Najciekawsze obiekty

Zabytki

  • 21-11-2018
Kościół św. Michała Archanioła w Sępopolu
Od początku istnienia miasta nad okolicą góruje gotycki kościół, który w swojej najstarzej części został zbudowany w 1360 r. W odrestaurowanej wieży znajduje się muzeum parafialne oraz taras widokowy, z którego roztacza się widok na panoramę miasta i okolicy. Cały zespół kościelny otoczony murami obronnymi z basztą oraz neogotycką plebanią robi wspaniałe wrażenie. 
 
 
 
 
 
Mury obronne z basztą przy plebani zwaną 'Organistówką"
w Sępopolu zachowały się fragmenty murów obronnych zbudowane z kamieni polnych i cegieł, z wykutymi miejscami na strzelnice, okalające kościół od strony pólnocnej i wschodniej. Wielokrotnie ratowały mieszkańców przed najazdem wrogów. Mury miałay 4 baszty, z których zachowała się tylko jedna, przy plebanii.Obecnie odrestaurowana jest najstarszą budowlą w mieście.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Greckokatolicka cerkiew Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Ostrym Bardzie, wyposażona w pełny ikonostas w konwencji staropruskiej.
 
 
 
 
 
 
Kościół Matki Boskiej Szkaplerznej we Lwowcu z 1373 r. gotycki kościół o charakterze obronnym z wieżą zwieńczoną szczytami sterczynowymi z półkolistymi sercowatymi blendami, które szczególnie upodobały sobie bociany, (na wieży oraz na szczytach znajdują się wielkie bocianie gniazda) oraz z ołtarzem z ok. 1500 r., który predstawia sceny z życia Maryi, od 6 lipca 1989 r. funkcjonuje jako Sanktuarium Matki Boskiej Szkaplerznej. w lipcu odbywa się tu odpust parafialny, na który przybywają liczni pielgrzymi.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Pałac w Judytach z 1863 r zbudowany w stylu neogotyckim i klasycystycznym. Pałac był siedzibą rodu von Kunheim. W jego murach na świat przyszedł Eberhard von Kuenheim, jeden z twórców  potęgi koncernu BMW.
 Przy głównym podjeździe do pałacu znajdują się dwa odlewy lwów z brązu zakupione na światowej wystawie w Paryżu w 1889 roku.
 
 
 
 
 
 
 
 
 Lew czuwający przy zespole pałacowym w Judytach
 
 

                             
 
 

Elementy dodatkowe powiązane z tą informacją