Logo: Urząd Gminy Sepopol
Dzisiaj jest: 28/03/24, godzina: Aktualna godzina
Logo: BIP

Pozostałe aktualności

Piękne dożynkowe wieńce i świetna zabawa.

Mnóstwo atrakcji i piękna pogoda.
          Tegoroczne dożynki gminy Sępopol odbyły się w ostatnią niedzielę wakacji. W części oficjalnej obchodów dziękowano za trud rolnikom, sadownikom i pszczelarzom. Były wspaniałe wieńce dożynkowe, dzielenie się chlebem oraz odznaczenia dla rolników. Później przyszedł czas na dobrą zabawę która trwała do późnych godzin wieczornych. Atmosfera panująca podczas tegorocznych dożynek była prawdziwie gorąca. Częściowo z powodu pogody, która była tego dnia upalna, a częściowo z powodu atrakcji, które przygotował Urząd Miejski w Sępopolu oraz Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Sępopolu.
 
Uroczystości dożynkowe rozpoczęła Msza święta w kościele św. Michała Archanioła. Koncelebrował ją ks. Stanisław Orpik, który kończy ponad sześcioletnią posługę proboszcza naszej parafii i dziekana Dekanatu Sępopol. Ks. Andrzej Makarewicz, proboszcz parafii we Lwowcu, wygłosił przepiękne i pouczające okolicznościowe kazanie. Po nabożeństwie, już tradycyjne, ulicami miasta na stadion miejski przeszedł barwny korowód dożynkowy. Na jego czele w zaprzęgu konnym jechała Irena Wołosiuk, burmistrz Sępopola wraz ze starostami dożynek. W tym roku ten zaszczyt przypadł Jolancie Bącik z Rusajn oraz Zdzisławowi Zarembo z Masun.
 
Część oficjalną dożynek rozpoczęła Irena Wołosiuk, burmistrz Sępopola, która poprosiła by minutą ciszy uczcić obchodzoną tego dnia w całym kraju osiemdziesiątą rocznicą wybuchu II Wojny Światowej. Po przywitaniu gości, okolicznościowe przemówienia wygłosili zaproszeni goście m.in. Adam Ołdakowski, poseł ziemi bartoszyckiej, Miron Sycz, wicemarszałek województwa warmińsko-mazurskiego, Marcin Kazimierczuk, radny sejmiku województwa oraz przedstawiciele wojewody warmińsko-mazurskiego, Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, sejmiku województwa oraz starosty oraz rady powiatu bartoszyckiego. Wszyscy podkreślali ogromną wartość pracy rolników, doceniając ich trud i wysiłek.
 
Następnie wybrano najpiękniejsze wieńce dożynkowe. Oceniała je specjalnie powołana konkursowa. Nie było to zadanie łatwe, bo wieńce zostały wykonane z dbałością o każdy detal. Wśród wieńców najwyżej oceniono ten wykonany przez sołectwo Lwowiec. Drugie miejsce zajął uwity przez sołectwo Gierkiny, a trzecie – przez sołectwo Rusajny. Wśród atrakcji dużym zainteresowaniem cieszyły się pokazy podnoszenia ciężarów w wykonaniu ciężarowców z klubu Siła Bartoszyce oraz konkursy siłowe dla publiczności.
 
Jednak najwięcej emocji wywoływały potyczki sołeckie. Konkurencje były jak zawsze ciekawe i zabawne, ale były też i takie, które wymagały od zawodników sprawności czy skupienia. Zawodnicy ze zgłoszonych sołectw zmierzyli się w czterech konkurencjach: rzut lotkami do kapusty, skoki na piłce, przeciąganie liny, ostatnia, czwarta konkurencja wymagała ogromnego zgrania drużyny. Były to wyścigi drużyn na nartach.
 
W części artystycznej wystąpiły: Warmianki Sępopolskie, zespół wokalny Contra, Piotr Pawłowski, Ale Babki z Sątop-Samulewa, Czarny Ortalion i zespół "na Rok". Gwiazdą wieczoru był zespół An Dreo e Karina, wykonujący covery włoskich przebojów. Na zakończenie gminnych dożynek wystąpił zespół Taurus, który swoja muzyką do tańca porwał większość zgromadzonej na stadionie miejskim publiczności do późnych godzin nocnych.

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

242Galeria zdjęć: Dożynki 2019

Elementy dodatkowe powiązane z tą informacją

Kontakt - stopka

Modernizacja Świetlicy w Ostrym Bardzie

Inwestycja wspierana przez LGD "Barcja" w wysokości 63,63%...
Ostre Bardo, malownicza wieś położona w sercu Barcji, od lat słynie z gościnności także miejsca zgromadzeń religijnych dla wiernych wyznania greckokatolickiego. Jednym z centralnych punktów życia społeczności lokalnej jest świetlica wiejska, pełniąca funkcję miejsca spotkań mieszkańców, organizacji uroczystości sołeckich, rodzinnych oraz kościelnych. W ramach ciągłego dążenia do poprawy warunków życia mieszkańców oraz zapewnienia atrakcyjnych miejsc do organizacji różnego rodzaju spotkań mieszkańców, gmina podjęła decyzję o gruntownej modernizacji świetlicy.
 
Środki na ten cel zostały pozyskane dzięki pracownikom gminy z LGD „Barcja”, która wspiera inicjatywy rozwojowe na obszarach wiejskich. Projekt modernizacji świetlicy został zrealizowany w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich (PROW) 2014-2020, z dofinansowaniem w wysokości imponujących 63,63%. Kwota jaką otrzymaliśmy to ponad 240 000 złotych. Najkorzystniejszą ofertę w postępowaniu przetargowym złożyła firma Pana Stanisława Góreckiego z Bisztynka na kwotę 200 000 złotych.
 
Inwestycja, której prace rozpoczną się w przyszłym tygodniu, przyniesie zmiany zarówno wizualne, funkcjonalne, jak i techniczne. Remont pomieszczeń ma na celu stworzenie przestrzeni, która będzie sprzyjała różnorodnym aktywnościom społecznym, kulturalnym oraz rekreacyjnym.
 
Planowane udogodnienia obejmują nie tylko odświeżenie wnętrza i zastosowanie nowoczesnych materiałów wykończeniowych, ale także dostosowanie infrastruktury do potrzeb osób niepełnosprawnych. Dodatkowo, z myślą o zwiększeniu funkcjonalności, przewidziano rozbudowę sali głównej oraz stworzenie dodatkowych pomieszczeń, które będą służyć jako zaplecze sanitarne. Planowana jest również wymiana między innymi systemu ogrzewania, tynków wewnętrznych, schodów wewnętrznych, podłóg, drzwi, kominów.
 
Jednym z istotnych aspektów projektu jest zachowanie charakteru lokalnej społeczności oraz uwzględnienie specyfiki otoczenia. Świetlica wiejska w Ostrym Bardzie, ze względu na swoje sąsiedztwo z historyczną cerkwią, pełni również rolę miejsca organizacji uroczystości kościelnych. Dlatego też, w ramach modernizacji, szczególną uwagę poświęcono estetyce oraz funkcjonalności przestrzeni, aby zachować harmonię z otoczeniem.
 
Całkowita realizacja prac planowana jest do maja 2024 roku. Po zakończeniu modernizacji, mieszkańcy Ostrego Barda będą mieli do dyspozycji odnowioną, nowoczesną świetlicę, która stanie się nie tylko miejscem spotkań, ale także miejscem do zacieśniania więzi społecznych.
 
Inicjatywa ta nie tylko podkreśla zaangażowanie gminy w rozwój lokalnej społeczności. Dzięki środkom pozyskanym z programu PROW 2014-2020 oraz wsparciu LGD Barcja, możliwe stało się zrealizowanie tej niezwykle potrzebnej inwestycji, która przyniesie korzyści mieszkańcom Ostrego Barda na kolejne lata.
URZĄD MIEJSKI
W SĘPOPOLU
ul. 11 Listopada 7
11 -210 Sępopol
 
Tel. (89) 76 13 181        
Nr fax. (089) 679 08 21
 
e-mail : sepopol@sepopol.pl
NIP: 743-20-21- 679  REGON: 510743628
 
Nr konta 28 8855 0004 2004 0008 5316 0001
 
Pracujemy
poniedziałek  8.00 - 16.00
wtorek  - piątek 7.15 - 15.15
 

Godziny przyjęć interesantów:

Burmistrz
Irena Wołosiuk
 
zaprasza  interesantów:  
poniedziałek-piątek
w godzinach pracy Urzędu

Gminy Partnerskie

  • Logo: Lägerdorf Lägerdorf
  • Logo: Prawdinsk Prawdinsk