Renowacja dachu zabytkowej świetlicy wiejskiej we Lwowcu – etap I prac budowlanych.
Obecnie trwa renowacja dachu zabytkowej świetlicy wiejskiej we Lwowcu, która w okresie międzywojennym pełniła funkcję karczmy. Budynek, choć historyczny i pełen uroku, kilkanaście lat temu uległ częściowemu spaleniu, co spowodowało konieczność przeprowadzenia jego odbudowy. Obecne prace skupiają się na wykonaniu nowego dachu, który w pełni spełnia wymagania konstrukcyjne i estetyczne, przy zachowaniu jak największej liczby oryginalnych elementów więźby dachowej.
Cały proces renowacji odbywa się pod bardzo szczegółowym nadzorem Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Olsztynie. Każdy etap prac budowlanych jest uzgadniany z tą instytucją, a każdy zdemontowany element więźby dachowej może odsłonić niespodzianki związane z historią obiektu, które wymagają odpowiednich decyzji konserwatorskich. Oznacza to, że proces jest znacznie bardziej czasochłonny niż tradycyjna budowa dachu, ponieważ każda decyzja musi być podejmowana zgodnie z rygorystycznymi zasadami ochrony zabytków.
Kluczowym celem Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków jest jak największe zachowanie oryginalnych fragmentów konstrukcji, pod warunkiem że będą one spełniały normy wytrzymałościowe oraz konstrukcyjne. Działania te są niezbędne, aby budynek mógł służyć lokalnej społeczności przez wiele kolejnych lat, zachowując przy tym swój historyczny charakter. Ostateczny kształt dachu będzie więc wynikiem kompromisu pomiędzy potrzebami ochrony zabytku, a bezpieczeństwem konstrukcji.
Finansowanie na ten cel pochodzi z rządowego programu „Polski Ład”, który zapewnia aż 98% kosztów inwestycji. Program ten, który okazał się niezwykle pomocny w ratowaniu wielu zabytkowych obiektów w Polsce, nie będzie niestety kontynuowany w kolejnych latach. To wielka szkoda, ponieważ dzięki takiemu wsparciu finansowemu, samorządy zyskają możliwość ratowania obiektów, które w przeciwnym razie mogłyby popaść w ruinę z powodu ograniczonych budżetów gminnych.
Renowacja dachu jest pierwszym z dwóch etapów odbudowy budynku. Po zakończeniu prac nad dachem, przeprowadzony zostanie główny remont obiektu, obejmujący gruntowną termomodernizację, ale także prace wewnętrzne, które mają na celu przywrócenie świetlicy jej zabytkowego blasku. Ten etap prac zostanie zrealizowany dzięki zawarciu porozumienia z samorządem województwa i wsparciu inwestycji środkami z FEWIM. Środki te zostały przyznane członkom Warmińsko-Mazurskiego Stowarzyszenia Samorządów Pogranicza, do którego należy także nasza gmina.