywności.
              
Przez  gminę Sępopol przebiegają 3 szlaki rowerowe: 

Szlak „Doliny rzeki Łyny” 
trasa: Sępopol - Smolanka - Turcz - Liski - Bartoszyce - Sępopol.
długość trasy: 31 km
Szlak na całej długości prowadzi po drogach asfaltowych o dobrej nawierzchni. Krajobraz jest równinny, urozmaicony niewielkimi kompleksami leśnymi. Przebiega przez miejscowości z poniemieckimi zabudowaniami. Warte uwagi są zabytki mista oraz Stadnina Koni w Liskach, której początki sięgają 1740 r.
 
 
 
 

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

4Galeria zdjęć: szlak doliny Łyny

Szlak „Pogranicza” (Czerowny)
trasa: Sepopol - Liski - Judyty- Szczurkowo - Ostre Bardo - Stopki - Sępopol
długość trasy: 35 km
Od miejscowości Skitno prowadzi w kierunku północnym w stronę granicy państwa w Szczurkowie. Następnie przebiega w kierunku wschodnim wzdłuż granicy z Rosją. Od miejscowości Ostre Bardo skręca na południe i prowadzi do Sępopola. Szlak jest ciekawy krajoznawczo. W miejscowości Judyty znajduje się zabytkowy pałac, który został wybudowany w II połowie XIX w. w stylu neogotyckim i klasycystycznym wraz z parkiem i folwarkiem. W Szczurkowie natomiast znajduje się liczne skupisko gniazd bociana białego, a w Ostrym Bardzie znajduje się cerkiew.
 
 

 

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

Szlak „Bociana białego” rozpoczyna się i kończy w Sępopolu.
trasa: Sępopol - Romankowo - Lwowiec - Dzietrzychowo- Gaj - Dzietrzychowo - Sępopol
długosć trasy: 29 km
Szlak stanowi dwie zamknięte pętle tworzące rozciągniętą tzw. „ósemkę”. Cała trasa przebiega przez wschodnią część gminy Sępopol. Najciekawsze miejscowości na trasie to Dzietrzychowo i bociania wieś Lwowiec.
 
 
 

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

3Galeria zdjęć: szlak bociana

Elementy dodatkowe powiązane z tą informacją