Logo: Urząd Gminy Sepopol
Dzisiaj jest: 25/06/24, godzina: Aktualna godzina
Logo: BIP

Profilaktyka zdrowia

PROMOCJA POWSZECHNEGO PROGRAMU SZCZEPIEŃ OCHRONNYCH PRZECIW HPV

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Jak utylizować przeterminowane leki

Światowy Dzień Bez Tytoniu 31 maja

Akcja "Zdrowe wakacje"

 
 
 

Przepis na udane wakacje w zdrowiu.
  1. Jem warzywa i owoce.
  2. Piję odpowiednią ilość wody.
  3. Uprawiam aktywność fizyczną.
  4. Chronię się przed nadmiernym promieniowaniem UV.
  5. Dbam o higienę, stosuję prawidłową higienę mycia rąk.
  6. Uważam na kleszcze.
Lada moment rusza sezon wakacyjny. Niezależnie od tego czy wyjeżdżamy czy spędzamy ten czas w miejscu zamieszkania ważne jest aby zachować bezpieczeństwo stosując się do kilku wskazówek.
Po pierwsze warzywa i owoce to podstawa. Owoce i warzywa to źródło wielu witamin i składników mineralnych, błonnika pokarmowego, a także substancji bioaktywnych o korzystnym wpływie na nasz organizm. W sezonie letnim są najsmaczniejsze i mają najwyższą wartość odżywczą. Z tego powodu nasza dieta powinna przede wszystkim składać się z dużej ilość warzyw oraz owoców. Można z nich przygotować rewelacyjne przystawki, dania główne, surówki i sałatki, desery, koktajle, napoje, a co najważniejsze - można je po prostu umyć, ewentualnie obrać ze skórki i najzwyczajniej w świecie zjeść. W takiej świeżej, nieprzetworzonej postaci są najkorzystniejsze dla naszego zdrowia.
Po drugie – aby żyć musimy wodę pić. Każdego dnia musimy pamiętać, że picie wody jest ważne dla nas i naszego zdrowia. Z pozoru prosty element zwyczajowego stylu życia, jakim jest picie wody, wpływa na to, że każdego dnia będziemy pełni energii, chętni do działania i gotowi na nowe wyzwania! W upalne dni należy pić dużą ilość wody, do 2-3 litrów dziennie. Odstawiamy słodkie soki i gazowane napoje, które zawierają puste kalorie
i sztuczne barwniki nie nawadniając przy tym organizmu w optymalny sposób. Zastępujemy je wodą z dodatkiem listków mięty i plasterkiem cytryny.
Po trzecie – ruszamy się.  Systematyczny ruch działa prewencyjnie na choroby cywilizacyjne, w tym zapobiega otyłości, cukrzycy, schorzeniom układu krążenia; zwiększa odporność organizmu, a dodatkowo pozytywnie wpływa na sferę psychiczną: poprawia samopoczucie, reguluje jakość snu, osłabia reakcję stresową oraz zapobiega objawom depresyjnym. Lato to wspaniały okres sprzyjający wypoczynkowi oraz aktywnemu spędzaniu wolnego czasu. Słoneczna pogoda motywuje bowiem do działania i stwarza warunki, aby jak najwięcej przebywać na zewnątrz. Sport to zdrowie, dlatego też warto wykorzystać słoneczną pogodę oraz podjąć aktywność fizyczną wykonywaną na świeżym powietrzu. Zapewni ona niesamowity relaks, wprawi w dobry nastrój oraz co najważniejsze pozytywnie wpłynie na nasz organizm.
Po czwarte – ograniczamy czas przebywania na słońcu, chronimy swoją skórę przed promieniowaniem słonecznym. Korzystając z kąpieli słonecznych pamiętajmy
o użyciu preparatów z filtrami ochronnymi, nakryciu głowy i okularach przeciwsłonecznych. Dobrze jest ograniczyć czas przebywania na słońcu w godzinach 10-14. Jeżeli temperatura powietrza wzrasta powyżej 30°C istnieje ryzyko przegrzania organizmu i udaru, którego objawami są majaczenie, drgawki, bladość skóry, silne pocenie, bóle głowy, mdłości, wymioty a nawet utrata przytomności. Nadmierna ekspozycja na słońce, może również przyczynić się do fotostarzenia się skóry, powstania zaskórników, przebarwień oraz nowotworów takich jak np. czerniak złośliwy. Dzieci i młodzież są szczególnie narażone na tego typu zmiany skórne, ponieważ skóra w okresie rozwojowym jest bardziej wrażliwa i podatna na szkodliwe skutki promieniowania UV.
Po piąte – dbamy o higienę, stosujemy prawidłową higienę mycia rąk. Ręce są podstawowym nośnikiem chorobotwórczych mikroorganizmów, a mycie rąk to najskuteczniejszy i najtańszy sposób zapobiegania ich rozprzestrzenianiu. Zaniedbywanie higieny rąk jest przyczyną zatruć pokarmowych oraz sprzyja zakażeniom dróg oddechowych
i skóry. Przez ręce przenoszone są m.in. rotawirusy i norowirusy, odpowiedzialne za biegunki, gronkowiec złocisty, powodujący zakażenia skóry i zatrucia pokarmowe, pałeczki Salmonella, Shigella, patogenne Escherichia coli, jaja tasiemca i owsika. Podstawowe mycie rąk to najważniejsza codzienna czynność higieniczna człowieka, której powinniśmy przestrzegać po każdym opuszczeniu toalety, po skończonych pracach porządkowych, przed przygotowaniem i spożyciem posiłku, oraz po każdorazowym kontakcie z ziemią. Jednakże aby czynność ta była wykonana prawidłowo i skutecznie, mycie rąk musi trwać przynajmniej pół minuty, odbywać się pod ciepła, bieżącą wodą z użyciem mydła płynnego, najlepiej zamkniętego w dozowniku. Pamiętaj – warto wyrobić u siebie nawyk częstego mycia rąk!
Po szóste – nie lekceważymy kleszcza. Kleszcze to jedno z najgroźniejszych dla człowieka naturalnych zagrożeń, które występuje w naszym klimacie. Żyją głównie w lasach liściastych i mieszanych, na obszarach trawiastych, w gęstych zaroślach, paprociach oraz na terenach zieleni miejskiej. Szczególnie przyciąga je ciepło, ruch powietrza oraz zapach potu. Po powrocie z miejsc, w których mogą występować kleszcze, należy dokładnie obejrzeć całe ciało i głowę. Pamiętajmy – te małe pajęczaki mogą przenosić bardzo groźne choroby zakaźne, takie jak borelioza i kleszczowe zapalenie mózgu. Udając się w miejsca, gdzie występują kleszcze powinniśmy odpowiednio się ubrać tj. (czapka, długie spodnie, koszula lub bluza
z długimi rękawami, przylegające do ciała lub zakończone ściągaczami oraz zakryte buty), stosować repelenty tj.  produkty odstraszające kleszcze oraz szczepić się przeciwko kleszczowemu zapaleniu mózgu. W razie ukąszenia należy kleszcza jak najszybciej usunąć
i obserwować czy nie występuje rumień.
  Warto zastosować się do powyższych wskazówek aby wolny czas spędzić bezpiecznie i wypoczętym wrócić do codziennych obowiązków.
 
Magdalena Dmitruk
PSSE w Bartoszycach
 

Załączniki

Międzyszkolne zawody sportowe „Bieg po zdrowie”

Trzymaj formę

Szczepienia najlepszym sposobem uniknięcia grypy.

Wirusowe zapalenie wątroby

Profilaktyka odry

GRYPA ZBIERA ŻNIWO

Kontakt - stopka

Modernizacja Świetlicy w Ostrym Bardzie

Inwestycja wspierana przez LGD "Barcja" w wysokości 63,63%...
Ostre Bardo, malownicza wieś położona w sercu Barcji, od lat słynie z gościnności także miejsca zgromadzeń religijnych dla wiernych wyznania greckokatolickiego. Jednym z centralnych punktów życia społeczności lokalnej jest świetlica wiejska, pełniąca funkcję miejsca spotkań mieszkańców, organizacji uroczystości sołeckich, rodzinnych oraz kościelnych. W ramach ciągłego dążenia do poprawy warunków życia mieszkańców oraz zapewnienia atrakcyjnych miejsc do organizacji różnego rodzaju spotkań mieszkańców, gmina podjęła decyzję o gruntownej modernizacji świetlicy.
 
Środki na ten cel zostały pozyskane dzięki pracownikom gminy z LGD „Barcja”, która wspiera inicjatywy rozwojowe na obszarach wiejskich. Projekt modernizacji świetlicy został zrealizowany w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich (PROW) 2014-2020, z dofinansowaniem w wysokości imponujących 63,63%. Kwota jaką otrzymaliśmy to ponad 240 000 złotych. Najkorzystniejszą ofertę w postępowaniu przetargowym złożyła firma Pana Stanisława Góreckiego z Bisztynka na kwotę 200 000 złotych.
 
Inwestycja, której prace rozpoczną się w przyszłym tygodniu, przyniesie zmiany zarówno wizualne, funkcjonalne, jak i techniczne. Remont pomieszczeń ma na celu stworzenie przestrzeni, która będzie sprzyjała różnorodnym aktywnościom społecznym, kulturalnym oraz rekreacyjnym.
 
Planowane udogodnienia obejmują nie tylko odświeżenie wnętrza i zastosowanie nowoczesnych materiałów wykończeniowych, ale także dostosowanie infrastruktury do potrzeb osób niepełnosprawnych. Dodatkowo, z myślą o zwiększeniu funkcjonalności, przewidziano rozbudowę sali głównej oraz stworzenie dodatkowych pomieszczeń, które będą służyć jako zaplecze sanitarne. Planowana jest również wymiana między innymi systemu ogrzewania, tynków wewnętrznych, schodów wewnętrznych, podłóg, drzwi, kominów.
 
Jednym z istotnych aspektów projektu jest zachowanie charakteru lokalnej społeczności oraz uwzględnienie specyfiki otoczenia. Świetlica wiejska w Ostrym Bardzie, ze względu na swoje sąsiedztwo z historyczną cerkwią, pełni również rolę miejsca organizacji uroczystości kościelnych. Dlatego też, w ramach modernizacji, szczególną uwagę poświęcono estetyce oraz funkcjonalności przestrzeni, aby zachować harmonię z otoczeniem.
 
Całkowita realizacja prac planowana jest do maja 2024 roku. Po zakończeniu modernizacji, mieszkańcy Ostrego Barda będą mieli do dyspozycji odnowioną, nowoczesną świetlicę, która stanie się nie tylko miejscem spotkań, ale także miejscem do zacieśniania więzi społecznych.
 
Inicjatywa ta nie tylko podkreśla zaangażowanie gminy w rozwój lokalnej społeczności. Dzięki środkom pozyskanym z programu PROW 2014-2020 oraz wsparciu LGD Barcja, możliwe stało się zrealizowanie tej niezwykle potrzebnej inwestycji, która przyniesie korzyści mieszkańcom Ostrego Barda na kolejne lata.
URZĄD MIEJSKI
W SĘPOPOLU
ul. 11 Listopada 7
11 -210 Sępopol
 
Tel. (89) 76 13 181        
Nr fax. (089) 679 08 21
 
e-mail : sepopol@sepopol.pl
NIP: 743-20-21- 679  REGON: 510743628
 
Nr konta 28 8855 0004 2004 0008 5316 0001
 
Pracujemy
poniedziałek  8.00 - 16.00
wtorek  - piątek 7.15 - 15.15
 

Godziny przyjęć interesantów:

Burmistrz
Irena Wołosiuk
 
zaprasza  interesantów:  
poniedziałek-piątek
w godzinach pracy Urzędu

Gminy Partnerskie

  • Logo: Lägerdorf Lägerdorf
  • Logo: Prawdinsk Prawdinsk