Logo: Urząd Gminy Sepopol
Dzisiaj jest: 24/02/24, godzina: Aktualna godzina
Logo: BIP

Aktualności

Rusza sprzedaż końcowa węgla

Nowelizacja ustawy umożliwia zakup węgla bez ograniczeń wagowych przez gospodrastwa domowe. O kolejności decyduje data złożenia nowego wniosku...
          Od 15 maja w naszej gminie rusza końcowa sprzedaż węgla. Węgiel został sprowadzony w ramach programu sprzedaży na preferencyjnych warunkach dla gospodarstw domowych. Zmiany wprowadza podpisana przez prezydenta nowelizacja ustawy o zakupie preferencyjnym paliwa stałego przez gospodarstwa domoweNowela wprowadza szereg zmian w zakresie zakupu preferencyjnego paliwa stałego, które mają ułatwić dostęp do tego paliwa dla mieszkańców, a jednocześnie pomóc gminom w sprzedaży pozostałych zapasów węgla.
 
Jedną z najważniejszych zmian jest wydłużenie terminu sprzedaży końcowej węgla uprawnionym mieszkańcom do 31 lipca 2023 r. Dodatkowo, nowelizacja przewiduje, że uprawniona osoba fizyczna będzie mogła dokonać zakupu węgla w dowolnej gminie prowadzącej sprzedaż końcową.
 
Ważne jest również to, że nowe przepisy przewidują brak limitów ilościowych dla jednego gospodarstwa domowego. Oznacza to, że każdy, kto spełni warunki uprawniające do zakupu preferencyjnego paliwa stałego, będzie mógł kupić tyle węgla, ile potrzebuje, pod warunkiem posiadania takiej ilości przez gminę. Dotychczas limit wynosił 3 tony.
Wniosek lub zaświadczenie będzie wciąż podstawą zakupu, ale nowelizacja wydłuża termin składania wniosku do 30 czerwca. Wnioski będą rozpatrywane przez gminę w kolejności wpłynięcia do wyczerpania ilości węgla przeznaczonego do sprzedaży końcowej.
 
Do rozdysponowania pozostało niewiele węgla, bo zaledwie kilka ton "groszku" oraz kilkanaście ton "orzecha". Cena sprzedaży końcowej pozostanie bez zmian i wyniesie 1750 zł za tonę, co stanowi korzystną ofertę dla mieszkańców, którzy korzystają z węgla jako źródła ogrzewania. Dodatkowo, wydłużony termin składania wniosków o zakup węgla daje czas na zorganizowanie swoich finansów oraz na podjęcie decyzji dotyczącej zakupu.
 
Warto podkreślić, że nowelizacja ustawy jest korzystna nie tylko dla mieszkańców, ale również dla samych gmin. Dzięki sprzedaży końcowej pozostałego w gminie węgla, unikniemy kosztów związanych z jego składowaniem, dozorem oraz ubezpieczeniem.

Elementy dodatkowe powiązane z tą informacją

Kontakt - stopka

Modernizacja Świetlicy w Ostrym Bardzie

Inwestycja wspierana przez LGD "Barcja" w wysokości 63,63%...
Ostre Bardo, malownicza wieś położona w sercu Barcji, od lat słynie z gościnności także miejsca zgromadzeń religijnych dla wiernych wyznania greckokatolickiego. Jednym z centralnych punktów życia społeczności lokalnej jest świetlica wiejska, pełniąca funkcję miejsca spotkań mieszkańców, organizacji uroczystości sołeckich, rodzinnych oraz kościelnych. W ramach ciągłego dążenia do poprawy warunków życia mieszkańców oraz zapewnienia atrakcyjnych miejsc do organizacji różnego rodzaju spotkań mieszkańców, gmina podjęła decyzję o gruntownej modernizacji świetlicy.
 
Środki na ten cel zostały pozyskane dzięki pracownikom gminy z LGD „Barcja”, która wspiera inicjatywy rozwojowe na obszarach wiejskich. Projekt modernizacji świetlicy został zrealizowany w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich (PROW) 2014-2020, z dofinansowaniem w wysokości imponujących 63,63%. Kwota jaką otrzymaliśmy to ponad 240 000 złotych. Najkorzystniejszą ofertę w postępowaniu przetargowym złożyła firma Pana Stanisława Góreckiego z Bisztynka na kwotę 200 000 złotych.
 
Inwestycja, której prace rozpoczną się w przyszłym tygodniu, przyniesie zmiany zarówno wizualne, funkcjonalne, jak i techniczne. Remont pomieszczeń ma na celu stworzenie przestrzeni, która będzie sprzyjała różnorodnym aktywnościom społecznym, kulturalnym oraz rekreacyjnym.
 
Planowane udogodnienia obejmują nie tylko odświeżenie wnętrza i zastosowanie nowoczesnych materiałów wykończeniowych, ale także dostosowanie infrastruktury do potrzeb osób niepełnosprawnych. Dodatkowo, z myślą o zwiększeniu funkcjonalności, przewidziano rozbudowę sali głównej oraz stworzenie dodatkowych pomieszczeń, które będą służyć jako zaplecze sanitarne. Planowana jest również wymiana między innymi systemu ogrzewania, tynków wewnętrznych, schodów wewnętrznych, podłóg, drzwi, kominów.
 
Jednym z istotnych aspektów projektu jest zachowanie charakteru lokalnej społeczności oraz uwzględnienie specyfiki otoczenia. Świetlica wiejska w Ostrym Bardzie, ze względu na swoje sąsiedztwo z historyczną cerkwią, pełni również rolę miejsca organizacji uroczystości kościelnych. Dlatego też, w ramach modernizacji, szczególną uwagę poświęcono estetyce oraz funkcjonalności przestrzeni, aby zachować harmonię z otoczeniem.
 
Całkowita realizacja prac planowana jest do maja 2024 roku. Po zakończeniu modernizacji, mieszkańcy Ostrego Barda będą mieli do dyspozycji odnowioną, nowoczesną świetlicę, która stanie się nie tylko miejscem spotkań, ale także miejscem do zacieśniania więzi społecznych.
 
Inicjatywa ta nie tylko podkreśla zaangażowanie gminy w rozwój lokalnej społeczności. Dzięki środkom pozyskanym z programu PROW 2014-2020 oraz wsparciu LGD Barcja, możliwe stało się zrealizowanie tej niezwykle potrzebnej inwestycji, która przyniesie korzyści mieszkańcom Ostrego Barda na kolejne lata.
URZĄD MIEJSKI
W SĘPOPOLU
ul. 11 Listopada 7
11 -210 Sępopol
 
Tel. (89) 76 13 181        
Nr fax. (089) 679 08 21
 
e-mail : sepopol@sepopol.pl
NIP: 743-20-21- 679  REGON: 510743628
 
Nr konta 28 8855 0004 2004 0008 5316 0001
 
Pracujemy
poniedziałek  8.00 - 16.00
wtorek  - piątek 7.15 - 15.15
 

Godziny przyjęć interesantów:

Burmistrz
Irena Wołosiuk
 
zaprasza  interesantów:  
poniedziałek-piątek
w godzinach pracy Urzędu

Gminy Partnerskie

  • Logo: Lägerdorf Lägerdorf
  • Logo: Prawdinsk Prawdinsk