Logo: Urząd Gminy Sepopol
Dzisiaj jest: 19/05/24, godzina: Aktualna godzina
Logo: BIP

Najciekawsze obiekty

Zabytki

Kościół św. Michała Archanioła w Sępopolu
Od początku istnienia miasta nad okolicą góruje gotycki kościół, który w swojej najstarzej części został zbudowany w 1360 r. W odrestaurowanej wieży znajduje się muzeum parafialne oraz taras widokowy, z którego roztacza się widok na panoramę miasta i okolicy. Cały zespół kościelny otoczony murami obronnymi z basztą oraz neogotycką plebanią robi wspaniałe wrażenie. 
 
 
 
 
 
Mury obronne z basztą przy plebani zwaną 'Organistówką"
w Sępopolu zachowały się fragmenty murów obronnych zbudowane z kamieni polnych i cegieł, z wykutymi miejscami na strzelnice, okalające kościół od strony pólnocnej i wschodniej. Wielokrotnie ratowały mieszkańców przed najazdem wrogów. Mury miałay 4 baszty, z których zachowała się tylko jedna, przy plebanii.Obecnie odrestaurowana jest najstarszą budowlą w mieście.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Greckokatolicka cerkiew Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Ostrym Bardzie, wyposażona w pełny ikonostas w konwencji staropruskiej.
 
 
 
 
 
 
Kościół Matki Boskiej Szkaplerznej we Lwowcu z 1373 r. gotycki kościół o charakterze obronnym z wieżą zwieńczoną szczytami sterczynowymi z półkolistymi sercowatymi blendami, które szczególnie upodobały sobie bociany, (na wieży oraz na szczytach znajdują się wielkie bocianie gniazda) oraz z ołtarzem z ok. 1500 r., który predstawia sceny z życia Maryi, od 6 lipca 1989 r. funkcjonuje jako Sanktuarium Matki Boskiej Szkaplerznej. w lipcu odbywa się tu odpust parafialny, na który przybywają liczni pielgrzymi.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Pałac w Judytach z 1863 r zbudowany w stylu neogotyckim i klasycystycznym. Pałac był siedzibą rodu von Kunheim. W jego murach na świat przyszedł Eberhard von Kuenheim, jeden z twórców  potęgi koncernu BMW.
 Przy głównym podjeździe do pałacu znajdują się dwa odlewy lwów z brązu zakupione na światowej wystawie w Paryżu w 1889 roku.
 
 
 
 
 
 
 
 
 Lew czuwający przy zespole pałacowym w Judytach
 
 

                             
 
 

Kontakt - stopka

Modernizacja Świetlicy w Ostrym Bardzie

Inwestycja wspierana przez LGD "Barcja" w wysokości 63,63%...
Ostre Bardo, malownicza wieś położona w sercu Barcji, od lat słynie z gościnności także miejsca zgromadzeń religijnych dla wiernych wyznania greckokatolickiego. Jednym z centralnych punktów życia społeczności lokalnej jest świetlica wiejska, pełniąca funkcję miejsca spotkań mieszkańców, organizacji uroczystości sołeckich, rodzinnych oraz kościelnych. W ramach ciągłego dążenia do poprawy warunków życia mieszkańców oraz zapewnienia atrakcyjnych miejsc do organizacji różnego rodzaju spotkań mieszkańców, gmina podjęła decyzję o gruntownej modernizacji świetlicy.
 
Środki na ten cel zostały pozyskane dzięki pracownikom gminy z LGD „Barcja”, która wspiera inicjatywy rozwojowe na obszarach wiejskich. Projekt modernizacji świetlicy został zrealizowany w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich (PROW) 2014-2020, z dofinansowaniem w wysokości imponujących 63,63%. Kwota jaką otrzymaliśmy to ponad 240 000 złotych. Najkorzystniejszą ofertę w postępowaniu przetargowym złożyła firma Pana Stanisława Góreckiego z Bisztynka na kwotę 200 000 złotych.
 
Inwestycja, której prace rozpoczną się w przyszłym tygodniu, przyniesie zmiany zarówno wizualne, funkcjonalne, jak i techniczne. Remont pomieszczeń ma na celu stworzenie przestrzeni, która będzie sprzyjała różnorodnym aktywnościom społecznym, kulturalnym oraz rekreacyjnym.
 
Planowane udogodnienia obejmują nie tylko odświeżenie wnętrza i zastosowanie nowoczesnych materiałów wykończeniowych, ale także dostosowanie infrastruktury do potrzeb osób niepełnosprawnych. Dodatkowo, z myślą o zwiększeniu funkcjonalności, przewidziano rozbudowę sali głównej oraz stworzenie dodatkowych pomieszczeń, które będą służyć jako zaplecze sanitarne. Planowana jest również wymiana między innymi systemu ogrzewania, tynków wewnętrznych, schodów wewnętrznych, podłóg, drzwi, kominów.
 
Jednym z istotnych aspektów projektu jest zachowanie charakteru lokalnej społeczności oraz uwzględnienie specyfiki otoczenia. Świetlica wiejska w Ostrym Bardzie, ze względu na swoje sąsiedztwo z historyczną cerkwią, pełni również rolę miejsca organizacji uroczystości kościelnych. Dlatego też, w ramach modernizacji, szczególną uwagę poświęcono estetyce oraz funkcjonalności przestrzeni, aby zachować harmonię z otoczeniem.
 
Całkowita realizacja prac planowana jest do maja 2024 roku. Po zakończeniu modernizacji, mieszkańcy Ostrego Barda będą mieli do dyspozycji odnowioną, nowoczesną świetlicę, która stanie się nie tylko miejscem spotkań, ale także miejscem do zacieśniania więzi społecznych.
 
Inicjatywa ta nie tylko podkreśla zaangażowanie gminy w rozwój lokalnej społeczności. Dzięki środkom pozyskanym z programu PROW 2014-2020 oraz wsparciu LGD Barcja, możliwe stało się zrealizowanie tej niezwykle potrzebnej inwestycji, która przyniesie korzyści mieszkańcom Ostrego Barda na kolejne lata.
URZĄD MIEJSKI
W SĘPOPOLU
ul. 11 Listopada 7
11 -210 Sępopol
 
Tel. (89) 76 13 181        
Nr fax. (089) 679 08 21
 
e-mail : sepopol@sepopol.pl
NIP: 743-20-21- 679  REGON: 510743628
 
Nr konta 28 8855 0004 2004 0008 5316 0001
 
Pracujemy
poniedziałek  8.00 - 16.00
wtorek  - piątek 7.15 - 15.15
 

Godziny przyjęć interesantów:

Burmistrz
Irena Wołosiuk
 
zaprasza  interesantów:  
poniedziałek-piątek
w godzinach pracy Urzędu

Gminy Partnerskie

  • Logo: Lägerdorf Lägerdorf
  • Logo: Prawdinsk Prawdinsk