Logo: Urząd Gminy Sepopol
Dzisiaj jest: 25/06/24, godzina: Aktualna godzina
Logo: BIP

Sport

Ludowy Klub Sportowy Łyna Sępopol

Historia działalności sportowej na Ziemi Sępopolskiej w powojennym okresie zaczyna się od wiosny 1948 r. W tym to roku Zakład Roszarniczy w Sępopolu zorganizował drużynę piłki nożnej, która przybrała nazwę „Włókniarz”. Jej założycielem, następnie trenerem i sędzią był Pan Franciszek Błażewicz ówczesny pracownik zakładu roszarniczego. Pierwszy mecz jednostka „Włókniarza” rozegrała wiosną 1949 r. w Bartoszycach z jednostką wojskową „Czarni” Bartoszyce był to mecz towarzyski i zakończył się wynikiem 1:4. Pierwszy mecz mistrzowski rozegrany został w 1950 roku i był to mecz o mistrzostwo klasy „C” rozegrany z jednostką „Kolejarza” w Korszach, który zakończył się wynikiem 3:1 dla gospodarzy. Do 1956 r. „Włókniarz” gra w klasie „C”. W 1956 r. na wniosek Panów Zdzisława Rudnickiego i Jana Durzyńskiego drużyna zmienia nazwę na LZS „Łyna” i w tym roku awansuje do klasy „B”. W tym samy roku powołany zostaje pierwszy Zarząd Klubu. Funkcję Prezesa obejmuje Pan Marian Maciąg. Awans do klasy „A” „Łyna” wywalczyła w 1966 r. natomiast 1970 r. zdobywa awans do III ligi okręgowej, w której gra przez dwa sezony. Od jesieni 1976 r. po reorganizacji w PZPN drużyna Łyny Sępopol gra w klasie „B” , zmienia nazwę na LKS „Argołyna” i jest klubem zakładowym podległym pod Zakład Rolny w Sępopolu. W 1983 r. nazwę Łyna przywrócono. W 1984 r. zdobywa awans dla klasy okręgowej, w której gra do czasów obecnych.
Klub w swojej historii przechodził różne koleje losu; istniały sekcje piłki siatkowej, szachów, tenisa stołowego, brydża, ale zawsze sekcja wiodącą była piłka nożna. 

Obecnie klub posiada stadion z dwoma płytami boiskowymi, budynek socjalny, który w najbliższych latach ma być przebudowany i dostosowany do aktualnych potrzeb i wymogów. Na dzień dzisiejszy w klubie działa tylko sekcja piłki nożnej zrzeszająca 94 piłkarzy w trzech grupach rozgrywkowych: seniorzy, juniorzy młodsi oraz młodzicy.
 Od 31 lat klub jest organizatorem Zimowego Turnieju Piłki Nożnej o puchar Burmistrza Sępopola, który od 14 lat poświęcony jest Robertowi Borowskiemu byłemu zawodnikowi Łyny i strażakowi, który zginął tragicznie w czasie akcji ratowniczej.

autor: Zarząd LKS „Łyna” Sępopol

Kontakt - stopka

Modernizacja Świetlicy w Ostrym Bardzie

Inwestycja wspierana przez LGD "Barcja" w wysokości 63,63%...
Ostre Bardo, malownicza wieś położona w sercu Barcji, od lat słynie z gościnności także miejsca zgromadzeń religijnych dla wiernych wyznania greckokatolickiego. Jednym z centralnych punktów życia społeczności lokalnej jest świetlica wiejska, pełniąca funkcję miejsca spotkań mieszkańców, organizacji uroczystości sołeckich, rodzinnych oraz kościelnych. W ramach ciągłego dążenia do poprawy warunków życia mieszkańców oraz zapewnienia atrakcyjnych miejsc do organizacji różnego rodzaju spotkań mieszkańców, gmina podjęła decyzję o gruntownej modernizacji świetlicy.
 
Środki na ten cel zostały pozyskane dzięki pracownikom gminy z LGD „Barcja”, która wspiera inicjatywy rozwojowe na obszarach wiejskich. Projekt modernizacji świetlicy został zrealizowany w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich (PROW) 2014-2020, z dofinansowaniem w wysokości imponujących 63,63%. Kwota jaką otrzymaliśmy to ponad 240 000 złotych. Najkorzystniejszą ofertę w postępowaniu przetargowym złożyła firma Pana Stanisława Góreckiego z Bisztynka na kwotę 200 000 złotych.
 
Inwestycja, której prace rozpoczną się w przyszłym tygodniu, przyniesie zmiany zarówno wizualne, funkcjonalne, jak i techniczne. Remont pomieszczeń ma na celu stworzenie przestrzeni, która będzie sprzyjała różnorodnym aktywnościom społecznym, kulturalnym oraz rekreacyjnym.
 
Planowane udogodnienia obejmują nie tylko odświeżenie wnętrza i zastosowanie nowoczesnych materiałów wykończeniowych, ale także dostosowanie infrastruktury do potrzeb osób niepełnosprawnych. Dodatkowo, z myślą o zwiększeniu funkcjonalności, przewidziano rozbudowę sali głównej oraz stworzenie dodatkowych pomieszczeń, które będą służyć jako zaplecze sanitarne. Planowana jest również wymiana między innymi systemu ogrzewania, tynków wewnętrznych, schodów wewnętrznych, podłóg, drzwi, kominów.
 
Jednym z istotnych aspektów projektu jest zachowanie charakteru lokalnej społeczności oraz uwzględnienie specyfiki otoczenia. Świetlica wiejska w Ostrym Bardzie, ze względu na swoje sąsiedztwo z historyczną cerkwią, pełni również rolę miejsca organizacji uroczystości kościelnych. Dlatego też, w ramach modernizacji, szczególną uwagę poświęcono estetyce oraz funkcjonalności przestrzeni, aby zachować harmonię z otoczeniem.
 
Całkowita realizacja prac planowana jest do maja 2024 roku. Po zakończeniu modernizacji, mieszkańcy Ostrego Barda będą mieli do dyspozycji odnowioną, nowoczesną świetlicę, która stanie się nie tylko miejscem spotkań, ale także miejscem do zacieśniania więzi społecznych.
 
Inicjatywa ta nie tylko podkreśla zaangażowanie gminy w rozwój lokalnej społeczności. Dzięki środkom pozyskanym z programu PROW 2014-2020 oraz wsparciu LGD Barcja, możliwe stało się zrealizowanie tej niezwykle potrzebnej inwestycji, która przyniesie korzyści mieszkańcom Ostrego Barda na kolejne lata.
URZĄD MIEJSKI
W SĘPOPOLU
ul. 11 Listopada 7
11 -210 Sępopol
 
Tel. (89) 76 13 181        
Nr fax. (089) 679 08 21
 
e-mail : sepopol@sepopol.pl
NIP: 743-20-21- 679  REGON: 510743628
 
Nr konta 28 8855 0004 2004 0008 5316 0001
 
Pracujemy
poniedziałek  8.00 - 16.00
wtorek  - piątek 7.15 - 15.15
 

Godziny przyjęć interesantów:

Burmistrz
Irena Wołosiuk
 
zaprasza  interesantów:  
poniedziałek-piątek
w godzinach pracy Urzędu

Gminy Partnerskie

  • Logo: Lägerdorf Lägerdorf
  • Logo: Prawdinsk Prawdinsk