Logo: Urząd Gminy Sepopol
Dzisiaj jest: 19/05/24, godzina: Aktualna godzina
Logo: BIP

Aktualności

I ODYSEJA HISTORYCZNA "DAWNO TEMU W BARCJI"

Diwan Klekin, wódz średniowiecznej Barcji czyli krainy historycznej, w której leży Sępopol, na dwa dni przejął władze w miasteczku. Dzięki temu mieszkańcy i goście zobaczyli średniowieczną osadę, walki wojów i stragany pełne jadła. Wszystko podczas I Odysei Historycznej Dawno temu w Barcji, którą zorganizował miejscowy samorząd.
Imprezę rozpoczęła się w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury wystawą „Skarby ziemi wydarte”, gdzie swoje zbiory zaprezentowali pasjonaci historii z Bartoszyckiego Stowarzyszenia Historyczno-Eksploracyjne "Rosenthal". Następnie podczas konferencja naukowej „Barcja w średniowieczu” prelegenci przedstawili dzieje dawnego Sępopola i okolic. Tomasz Miroński odpowiedział na pytanie: "Czy Sępopol leży na Warmii?", Dzieje rosyjskiej Barcji przedstawił dr Siergiej Błagow, historyk z Kaliningradzkiego Uniwersytetu Technicznego. Z sylwetką głównego bohatera imprezy — Diwana Klekina, wódza Bartów zapoznał sępopolan i gości mgr Jerzy Necio, historyk z Kamińska. Na zakończenie dr Jerzy Marek Łapo z węgorzewskiego Muzeum Kultury Ludowej, referatem "Z dziejów bajecznych Sępopola i okolic" potwierdził, że z okolic Sępopola pochodzi wiele ciekawych, aczkolwiek zapomnianych, podań i legend. Po dawce historycznej wiedzy Diwan Klekin, wódz Bartów na dwa dni przejął władzę w Sępopolu. W jego rolę wcielił się Tomasz Miroński, redaktor naczelny Gońca Bartoszyckiego z wykształcenia archeolog oraz pasjonat historii regionalnej i członek wczesnośredniowiecznej grupy rekonstrukcyjnej. Klucze do bram przekazała mu Irena Wołosiuk, Burmistrz Sępopola.
 
Następnie wszyscy uczestnicy imprezy przemaszerowali ulicami miasteczka na przedmurze. Tu rozłożyli namioty, naszykowali stroje, jedzenie i oręż, by przygotować się do walk. Wojom towarzyszyły kobiety, które szyły ubiory i namioty, gotowały posiłek na ogniskach, wyrabiały garnki z gliny, a także wykonywały ozdoby ze skór i drewna. W osadzie pojawili się też giermkowie, wydrwigrosze, rzemieślnicy i kupcy handlujący rozmaitymi dobrami.Ku uciesze gawiedzi odbywały się turnieje łucznicze, wojów. Każdy odważny mógł spróbować swoich sił w walce z wojem. Wiele emocji wzbudził "rzut zapałką" czyli potężną, drewnianą belką. Wzięli w niej udział wszyscy chętni, jednak najdalej rzucił Mariusz Woźniak, rzemieślnik-rekonstruktor z Drużyny Siekiera, który przyjechał na imprezę z Biskupina. Wygrał nagrodę ufundowaną przez burmistrz Irenę Wołosiuk, czyli metr przepysznej, swojskiej, kiełbasy.

— Lubię wskrzeszać piękne tradycje wieków średnich. A jeśli moje pasje chcą podziwiać inni, to zawsze mam satysfakcję
— mówił zwycięzca "rzutu zapałką".

Drużyny rekonstruktorów, które wzięły udział w imprezie były z całej Polski. Do Sępopola przyjechały: Drużyna Wojów Wczesnośredniowiecznych Chmurnicy — Wojowie Grodu Łekno z Wągrowca, Drużyna Rzemieślników Wczesnośredniowiecznych Siekiera z Biskupina, 34 Chorągiew Komturii i Miasta Szczytno, Bractwo Rycerskie z Sowiecka (Rosja) oraz Drużyna Wojów Mazovia z Ostrołęki.

— Sępopol zrobił na mnie ogromne wrażenie, miasto jest przepięknie położone w zakolu rzeki i ma ciekawą historię. Trzeba ja tylko odkryć i będzie ona magnesem przyciągającym tu turystów — mówi Szymon Nowaczyk z Drużyny Rzemieślników Wczesnośredniowiecznych Siekiera z Biskupina, który z zawodu jest archeologiem i na co dzień pracuje w Muzeum Archeologicznym w Biskupinie.

Oprócz tych wszystkich historycznych atrakcji w sobotni wieczór na stadionie miejskim odbył się również koncert. Wystąpiły zespoły Czarny Ortalion, Lepszy Wariant oraz Anker.

— Chcemy, żeby nasza odyseja historyczna była cykliczna i coroczna, w trakcie której będziemy przedstawiać turystom oraz mieszkańcom  ciekawe dzieje naszego miasteczka — podkreśla Magdalena Gutkowska, dyrektor Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Sępopolu, główna organizatorka imprezy.

Patronami honorowymi wydarzenia byli: Wojewoda Warmińsko-Mazurski Artur Chojecki, Poseł na Sejm RP Adam Ołdakowski, Irena Wołosiuk Burmistrz Sępopola.MGOK w Sępopolu
 

Elementy dodatkowe powiązane z tą informacją

Kontakt - stopka

Modernizacja Świetlicy w Ostrym Bardzie

Inwestycja wspierana przez LGD "Barcja" w wysokości 63,63%...
Ostre Bardo, malownicza wieś położona w sercu Barcji, od lat słynie z gościnności także miejsca zgromadzeń religijnych dla wiernych wyznania greckokatolickiego. Jednym z centralnych punktów życia społeczności lokalnej jest świetlica wiejska, pełniąca funkcję miejsca spotkań mieszkańców, organizacji uroczystości sołeckich, rodzinnych oraz kościelnych. W ramach ciągłego dążenia do poprawy warunków życia mieszkańców oraz zapewnienia atrakcyjnych miejsc do organizacji różnego rodzaju spotkań mieszkańców, gmina podjęła decyzję o gruntownej modernizacji świetlicy.
 
Środki na ten cel zostały pozyskane dzięki pracownikom gminy z LGD „Barcja”, która wspiera inicjatywy rozwojowe na obszarach wiejskich. Projekt modernizacji świetlicy został zrealizowany w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich (PROW) 2014-2020, z dofinansowaniem w wysokości imponujących 63,63%. Kwota jaką otrzymaliśmy to ponad 240 000 złotych. Najkorzystniejszą ofertę w postępowaniu przetargowym złożyła firma Pana Stanisława Góreckiego z Bisztynka na kwotę 200 000 złotych.
 
Inwestycja, której prace rozpoczną się w przyszłym tygodniu, przyniesie zmiany zarówno wizualne, funkcjonalne, jak i techniczne. Remont pomieszczeń ma na celu stworzenie przestrzeni, która będzie sprzyjała różnorodnym aktywnościom społecznym, kulturalnym oraz rekreacyjnym.
 
Planowane udogodnienia obejmują nie tylko odświeżenie wnętrza i zastosowanie nowoczesnych materiałów wykończeniowych, ale także dostosowanie infrastruktury do potrzeb osób niepełnosprawnych. Dodatkowo, z myślą o zwiększeniu funkcjonalności, przewidziano rozbudowę sali głównej oraz stworzenie dodatkowych pomieszczeń, które będą służyć jako zaplecze sanitarne. Planowana jest również wymiana między innymi systemu ogrzewania, tynków wewnętrznych, schodów wewnętrznych, podłóg, drzwi, kominów.
 
Jednym z istotnych aspektów projektu jest zachowanie charakteru lokalnej społeczności oraz uwzględnienie specyfiki otoczenia. Świetlica wiejska w Ostrym Bardzie, ze względu na swoje sąsiedztwo z historyczną cerkwią, pełni również rolę miejsca organizacji uroczystości kościelnych. Dlatego też, w ramach modernizacji, szczególną uwagę poświęcono estetyce oraz funkcjonalności przestrzeni, aby zachować harmonię z otoczeniem.
 
Całkowita realizacja prac planowana jest do maja 2024 roku. Po zakończeniu modernizacji, mieszkańcy Ostrego Barda będą mieli do dyspozycji odnowioną, nowoczesną świetlicę, która stanie się nie tylko miejscem spotkań, ale także miejscem do zacieśniania więzi społecznych.
 
Inicjatywa ta nie tylko podkreśla zaangażowanie gminy w rozwój lokalnej społeczności. Dzięki środkom pozyskanym z programu PROW 2014-2020 oraz wsparciu LGD Barcja, możliwe stało się zrealizowanie tej niezwykle potrzebnej inwestycji, która przyniesie korzyści mieszkańcom Ostrego Barda na kolejne lata.
URZĄD MIEJSKI
W SĘPOPOLU
ul. 11 Listopada 7
11 -210 Sępopol
 
Tel. (89) 76 13 181        
Nr fax. (089) 679 08 21
 
e-mail : sepopol@sepopol.pl
NIP: 743-20-21- 679  REGON: 510743628
 
Nr konta 28 8855 0004 2004 0008 5316 0001
 
Pracujemy
poniedziałek  8.00 - 16.00
wtorek  - piątek 7.15 - 15.15
 

Godziny przyjęć interesantów:

Burmistrz
Irena Wołosiuk
 
zaprasza  interesantów:  
poniedziałek-piątek
w godzinach pracy Urzędu

Gminy Partnerskie

  • Logo: Lägerdorf Lägerdorf
  • Logo: Prawdinsk Prawdinsk