Aktualności
8 000 000 zł dla Sępopola
- 07-10-2023
- drukuj
Otrzymaliśmy środki na drogi dla Prętławek etap II, Smolanki etap II, Lipicy etap II, Gaj i 3 odcinków w Sępopolu...
Dobre drogi to nie tylko komfort i bezpieczeństwo podróżowania, ale także klucz do rozwoju gospodarczego i społecznego. W ramach Programu Inwestycji Strategicznych Polski Ład, przewidziano do modernizacji drogi w miejscowościach: Prętławki etap II, Smolanka etap II, Lipica etap II, Gaj oraz ulic w mieście Sępopol, takich jak ul. B. Prusa, ul. Boczna, oraz drogi łączącej ulicę Włókienniczą z aleją Wojska Polskiego.
Projekt modernizacji dróg zakłada kompleksową przebudowę istniejących tras, które obecnie nie spełniają standardów bezpieczeństwa i komfortu. W trakcie prac powstaną nowe warstwy konstrukcyjne, pokryte nawierzchnią asfaltową lub betonową. To zapewni odpowiednią nośność dróg, co będzie miało bezpośredni wpływ na zwiększenie bezpieczeństwa ruchu drogowego.
Jednym z istotnych elementów projektu jest poprawa infrastruktury wodno-kanalizacyjnej na odcinkach, które tego wymagają. To nie tylko modernizacja dróg, ale także rozwijanie infrastruktury, która jest niezbędna do funkcjonowania społeczności lokalnych.
Modernizacja dróg to także inwestycja w bezpieczeństwo ruchu drogowego. Prace obejmują m.in. oznakowanie drogowe oraz instalację oświetlenia na odcinkach, gdzie jest to niezbędne. To kroki mające na celu zwiększenie widoczności i bezpieczeństwa wszystkich uczestników ruchu.
Wartość całego przedsięwzięcia wynosi aż 8 000 000 złotych, a źródłem finansowania jest Program Inwestycji Strategicznych Polski Ład, który stawia na rozwój infrastruktury w całym kraju. Warto podkreślić, że wkład własny stanowi jedynie 5% kosztów projektu.
Modernizacja dróg w Prętławkach, Smolance, Lipicy, Gaju i 3 dróg w Sępopolu to inwestycja, która mamy nadzieję wpłynie na rozwój tych miejscowości. Nowoczesne i bezpieczne trasy nie tylko poprawią komfort życia mieszkańców, ale także uczynią te obszary atrakcyjniejszymi.
Modernizacja dróg to jedno z kluczowych działań, które wpisują się w tworzenie lepszej przyszłości dla mieszkańców. Dzięki tej inwestycji mieszkańcy Prętławek, Smolanki, Lipicy, Gaju oraz Sępopola będą mogli cieszyć się nowoczesnymi i bezpiecznymi drogami, które znacząco ułatwią codzienne podróże i przyczynią się do dalszego rozwoju tych regionów.
Kolejne pozyskane środki zewnętrzne otwierają możliwość kontynuacji prac nad modernizacją kolejnych odcinków dróg. Całkowita liczba zrealizowanych, obecnie w trakcie realizacji i oczekujących na wybór wykonawcy odcinków dróg już przekracza 40. To osiągnięcie, o którym trudno było nawet marzyć.
Bardzo dziękujemy p.Andrzejowi Śliwce za wsparcie naszych kolejnych wniosków.
2 000 000 złotych z Polskiego Ładu na trybuny oraz oświetlenie stadionu miejskiego w Sępopolu.
- 09-10-2023
- drukuj
Po raz kolejny bardzo dziękujemy Panu Andrzejowi Śliwce za wsparcie naszych starań o sfinansowanie inwestycji.
Infrastruktura sportowa odgrywa kluczową rolę w życiu każdej społeczności. To miejsce, gdzie ludzie spotykają się, rozwijają swoje pasje, zdrowo spędzają czas i budują więzi społeczne. Dlatego też inwestycje w modernizację takiej infrastruktury są niezmiernie ważne dla mieszkańców. Przykładem takiej inwestycji jest projekt modernizacji stadionu miejskiego w Sępopolu. To przedsięwzięcie zaplanowano z myślą o wsparciu klubu sportowego LKS Łyna.
Jednym z kluczowych elementów tej inwestycji jest zainstalowanie oświetlenia murawy stadionu miejskiego. To rozwiązanie, które nie tylko umożliwi organizację wieczornych meczy piłkarskich, czy treningów, ale także stworzy warunki do różnorodnych wydarzeń sportowych i kulturalnych. Dzięki temu, zawodnicy LKS Łyna oraz najmłodsi adepci piłkarstwa, trenujący w klubie będą mieli możliwość w okresie jesienno – zimowym uczestniczyć w zajęciach sportowych nawet po zapadnięciu zmroku. Przyjazna infrastruktura to klucz do rozwoju lokalnego klubu sportowego LKS Łyna, który będzie mógł korzystać z ulepszonych obiektów szkoleniowych, a także organizować więcej wydarzeń sportowych.
Modernizacja stadionu zakłada również wymianę trybun. To istotny krok w kierunku poprawy komfortu dla kibiców i widzów. Nowoczesne, ergonomiczne trybuny nie tylko zapewnią lepszy widok na boisko, ale także podniosą standardy bezpieczeństwa. Dzięki temu każdy mecz czy wydarzenie sportowe będzie mogło cieszyć się większą popularnością, a stadion stanie się miejscem, gdzie chętnie gromadzą się mieszkańcy i kibice.
Finansowanie tej ważnej inwestycji pochodzi z programu inwestycji strategicznych "Polski Ład". To dowód na zaangażowanie rządu w rozwój lokalnych społeczności oraz poprawę infrastruktury sportowej. 2 000 000 złotych przeznaczone na ten projekt stanowią inwestycję oczekiwaną przez zawodników.
Dzień Edukacji Narodowej
- 13-10-2023
- drukuj
Z okazji Dnia Edukacji Narodowej pragniemy życzyć wszystkim nauczycielom, pedagogom i pracownikom oświaty, zarówno aktywnym, jak i emerytowanym, wielu sukcesów w codziennej pracy. Wasza rola jest kluczowa dla rozwoju społeczeństwa, a Wasza pasja, cierpliwość i determinacja w niesieniu wiedzy są bezcenne. Dziękujemy wszystkim pracownikom oświaty, zarówno tym, którzy nadal służą edukacji, jak i tym, którzy przeszli na emeryturę, za Wasze poświęcenie i wkład w kształtowanie przyszłych pokoleń. Życzymy emerytowanym pracownikom oświaty pięknych lat na emeryturze, spędzonych z radością i spełnieniem, a aktywnym nauczycielom - nieustającej pasji i satysfakcji z każdego dnia pracy. Wasza dziedzina zasługuje na uznanie i szacunek, jesteśmy wdzięczni za Wasz trud i oddanie.
Zapraszamy do uczestnictwa w II edycji konkursu o tytuł "Słowika Gminy Sępopol"
- 17-11-2023
- drukuj
Złote Gody w Urzędzie Miejskim w Sępopolu
- 27-10-2023
- drukuj
W dniu 27 października 2023 roku w Urzędzie Miejskim odbyła się uroczystość z okazji złotych godów, na które zaproszono pary z naszej gminy obchodzące swoją 50 rocznicę ślubu. To wyjątkowe wydarzenie zgromadziło zarówno jubilatów, ich rodziny, jak przedstawicieli naszej gminy.
Złote gody, obchodzone z okazji 50. rocznicy ślubu, to symboliczny punkt w życiu małżeńskim. To moment, w którym para ma okazję podziękować sobie nawzajem za pół wieku miłości, zrozumienia i poświęcenia. Jest to także okazja, by społeczność doceniła te długotrwałe związki i złożyła gratulacje jubilatom.
Uroczystość złotych godów rozpoczęła się od oficjalnej ceremonii w Urzędzie Miejskim. Każda para jubilatów otrzymała specjalne wyróżnienia oraz gratulacje od burmistrza Sępopola i innych lokalnych przedstawicieli. Był to wzruszający moment, podczas którego jubilaci opowiadali o swojej historii miłości i wspólnych przeżyciach. Następnie wszyscy goście mieli okazję do wspólnego. Przygotowano pyszny poczęstunek, co stworzyło wyjątkową atmosferę, sprzyjającą integracji i składaniu życzeń jubilatom.
Obchody złotych godów w Urzędzie Miejskim w Sępopolu to nie tylko okazja do świętowania konkretnej pary, ale także okazja do podkreślenia roli długotrwałych małżeństw w życiu społeczności. Długotrwałe i udane związki stanowią fundament stabilności społeczności, przekazując wartości miłości, poświęcenia i wzajemnego szacunku.
Ta uroczystość była dowodem na to, że miłość może trwać i kwitnąć przez lata, pomimo wszelkich przeciwności. To również okazja, by młodsze pokolenia czerpały inspirację z życiowych historii i doświadczeń jubilatów.
Złote Gody obchodzone w Urzędzie Miejskim w Sępopolu były wyjątkową okazją do świętowania miłości, poświęcenia i długotrwałych małżeństw. Ta uroczystość dowiodła, że miłość może przetrwać próby czasu i stanowić fundament stabilności społeczności.
Gratulujemy wszystkim jubilatom i życzymy im kolejnych pięknych lat pełnych miłości i radości.
Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji
Zapraszamy na bezpłatne badania USG mieszkańców miasta i gminy Sępopol
- 09-11-2023
- drukuj
Ogłoszenie o czasowym zamknięciu drogi powiatowej Smolanka - Sępopol
- 27-07-2023
- drukuj
Gmina zyskuje ponad 450 000 zł na unowocześnienie oświetlenia publicznego
- 11-12-2023
- drukuj
Gmina, w ramach programu inwestycji strategicznych Polski Ład, otrzymała znaczące wsparcie finansowe w wysokości ponad 450 000 złotych na modernizację oświetlenia ulicznego. Dofinansowanie w ramach tego programu obejmuje aż 80% kosztów kwalifikowalnych, co stanowi istotne ułatwienie przeprowadzenia inwestycji.
Przyznane środki zostaną przeznaczone na zakup 300 nowoczesnych opraw działających w oparciu o technologię LED, wyposażonych w system umożliwiający programowanie czasu oraz intensywności świecenia. Ta zaawansowana technologia pozwoli efektywnie zarządzać oświetleniem ulicznym, dostosowując je do aktualnych potrzeb i warunków atmosferycznych.
W rezultacie inwestycji cała obszar gminy będzie mógł cieszyć się energooszczędnym, przyjaznym środowisku oświetleniem ulicznym. Ta forma oświetlenia nie tylko przyczyni się do poprawy estetyki przestrzeni publicznej, ale również pozwoli znacząco zaoszczędzić środki związane z zakupem obecnie wyjątkowo drogiej energii elektrycznej.
Należy podkreślić, że bez wsparcia zewnętrznego, z uwagi na niskie dochody, gmina nie byłaby w stanie samodzielnie sprostać wyzwaniom związanym z modernizacją oświetlenia ulicznego. Warto przypomnieć, że poprzednia inwestycja, obejmująca zakup również 300 energooszczędnych opraw oświetleniowych, została w 100% sfinansowana ze środków rządowych przekazanych naszej gminie.
To kolejny dowód na skuteczność i potrzebę programów takich jak Polski Ład, wspierających rozwój mniej zamożnych lokalnych społeczności, a zwłaszcza obszarów popegeerowskich.
Wyłoniono wykonawcę wymiany nawierzchni placu otaczającego fontannę w śródmieściu Sępopola
- 20-10-2023
- drukuj
Kontynuujemy drogę modernizacji, która ma na celu przemianę centrum miasta. Jednym z najnowszych etapów tego procesu jest wymiana nawierzchni placu otaczającego charakterystyczną fontannę, która od dawna jest głównym punktem w centrum miasta.
Ostatnią elementem do zakończenia projektu nowej fontanny jest podpisanie umowy z firmą PROFBUD, która zajmie się wymianą nawierzchni chodnika, który przylega bezpośrednio do fontanny. Obecna nawierzchnia wykonana z polbruku zostanie zastąpiona kamieniem naturalnym, tworząc historyczne nawiązanie do dawnego Sępopola. Realizacja tego projektu wymagała uzyskania oddzielnego, kolejnego zezwolenia od Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Olsztynie, co udało się zrealizować w bieżącym tygodniu. Ta ostatnia zgoda otworzyła drzwi do ostatniego elementu modernizacji tego miejsca, który wprowadzą nową jakość w centrum miasta, jednocześnie szanując jego historyczny charakter.
Kamień naturalny użyty w projekcie ma wyjątkowe znaczenie, ponieważ pochodzi z rozbiórki starych dróg w centrum miasta, które zostały niedawno poddane gruntownej przebudowie. W ten sposób nowa nawierzchnia nie tylko spełnia standardy WKZ, ale również odwołuje się do dziedzictwa historycznego Sępopola.
Projekt finansowany jest dzięki hojności firmy Energix. Wsparcie pokryje 100% kosztów związanych z budową nowej fontanny oraz wymianą nawierzchni wokół niej.
Za pomoc finansową bardzo serdecznie dziękujemy p. Arturowi Violante oraz p. Tiago Gomez. Mamy nadzieję, że nowy element upiększający miasto przypadnie do gustu mieszkańcom naszej gminy.
Zmiany z uwagi na skromne środki jakimi dysponuje budżet gminy wprowadzane są stopniowo, ale z rosnącym znaczeniem. Miasto zyskuje nowe, atrakcyjne tereny, a fontanna staje się jeszcze bardziej wyjątkowym elementem centrum. Mamy nadzieję, że te projekty wpłyną pozytywnie na jakość życia mieszkańców i zachęcą nowych odwiedzających do odkrywania uroku Sępopola.
Dostaliśmy blisko 800 000 złotych na ratowanie zabytków
- 27-09-2023
- drukuj
Mamy powód do zadowolenia - dwa projekty złożone w ramach programu "Polski Ład" zostały zaakceptowane i otrzymały wsparcie finansowe na poziomie 98% całkowitych kosztów inwestycji.
Dzięki programowi inwestycji strategicznych "Polski Ład", kierowanemu na ratowanie obiektów zabytkowych, ocalone zostaną kolejne obiekty historyczne znajdujące się na terenie naszej gminy. W drugiej edycji tego programu, nasza gmina otrzymała znaczące środki finansowe, które pozwolą na odrestaurowanie dwóch zabytkowych obiektów potrzebują podjęcie pilnych działań.
Pierwszy projekt koncentruje się na ratowaniu zabytkowej kamienicy przy ul. Mostowej 1 w mieście Sępopol. To miejsce jest obecnie siedzibą mieszkań komunalnych i znajduje się na liście obiektów wpisanych do rejestru zabytków. Kamienica przetrwała zniszczenia w czasie II wojny światowej, a obecnie wymaga pilnej interwencji. Planowane prace obejmują remont elewacji, wymianę stolarki okiennej i drzwiowej, wymianę obróbek blacharskich, naprawę lub wymianę więźby dachowej oraz wykonanie nowego pokrycia dachowego. To działania, które są niezbędne, aby zachować ten budynek dla przyszłych pokoleń.
Drugim projektem, który otrzymał finansowanie, jest renowacja Świetlicy Wiejskiej we Lwowcu. Ten budynek również wpisany jest do rejestru zabytków. W wyniku pożaru stracił wiele swojej dawnej świetności, dlatego teraz jest czas, aby przywrócić mu jego blask. Prace obejmują wymianę pokrycia dachowego wraz z orynnowaniem oraz naprawę uszkodzonych elementów konstrukcji dachu. Ta inwestycja będzie pierwszym krokiem na drodze do odbudowy tego obiektu i przyczyni się do poprawy jakości życia mieszkańców oraz pielgrzymów, którzy odwiedzają świątynię we Lwowcu. Ponadto, renowacja pozwoli na zachowanie dziedzictwa kulturowego dla przyszłych pokoleń. Finanse na pozostałe prace budowlane mamy nadzieję otrzymać ze środków FEWiM.
Warto zaznaczyć, że to nie pierwszy raz, gdy gmina sięga po środki finansowe z programu "Polski Ład" na ratowanie obiektów zabytkowych. W poprzedniej edycji tego programu, otrzymaliśmy ponad 1 milion złotych na projekty związane z dziedzictwem kulturowym. Te środki pozwolą między innymi na: wykonanie kolejnych granitowych alejek na cmentarzu, remont dwóch kaplic oraz zabytkowej bramy i ogrodzenia na cmentarzu komunalnym. To stanowi kolejny przekonujący dowód na to, że wsparcie finansowe ze strony rządu umożliwia pielęgnowanie naszego dziedzictwa kulturowego oraz podejmowanie realnych kroków w celu jego zachowania.