7 września 2024 roku w Sępopolu odbyły się tradycyjne Dożynki Gminne, będące uroczystym świętem dziękczynienia za tegoroczne plony. Wydarzenie zgromadziło licznych mieszkańców oraz gości, stając się okazją do wspólnego świętowania i integracji lokalnej społeczności, a także wyrażenia wdzięczności rolnikom za ich codzienny trud.
Na uroczystość przybyli zaproszeni goście, w tym: Starostowie Dożynek - Państwo Agnieszka i Arkadiusz Kuźniak, Starosta Powiatu Bartoszyckiego - Pani Elżbieta Zabłocka oraz przedstawiciele władz lokalnych, instytucji rolniczych i organizacji społecznych.
Uroczysta Msza Święta i przemówienia
Uroczystości rozpoczęły się Mszą Świętą dziękczynną, celebrowaną przez ks. Marka oraz ks. Patryka. Msza była wyrazem wdzięczności za plony oraz ciężką pracę rolników, która umożliwia całej społeczności cieszenie się owocami ziemi.
W swoim przemówieniu Burmistrz Sępopola, Pani Irena Wołosiuk, powitała zgromadzonych gości i podkreśliła znaczenie pracy rolników. Okolicznościowe przemówienia wygłosiła również Starosta Powiatu Bartoszyckiego, Pani Elżbieta Zabłocka, dziękując za trud i poświęcenie rolników.
Dzielenie się chlebem i uhonorowanie rolników
Jednym z najważniejszych momentów dożynek było dzielenie się chlebem, który Starostowie Dożynek przekazali Pani Burmistrz. Następnie chleb został rozdany wszystkim uczestnikom uroczystości, symbolizując wspólnotę i dostatek.
W trakcie wydarzenia uhonorowano zasłużonych rolników, wręczając im pamiątkowe statuetki oraz kwiaty. Wyróżnieni zostali m.in.: Państwo Diana i Rafał Kubiccy, Państwo Justyna i Mateusz Kuźniak, Państwo Patrycja i Marek Sęk, Państwo Kinga i Mariusz Maliniak, Państwo Natalia i Mateusz Szalast, Pan Karol Szczepura, Pan Piotr Maliniak, Pan Piotr Magdziak, Państwo Martyna Balińska i Mirosław Strojny.
Konkursy i atrakcje
Tradycyjnie zorganizowano konkurs na najpiękniejszy wieniec dożynkowy. I miejsce zajęło Koło Gospodyń Wiejskich z Sępopola, II miejsce przyznano sołectwu Lwowiec, a III – sołectwu Długa Wieś. W konkursie na lokalny produkt zwyciężył chleb upieczony przez Panią Ałłę Zarembo. Na drugim miejscu znalazła się nalewka z kwiatu czarnego bzu Pana Andrzeja Szadejko, natomiast na trzecim miód z dodatkiem malin Pana Mieczysława Polonisa. W kategorii rękodzieło wygrały zabawki, ręcznie wykonane szmaciane lalki wykonane przez Panią Kingę Maliniak. Drugie miejsce zajęła Alpakarnia ,,Zielony Lasek” za uszycie poduszek, kołdry, czapki i rękawiczek z wełny alpak. Natomiast trzecie miejsce przypadło biżuterii robionej metodą sutasz przez Panią Danutę Cybulę. Nie zabrakło także emocji sportowych – turniej „Małe Euro Łyny Sępopol” przyciągnął wiele dziecięcych drużyn, które z entuzjazmem rywalizowały o nagrody i słodkie upominki.
Kulinarne doznania i artystyczne występy
Na wszystkich czekała gorąca grochówka, wiejski chleb ze smalcem, kiszone ogórki, swojskie wędliny oraz napoje, którymi częstowały panie z Urzędu Miejskiego. Było dużo pysznego jedzenia dzięki stoiskom z gastronomią.
Część artystyczną uświetniły występy zespołów, takich jak Warmianki Sępopolskie, "Miły Pan", "Czerwony Tulipan", "Lipek Cover Band" oraz "Taurus". A także pokaz tańca z ogniem w wykonaniu grupy Moving Art. Wieczorny pokaz sztuki tanecznej z ogniem stworzył magiczną atmosferę, pozostawiając niezapomniane wrażenia.
Podziękowania
Organizatorem wydarzenia był Urząd Miejski w Sępopolu we współpracy z MGOK. Dożynki wspierali liczni sponsorzy oraz lokalne instytucje m.in.: Państwo Agnieszkę i Arkadiusza Kuźniak ze Szczurkowa, KOWR z Olsztyna, Pana Mariusza Kwiecińskiego z Bartoszyc, Firmy DERICAR INVESTMENTS I ENEAL z Poznania, Pana Włodzimierza Opalanko z Gaj, firmę DARTRANS Pana Dariusza Szutowicza z Wiatraka, firmę OPAL POWER z Katowic, firmę EKO-BART Panów Mizio i Kamińskiego z Bartoszyc, firmę BARTKO z Bartoszyc, Bank Spółdzielczy z Bartoszyc, Stadninę Koni z Lisek, AGRO PLAN z Masun, Pana Krzysztofa Delugę z Bartoszyc, Państwo Małgorzatę Kupriaszkin-Zdziebło i Marcina Zdziebło z Sępopola, , Państwo Elżbietę i Marka Motykę z Wiatrowca, Państwo Ałłę i Zdzisława Zarembo z Masun, Państwo Danutę i Jana Sydor ze Smolanki, Państwo Elżbietę i Janusza Sęk, Państwo Jolantę i Andrzeja Bącik, Państwo Annę i Krzysztofa Kucharskich z Sępopola, kwiaciarnia "Florina" Pani Michaliny Motyka.
Wydarzenie po raz kolejny pokazało, jak ważne są tradycje i wspólne świętowanie dla lokalnej społeczności.
Serdecznie dziękujemy wszystkim za udział i zaangażowanie w to wyjątkowe wydarzenie, a szczególnie Państwu Agnieszce i Arkadiuszowi Kuźniak - starostom tegorocznych dożynek.