Logo: Urząd Gminy Sepopol
Dzisiaj jest: 01/10/22, godzina: Aktualna godzina
Logo: BIP

Pozostałe aktualności

Dożynki 2021. Mieszkańcy miasta i gminy podziękowali za tegoroczne plony

Był chleb dożynkowy, konkurs na najpiękniejszy wieniec, występy, a przede wszystkim dobra zabawa. Sępopolskie święto plonów przyciągnęło setki mieszkańców i gości. Podczas imprezy można było spisać się w Narodowym Spisie Powszechnym oraz zaszczepić się przeciw Covid-19.
 
 
Dożynki to uroczystość o wieloletniej tradycji, która jest symbolem szacunku dla ciężkiej pracy rolnika. Zgodnie z tradycją samorząd miasta i gminy Sępopol przy wsparciu ludzi dobrej woli, w minioną niedzielę zorganizował gminne święto plonów.
 
 
Obchody tradycyjnie rozpoczęły się uroczystą mszą św. w intencji rolników, sadowników, ogrodników i pszczelarzy w kościele Michała Archanioła w Sępopolu. Następnie, barwny dożynkowy korowód uczestników święta plonów przemaszerował na stadion miejski, gdzie delegaci sołectw złożyli wieńce dożynkowe i rozpoczęła się część oficjalna.
 
 
Zgromadzonych gości przywitała Irena Wołosiuk, burmistrz Sępopola. Następnie głos zabrali Bogusława Orzechowska, senator RP oraz Marcin Kazimierczuk, radny województwa warmińsko-mazurskiego, a także zastępca dyrektora Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa OT Olsztyn. Ciepłe słowa do mieszkańców kierowali również Jan Zbigniew Nadolny, starosta powiatu bartoszyckiego, Lech Darski, przewodniczący Rady Powiatu Bartoszyckiego oraz Barbara Piorun, kierownik Biura Powiatowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.
 


 
Zgodnie z tradycją, Starostowie dożynek – Ałła Zarembo oraz Marcin Zdziebło, przekazali gospodyni gminy Sępopol Irenie Wołosiuk, chleb upieczony z ziarna tegorocznych zbiorów.
– Po rocznej przerwie, spowodowanej pandemią, jest mi niezmiernie miło, że mogę państwa gościć na sępopolskich dożynkach, by podziękować rolnikom za ciężką pracę, dzięki której nie brakuje na naszych stołach chleba – mówiła Irena Wołosiuk.
Podczas dożynek odznaką „Zasłużony dla rolnictwa” nadanym przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi uhonorowano państwa Aldonę i Ryszarda Nowakowskich oraz Barbarę i Bronisława Siedlerów z miejscowości Długa. Odznaczenia wręczyła senator Bogusława Orzechowska.
 

Tradycyjnie podczas święta plonów burmistrz Sępopola wyróżniła rolników, którzy wytrwałą pracą i dążeniem do osiągania najlepszych wyników przyczyniają się do rozwoju Miasta i Gminy Sępopol. Wyróżnienia otrzymali: Katarzyna i Waldemar Iwańczykowie ze Śmiardowa, Teresa i Stanisław Łychacz, Elżbieta i Roman Kolasa ze Stopek oraz Anna i Mariusz Rybińscy z Romankowa.
 

Podczas części oficjalnej rozstrzygnięto konkurs na najpiękniejsze wieńce dożynkowe. Pierwsze miejsce zajęło sołectwo Romankowo, drugie Śmiardowo, a trzecie Dzietrzychowo. Nagrodę Starosty Bartoszyckiego otrzymał wieniec z Lwowca. Dodatkowo Warmińsko-Mazurska Izba Rolnicza ufundowała nagrodę w konkursie, gdzie publiczność wybrała „Najładniejszy Wieniec Dożynkowy”, najwięcej głosów uzyskał wieniec z Romankowa.
 

Po części oficjalnej przyszedł czas na występy artystyczne. Jako pierwsze wystąpiły dzieci ze studia wokalnego M-GOK Sępopol oraz MDK Bartoszyce. Następnie na scenie zaprezentował się Zespół „Żurawka”. W kolejnej części na scenie wystąpił zespół „Warmianki Sępopolskie” i „Perła Warmii”. Główną gwiazdą wieczoru był „Skalars”, a po nich zabawę taneczna poprowadził zespół „Silver”.
 

Podczas tegorocznych dożynek w Sępopolu nie obyło się też bez dodatkowych atrakcji. Najmłodsi uczestnicy mogli pobawić się m.in. na dmuchanym zamku i zjeżdżalni. Były też kolorowe animacje dla dzieci. Kusiło duże zaplecze gastronomiczne, barwne stoiska z wyrobami kulinarnymi Koła Gospodyń Wiejskich z Sępopola oraz Romankowa. Wojskową grochówką częstowali żołnierze 20. Bartoszyckiej Brygady Zmechanizowanej. Zaprezentowali się też zawodnicy Bartoszyckiego Klub Kyokushin Karate -Sępopol oraz motocykliści z klubu "Wiraż". 
 
 
Był też punkt spisu powszechnego oraz punkt szczepień. Dodatkowo można było obejrzeć wystawę historyczną Stowarzyszenia Historyczno-Eksploracyjne „Strowangen” z Bisztynka oraz wystawę sprzętu rolniczego.
  
Organizatorzy składają serdeczne podziękowania Sponsorom Dożynek. Są to:

Ałła i Zdzisław Zarembo
Małgorzata Kupriaszkin-Zdziebło i Marcin Zdziebło
Olha i Włodzimierz Opalanko
Danuta i Jan Sydor
Krystyna i Adam Mitura
Teresa i Andrzej Zdziebło
Anna i Andrzej Kucharscy
Kwiaciarnia Ewy Siekierzyckiej
Grupy Producentów Ziarna Zbóż i Nasion Roślin Oleistych „KŁOS”
Jolanta i Andrzej Bącik
Aleksandra i Mariusz Kwiecińscy
Agro Plan Masuny Sp. z o.o.
Eko-Bart s.c.
Bartko Sp. z o.o.
Elżbieta i Marek Motyka
Stadnina Koni Liski
Kwiaciarnia Florina Michalina Motyka
 

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

326Galeria zdjęć: Dożynki 2021r.

Elementy dodatkowe powiązane z tą informacją

Kontakt - stopka

Adres urzędu

URZĄD MIEJSKI
W SĘPOPOLU
ul. 11 Listopada 7
11 -210 Sępopol
 
Tel. (89) 76 13 181        
Nr fax. (089) 679 08 21
 
e-mail : sepopol@sepopol.pl
NIP: 743-20-21- 679  REGON: 510743628
 
Nr konta 28 8855 0004 2004 0008 5316 0001
 
Pracujemy
poniedziałek  8.00 - 16.00
wtorek  - piątek 7.15 - 15.15
 

Godziny przyjęć interesantów:

Burmistrz
Irena Wołosiuk
 
zaprasza  interesantów:  
poniedziałek-piątek
w godzinach pracy Urzędu

Gminy Partnerskie

  • Logo: Lägerdorf Lägerdorf
  • Logo: Prawdinsk Prawdinsk