Logo: Urząd Gminy Sepopol
Dzisiaj jest: 21/07/24, godzina: Aktualna godzina
Logo: BIP

Turystyka rowerowa

trasy rowerowe

Wschodni szlak rowerowy Green Velo

Najbradziej spektakularny projekt rowerowy, którego trasa liczy 2000 km, biegnie przez Sępopol. Długość odcinka na terenie gminy wynosi 13 km i obejmuje miejscowości LISKI - TURCZ - SMOLANKA - SĘPOPOL. W Sępopolu znajduje się Miejsce Obsługi Rowerzytsów, gdzie pod zadaszeniem istnieje możliwość odpoczynku. Dodatkowo w centrum mista jest siłownia zewnętrna, w pobliżu której ustawiono stojaki na rowery. Można tu się zatrzymać, aby nie tylko zwiedzić miasto, ale także zadbać o swoje ciało  ramach innej aktywności.
              
Przez  gminę Sępopol przebiegają 3 szlaki rowerowe: 

Szlak „Doliny rzeki Łyny” 
trasa: Sępopol - Smolanka - Turcz - Liski - Bartoszyce - Sępopol.
długość trasy: 31 km
Szlak na całej długości prowadzi po drogach asfaltowych o dobrej nawierzchni. Krajobraz jest równinny, urozmaicony niewielkimi kompleksami leśnymi. Przebiega przez miejscowości z poniemieckimi zabudowaniami. Warte uwagi są zabytki mista oraz Stadnina Koni w Liskach, której początki sięgają 1740 r.
 
 
 
 

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

4Galeria zdjęć: szlak doliny Łyny

Szlak „Pogranicza” (Czerowny)
trasa: Sepopol - Liski - Judyty- Szczurkowo - Ostre Bardo - Stopki - Sępopol
długość trasy: 35 km
Od miejscowości Skitno prowadzi w kierunku północnym w stronę granicy państwa w Szczurkowie. Następnie przebiega w kierunku wschodnim wzdłuż granicy z Rosją. Od miejscowości Ostre Bardo skręca na południe i prowadzi do Sępopola. Szlak jest ciekawy krajoznawczo. W miejscowości Judyty znajduje się zabytkowy pałac, który został wybudowany w II połowie XIX w. w stylu neogotyckim i klasycystycznym wraz z parkiem i folwarkiem. W Szczurkowie natomiast znajduje się liczne skupisko gniazd bociana białego, a w Ostrym Bardzie znajduje się cerkiew.
 
 

 

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

Szlak „Bociana białego” rozpoczyna się i kończy w Sępopolu.
trasa: Sępopol - Romankowo - Lwowiec - Dzietrzychowo- Gaj - Dzietrzychowo - Sępopol
długosć trasy: 29 km
Szlak stanowi dwie zamknięte pętle tworzące rozciągniętą tzw. „ósemkę”. Cała trasa przebiega przez wschodnią część gminy Sępopol. Najciekawsze miejscowości na trasie to Dzietrzychowo i bociania wieś Lwowiec.
 
 
 

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

3Galeria zdjęć: szlak bociana

Elementy dodatkowe powiązane z tą informacją

Kontakt - stopka

Modernizacja Świetlicy w Ostrym Bardzie

Inwestycja wspierana przez LGD "Barcja" w wysokości 63,63%...
Ostre Bardo, malownicza wieś położona w sercu Barcji, od lat słynie z gościnności także miejsca zgromadzeń religijnych dla wiernych wyznania greckokatolickiego. Jednym z centralnych punktów życia społeczności lokalnej jest świetlica wiejska, pełniąca funkcję miejsca spotkań mieszkańców, organizacji uroczystości sołeckich, rodzinnych oraz kościelnych. W ramach ciągłego dążenia do poprawy warunków życia mieszkańców oraz zapewnienia atrakcyjnych miejsc do organizacji różnego rodzaju spotkań mieszkańców, gmina podjęła decyzję o gruntownej modernizacji świetlicy.
 
Środki na ten cel zostały pozyskane dzięki pracownikom gminy z LGD „Barcja”, która wspiera inicjatywy rozwojowe na obszarach wiejskich. Projekt modernizacji świetlicy został zrealizowany w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich (PROW) 2014-2020, z dofinansowaniem w wysokości imponujących 63,63%. Kwota jaką otrzymaliśmy to ponad 240 000 złotych. Najkorzystniejszą ofertę w postępowaniu przetargowym złożyła firma Pana Stanisława Góreckiego z Bisztynka na kwotę 200 000 złotych.
 
Inwestycja, której prace rozpoczną się w przyszłym tygodniu, przyniesie zmiany zarówno wizualne, funkcjonalne, jak i techniczne. Remont pomieszczeń ma na celu stworzenie przestrzeni, która będzie sprzyjała różnorodnym aktywnościom społecznym, kulturalnym oraz rekreacyjnym.
 
Planowane udogodnienia obejmują nie tylko odświeżenie wnętrza i zastosowanie nowoczesnych materiałów wykończeniowych, ale także dostosowanie infrastruktury do potrzeb osób niepełnosprawnych. Dodatkowo, z myślą o zwiększeniu funkcjonalności, przewidziano rozbudowę sali głównej oraz stworzenie dodatkowych pomieszczeń, które będą służyć jako zaplecze sanitarne. Planowana jest również wymiana między innymi systemu ogrzewania, tynków wewnętrznych, schodów wewnętrznych, podłóg, drzwi, kominów.
 
Jednym z istotnych aspektów projektu jest zachowanie charakteru lokalnej społeczności oraz uwzględnienie specyfiki otoczenia. Świetlica wiejska w Ostrym Bardzie, ze względu na swoje sąsiedztwo z historyczną cerkwią, pełni również rolę miejsca organizacji uroczystości kościelnych. Dlatego też, w ramach modernizacji, szczególną uwagę poświęcono estetyce oraz funkcjonalności przestrzeni, aby zachować harmonię z otoczeniem.
 
Całkowita realizacja prac planowana jest do maja 2024 roku. Po zakończeniu modernizacji, mieszkańcy Ostrego Barda będą mieli do dyspozycji odnowioną, nowoczesną świetlicę, która stanie się nie tylko miejscem spotkań, ale także miejscem do zacieśniania więzi społecznych.
 
Inicjatywa ta nie tylko podkreśla zaangażowanie gminy w rozwój lokalnej społeczności. Dzięki środkom pozyskanym z programu PROW 2014-2020 oraz wsparciu LGD Barcja, możliwe stało się zrealizowanie tej niezwykle potrzebnej inwestycji, która przyniesie korzyści mieszkańcom Ostrego Barda na kolejne lata.
URZĄD MIEJSKI
W SĘPOPOLU
ul. 11 Listopada 7
11 -210 Sępopol
 
Tel. (89) 76 13 181        
Nr fax. (089) 679 08 21
 
e-mail : sepopol@sepopol.pl
NIP: 743-20-21- 679  REGON: 510743628
 
Nr konta 28 8855 0004 2004 0008 5316 0001
 
Pracujemy
poniedziałek  8.00 - 16.00
wtorek  - piątek 7.15 - 15.15
 

Godziny przyjęć interesantów:

Burmistrz
Irena Wołosiuk
 
zaprasza  interesantów:  
poniedziałek-piątek
w godzinach pracy Urzędu

Gminy Partnerskie

  • Logo: Lägerdorf Lägerdorf
  • Logo: Prawdinsk Prawdinsk