Logo: Urząd Gminy Sepopol
Dzisiaj jest: 25/09/22, godzina: Aktualna godzina
Logo: BIP

Aktualności

Dożynki 2022 - „Dni Chleba” w Sępopolu

Pod Sępopolskim niebem zapachniało dożynkowym chlebem. Nie obyłoby się oczywiście bez konkursu na wieniec dożynkowy, smakowania pysznych babek ziemniaczanych, zabaw, tańców oraz wielu innych atrakcji dla dzieci i dorosłych.
Jak co roku pierwsza niedziela września w Gminie Sępopol wpisuje się w tradycję obchodów dziękczynnego święta- święta plonów, rolników, pszczelarzy, ogrodników, a także producentów rolnych. Jest to niezwykła okazja do wyrażenia wdzięczności za wszelki trud włożony przez rolników w codzienną pracę, dzięki czemu każdy z nas ma możliwość poczucia egzystencjalnego bezpieczeństwa.
 
Niezmiennie obrządek dożynkowy rozpoczęto mszą św. w Kościele Michała Archanioła w Sępopolu, po czym barwnym korowodem przemaszerowano na stadion miejski. 11 pięknych wieńców dożynkowych przystroiło dożynkową scenę, dzięki którym część oficjalna nabrała kolorów.
                      

Pani Burmistrz Irena Wołosiuk inaugurując tegoroczne dożynki p.n. „Dni Chleba” przywitała wszystkich zgromadzonych gości. Z wielkimi wyrazami wdzięczności ukłoniła swą głowę w kierunku spracowanych rąk wszystkich tych, którzy z rolnictwem związani są na co dzień. Zaznaczyła tym samym jak ważną rolę pełnią w całym naszym społeczeństwie.

Zgodnie z tradycją Starostowie Dożynek p. Anna Maliniak i p. Roman Kubicki przekazali na ręce gospodarza gminy chleb wypieczony z tegorocznych plonów, którym to p. burmistrz obiecała dzielić sprawiedliwie.
                

Swoje wyrazy wdzięczności przekazali również zebrani goście: Wicemarszałek woj. Warmińsko-Mazurskiego p. Miron Sycz, Radny Sejmiku Województwa Warmińsko-Mazurskiego, a zarazem Z-ca Dyrektora KOWR w Olsztynie, p. Marcin Kazimierczuk, Starosta Powiatu Bartoszyckiego, p. Jan Zbigniew Nadolny, a także p. Barbara Piorun, Kierownik Biura Powiatowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Bartoszycach.  

Dożynki to święto rolników, dlatego ważnym punktem tego święta było uhonorowanie tych, którzy swoją ciężką pracą każdego dnia przyczyniają się do rozwoju gminy. Wyróżnieni przez burmistrza zostali: Państwo Jolanta i Andrzej Bącik, P. Danuta i Jan Sydor, P. Edyta i Dawid Ebert, P. Grażyna i Kazimierz Michalscy, P. Ałła i Zdzisław Zarembo oraz P. Iwona Pleńska.
                

Tegoroczne wieńce dożynkowe cieszyły się dużym zainteresowaniem. W konkursie zorganizowanym przez Gminę Sępopol oraz Miejsko Gminny Ośrodek Kultury w Sępopolu, którego fundatorem był Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa, zwyciężyli:
- I miejsce – Sołectwo Różyna
- II miejsce – Sołectwo Lwowiec
- III miejsce – Koło Gospodyń Wiejskich z Sępopola,
Pozostałe 8 wieńców otrzymało nagrody wyróżnienia.

Ponadto zwycięski wieniec w konkursie o nagrodę publiczności zorganizowanym przez Warmińsko- Mazurską Izbę Rolniczą należał do Sołectwa Lwowiec. Nagrodę wręczył Delegat i Członek Rady Powiatowej Warmińsko-Mazurskiej Izby Rolniczej Pan Józef Pich.
Sołectwo Różyna za swój piękny wieniec otrzymało również nagrody ufundowane przez Starostę Powiatu Bartoszyckiego, Pana Jana Zbigniewa Nadolnego oraz sponsora tegorocznych dożynek, firmę Energix Polska S.A.
                     

Pan Marcin Kazimierczuk, Radny Sejmiku Województwa Warmińsko-Mazurskiego, a zarazem Z-ca Dyrektora KOWR w Olsztynie w swojej ocenie wyróżnił trzy wieńce: Sołectwo Różyna, Sołectwo Wiatrowiec oraz Koło Gospodyń Wiejskich w Sępopolu , które jego zdaniem wydały się najpiękniejsze i najbardziej oryginalne.

Oprócz konkursu wieńcowego rozstrzygnięty został smaczny konkurs na babkę ziemniaczaną. Komisja w składzie: przewodnicząca, p. Beata Pakuła oraz członkowie, p. Sylwia Napiórkowska oraz p. Marian Bielecki, wspólnie uznali, że nagrody za prace indywidualne trafią do:
- I miejsce- p. Bogusława Karpik,
- II miejsce – p. Wanda Ostapczuk,
- III miejsce – p. Bożena Łukaszewicz,
Natomiast w konkurencji grupowej uznano, że nagrody trafią do:
- I miejsce- Sołectwo Masuny
- II miejsce – Koło Gospodyń Wiejskich w Sępopolu.
              

Pani Burmistrz Irena Wołosiuk przekazała swoje podziękowanie wszystkim sponsorom, którzy zechcieli dołożyć swoją cegiełkę w organizację tegorocznej, pełnej wdzięczności w pracę rolników imprezy oraz pracownikom: Urzędu Miejskiego w Sępopolu, Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Sępopolu, ZGMiUK oraz Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Sępopolu.

„Dni Chleba” to główne hasło, które towarzyszyło tegorocznej imprezie, dlatego też aby przyświecić tradycję wyrobu chleba wszyscy zebrani mieli możliwość wzięcia udziału w warsztatach prowadzonych przez Mistrza Piekarza Artura Ziemackiego wraz z zespołem Mobilnego Pieca Tradycyjnego.
                      

Ponadto zebrani goście mieli możliwość skosztowania wyjątkowych przysmaków przygotowanych przez sołectwa, a także obejrzenia przepięknych prac rękodzielników z Gminy Sępopol. Nie zapomnieliśmy również o naszych najmłodszych milusińskich, dla których przygotowano szereg bezpłatnych atrakcji.

Początek części artystycznej należał do zespołów gminnych i ludowych. „Wesołe Nutki” wyśpiewały nam zarówno piosenki wykonane wspólnie, jak i solowe utwory. Następnie zaprezentował się słynny nie tylko w naszej gminie zespół „ Warmianki Sępopolskie”. „Sielanka” i „Wojcieszanie” również zagościły w progach naszej skromnej ziemi Sępopolskiej.
                     

O dodatkową rozrywkę koronującą tegoroczne dożynki zadbały zespoły Horpyna i 4ever, które wprowadziły wszystkich mieszkańców w atmosferę pełną tańca i radości.

Pokaz swoich umiejętności przedstawiła również Mobilna Szkoła Tańca Aleksandry Krawczyk, która oprócz choreografii młodzieżowej umożliwili wszystkim zebranym zobaczenie ciekawego pokazu tańca z ogniem.
                      

Miejsko Gminny Ośrodek Kultury w Sępopolu wprowadził w dożynki trochę sportowego ducha rywalizacji. Potyczki sołeckie, w których udział wzięło pięć zespołów tj.: Masuny, Rusajny, Wiatrowiec, Dzietrzychowo oraz Osiedle Korszyńska. Przed sołectwami czekały niełatwe zadania, min.: bieg z rozbieraniem i ubieraniem butów, wyścig w workach, bieg ze snopkiem słomy czy też wypicie wody na czas. Rywalizacja była zaciekła, a śmiechu co niemiara. Ostatecznie zwycięstwo wywalczyło sobie Osiedle Korszyńska, a II miejsce trafiło ex aequo do Sołectwa Wiatrowiec i Masuny. Pozostałe dwie drużyny otrzymały wyróżnienia. Nagrody ufundowane przez KOWR w Olsztynie wręczyła Pani Burmistrz w towarzystwie Dyrektora Miejsko Gminnego Ośrodka Kultury w Sępopolu, Pani Dominiki Grykin-Tołoczko.

Zakończenie obchodów Święta Plonów zwieńczono zabawą taneczną z zespołem Silver.
Sponsorzy tegorocznych dożynek:
 
Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa
PKO B.P
Energix Polska S.A.
Bartko sp. z o.o.
Eko-Bart s.c.
Agro Plan Masuny Sp. z o.o. & Co. Sp. Kom
Stadnina Koni Liski sp. z o.o.
DELUX Przewozy Turystyczno-Pasażerskie Deluga Krzysztof 
Grupa Producentów Ziarna i Zbórz Oleistych "Kłos"
"FLORINA" - Michalina Motyka
Handel Art. Przemysłowymi - Ewa Siekierzycka
Gospodarstwo Ogrodnicze Anna i Krzysztof Kucharscy
oraz Państwo:
Aleksandra i Mariusz Kwiecińscy
Jolanta i Andrzej Bącik
Danuta i Jan Sydor
Teresa i Andrzej Zdziebło
Małgorzata i Marcin Zdziebło
Elżbieta i MArek Motyka
Ałła i Zdzisław Zarembo
Anna i Mirosław Maliniak
Elżbieta i Roman Kubiccy
 
 

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

Elementy dodatkowe powiązane z tą informacją

Kontakt - stopka

Adres urzędu

URZĄD MIEJSKI
W SĘPOPOLU
ul. 11 Listopada 7
11 -210 Sępopol
 
Tel. (89) 76 13 181        
Nr fax. (089) 679 08 21
 
e-mail : sepopol@sepopol.pl
NIP: 743-20-21- 679  REGON: 510743628
 
Nr konta 28 8855 0004 2004 0008 5316 0001
 
Pracujemy
poniedziałek  8.00 - 16.00
wtorek  - piątek 7.15 - 15.15
 

Godziny przyjęć interesantów:

Burmistrz
Irena Wołosiuk
 
zaprasza  interesantów:  
poniedziałek-piątek
w godzinach pracy Urzędu

Gminy Partnerskie

  • Logo: Lägerdorf Lägerdorf
  • Logo: Prawdinsk Prawdinsk