Logo: Urząd Gminy Sepopol
Dzisiaj jest: 23/11/24, godzina: Aktualna godzina
Logo: BIP

Aktualności

Niech Święty Florian nieustająco czuwa nad Wami i Waszymi Rodzinami

Drogie Druhny i Druhowie z jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych miasta i gminy Sępopol!
 
Z okazji Dnia Świętego Floriana, patrona Strażaków, składamy serdeczne podziękowania za działalność ratowniczą i codzienną gotowość do niesienia bezinteresownej pomocy oraz za wkład w zachowanie tradycji i rozwój lokalnych społeczności.
 


Życzymy dumy z noszenia munduru, zawsze szczęśliwych powrotów z akcji oraz zdrowia i wszelkiej pomyślności w życiu osobistym. Niech Święty Florian, patron Strażaków nieustająco czuwa nad Wami i Waszymi Rodzinami!
 
 
 
 
 
 

Zachęcamy uczniów do udziału w konkursie patriotycznym

Serdecznie zapraszamy uczniów do udziału w konkursie o Konstytucji Trzeciego Maja i Święcie Flagi Państwowej, nad którym patronat objęła Burmistrz Sępopola, Pani Irena Wołosiuk.
 
Konkurs skierowany jest do uczniów ZSP Sępopol. Celem konkursu jest poszerzenie i ugruntowanie wiedzy na tematy związane z Dniem Flagi Rzeczypospolitej Polskiej i Święta Konstytucji 3 Maja, rozwijanie zainteresowań tematyką historyczną wśród młodzieży, podnoszenie poziomu wiedzy historycznej, kształtowanie patriotyzmu, szacunku dla tradycji i symboli narodowych, promowanie twórczości plastycznych, pobudzanie wyobraźni oraz inwencji twórczej.
 
Uczestnicy podzieleni będą na trzy grupy wiekowe. Pierwsza grupa wiekowa to uczniowie z klas I-IV. Ich zadaniem jest przedstawienie w formie pracy plastycznej sposobu świętowania świąt majowych przez uczestnika i jego najbliższych.
 
Uczniowie klas V-VI i VII-VIII w ramach konkursu będą musieli rozwiązać zadania testowe, które będą udostępnione online na platformie Testportal.pl. Zróżnicowanie pomiędzy uczniami młodszymi z klas V i VI a starszymi z klas VII i VIII polega głównie na obszarze zagadnień, z którymi będą w ramach konkursu musieli się zapoznać.
 
Zgłoszenia przyjmuje oraz całość koordynuje: Franciszek Maszota, f.maszota@zspsepopol.pl
 
 

Wybierzemy czystą i piękną zagrodę oraz estetyczną wieś

Zachęcamy mieszkańców miejscowości z gminy Sępopol do udziału XXV edycji konkursu „Czysta i piękna zagroda – estetyczna wieś 2021”, nad którym patronat objął Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego. Na zwycięzców czekają atrakcyjne nagrody pieniężne.

Celem konkursu jest poprawa stanu ekologicznego i estetycznego wsi z terenu gmin należących do Związku Gmin Warmińsko-Mazurskich. W konkursie mogą wziąć udział wsie z terenu gmin — członków Związku Gmin Warmińsko-Mazurskich. 

Przedstawicieli miejscowości chętnych do udziału w konkursie zapraszamy do kontaktu z Urzędem Miejskim w Sępopolu. 
 
Szczegóły dotyczące uczestnictwa w konkursie można uzyskać u P. Beaty Pakuła – Sekretarza Gminy Sępopol (tel. 89 761 31 61, e-mail: sekretarz@sepopol.pl). Na zgłoszenia czekamy do 7 maja 2021 r. do godz. 13:00. 
 
 Do konkursu wytypujemy trzy miejscowości. Nie mogą w nim brać udziału wsie, które w ostatnich 5 edycjach zajęły I miejsce.

Trzy odcinki dróg w Liskach uzyskały dofinansowanie.

Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa pokryje 100% kosztów inwestycji.
          Mimo trudnej sytuacji związanej z epidemią SarsCov-2, a także absencji w pracy wielu pracowników urzędu, związanej z zachorowaniami na grypę, staramy się przygotowywać wnioski dotyczące uzyskiwania wsparcia finansowego, przeznaczonego na drogi w naszej gminie. Jak co roku, tak też i obecnie złożyliśmy dokumentację dotyczącą udzielenie bezzwrotnej pomocy finansowej, przyznawanej przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa z przeznaczeniem na przebudowę dróg. Drogi które mogą skorzystać z takiego wsparcie, to te które w minionych latach wchodziły w skład dawnych Państwowych Gospodarstw Rolnych. W tym roku środki w budżecie KOWR’u są znacząco niższe na tego typu wsparcie, ale mimo tego nasza gmina otrzyma dofinansowanie na inwestycję drogową zlokalizowaną w miejscowości Liski, a dotyczącą trzech odcinków dróg. W ostatnim czasie zawarto stosowną umowę, na mocy której KOWR O/T Olsztyn udzieli wsparcia finansowego, którego wysokość pokryje 100% kosztów kwalifikowanych inwestycji. W najbliższych dniach ogłoszone zostanie postępowanie przetargowe dotyczące wyłonienie wykonawcy prac. Droga zostanie wykonana z wierzchnią warstwą w postaci kostki polbrukowej, a także składać się będzie z kilkuwarstwowej nowej podbudowy. Mamy nadzieję, że jeszcze przed okresem wakacyjnym prace budowlane ruszą. Za udzielenie wsparcia serdecznie dziękujemy dyrektorowi oddziału terenowego KORW w Olsztynie p. Grzegorzowi Kierozalskiemu, który doskonale rozumie problemy małych, o bardzo niskich dochodach gmin naszego województwa.   
         Przy okazji warto przypomnieć, że jeszcze w bieżącym roku wykonana zostanie, przez samorząd powiatowy, nowa nawierzchnia drogi powiatowej numer 1390N, prowadzącej od granicy administracyjnej naszej gminy, na styku z gminą Bartoszyce, przez miejscowość Liski, aż do wsi Turcz. Jest to drugi etap prac prowadzonych przez powiat na tej drodze. Końcowy trzeci etap zakłada przebudowanie drogi aż do ulicy Długiej, znajdującej się na terenie miasta Sępopol. Trzeci etap planowany jest na przyszły rok, a jego realizacja uzależniona jest od uzyskanego dofinansowania. Wszystkie etapy przebudowy drogi współfinansowane są w ramach środków Funduszu Dróg Samorządowych, którym dysponuje prezes rady ministrów.

Spisz się i wygraj samochód osobowy

Serdecznie zachęcamy do udziału w loterii promocyjnej związanej z udziałem w spisie powszechnym. W loterii może wziąć udział każdy, kto samodzielnie spisze się przez Internet na spis.gov.pl. Zgłoszenia przyjmujemy już od 22 kwietnia 2021 r. Do wygrania są karty przedpłacone o wartości 500 zł, 1000 zł (nagrody I-ego stopnia), a w losowaniu finałowym, które odbędzie się 14 lipca – 16 samochodów osobowych!
 
 
 
 
Aby wziąć udział w loterii należy:
 
  • Wejść na stronę spis.gov.pl i spisać się w dogodnej dla siebie chwili
  • Pobrać i zachować unikatowy, 10-znakowy kod uprawniający do udziału w loterii
  • Zgłosić kod na stronie loteria.spis.gov.pl.  od 22 kwietnia r. do 7 lipca 2021 r.
  • Sprawdzać wyniki losowania w mediach społecznościowych i na stronie loteria.spis.gov.pl – pierwsze losowanie już 7 maja 2021 r.
 
 
Im szybsze zgłoszenie do loterii tym większa szansa na wygraną! Jeden kod może wziąć udział w wielu losowaniach. Wszystkie zarejestrowane zgłoszenia wezmą udział w losowaniu finałowym. Organizatorem loterii jest Unique One sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie.
 
W sprawie pytań dotyczących loterii prosimy także o kontakt z pod numer 22 871 99 21 (infolinia czynna w dni robocze w godz. 9.00–17.00, koszt połączenia zgodnie z taryfą operatora).
 
Zródło: spis.gov.pl

Narodowy Spis Powszechny 2021 już trwa. Najwygodniej przez Internet

Od 1 kwietnia trwa Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021 (NSP 2021) czyli największe i najważniejsze badanie polskiego społeczeństwa. Spis jest obowiązkowy dla każdej osoby mieszkającej w Polsce. Zachęcamy do samodzielnego spisania się prze internet.  
 
Najważniejszy cel NSP 2021 to poznanie sytuacji demograficznej i mieszkaniowej na poziomie kraju, województw, powiatów i gmin. Dzięki tym danym będzie można analizować zmiany, jakie zaszły w procesach demograficzno-społecznych i ekonomicznych od czasu ostatniego spisu powszechnego w 2011 r., a także tworzyć prognozy dotyczące rozwoju Polski w najbliższych latach.
 
Obowiązek, ale przede wszystkim szansa
Każda osoba mieszkająca w Polsce - niezależnie od posiadanego obywatelstwa czy wieku jest zobowiązana do udziału w spisie. W imieniu dzieci spisu dokonują rodzice lub opiekunowie prawni. Taki obowiązek wynika z zapisów dwóch ustaw - o statystyce publicznej oraz narodowym spisie powszechnym ludności i mieszkań. Warto również pamiętać o spisaniu współmieszkańców przebywających za granicą, jeśli nadal są zameldowani na stałe w naszym mieszkaniu.
Wyniki NSP 2021 posłużą do planowania działań w najważniejszych obszarach: rodzina, szkolnictwo, rynek pracy, mieszkania, emerytury i wiele innych. Od kompletności i jakości danych będą zatem w dużej mierze zależeć losy naszego kraju, województwa, powiatu i gminy do czasu następnego spisu powszechnego, czyli co najmniej przez najbliższe 10 lat. Dlatego tak bardzo liczy się każdy wypełniony formularz spisowy.
 
Najwygodniej przez Internet
Samospis internetowy to podstawowa i obowiązkowa metoda spisowa. Jest też najbardziej przyjazna - można się spisać w domu w dogodnym dla siebie terminie, nie czekając na kontakt z rachmistrzem.
Aplikacja spisowa NSP 2021 została udostępniona 1 kwietnia na stronie spis.gov.pl. Do elektronicznego formularza można zalogować się korzystając z profilu zaufanego lub podając numer PESEL wraz z nazwiskiem rodowym matki. Dla cudzoziemców bez numeru PESEL przewidziano odrębny tryb logowania z wykorzystaniem poczty e-mail.
 
Rachmistrz tylko w ostateczności
Jeżeli z ważnych powodów nie udało się spisać przez internet, to należy spodziewać się telefonu lub nawet wizyty rachmistrza. Jeśli do tego dojdzie, nie można mu odmówić udzielenia odpowiedzi. Z tego względu warto spisać się samodzielnie przez Internet odpowiednio wcześniej w dogodnym terminie.
 
Dane będą bezpieczne
Ochrona danych zbieranych podczas spisów powszechnych i wszystkich innych badań ma dla polskiej statystyki publicznej bezwzględny priorytet. Wypełniając formularz spisowy NSP 2021 można być pewnym, że dane nie będą ujawnione ani przekazane innym podmiotom.
Wszystkie dane osobowe przetwarzane w ramach prac spisowych są poufne i podlegają szczególnej ochronie, na zasadach określonych w ustawie o statystyce publicznej oraz w ustawie o ochronie danych osobowych. Osoby wykonujące prace spisowe – rachmistrzowie i pracownicy statystyki publicznej - są obowiązane do przestrzegania tajemnicy statystycznej. Za jej złamanie grozi kara pozbawienia wolności do 3 lat.
 
 

Jak powinna rozwijać się gmina Sępopol? Prosimy o opinie.

Duży może więcej, dlatego by pozyskiwać środki unijne, których tak potrzebuje nasza gmina, należy się zrzeszać. W tym celu powstało Stowarzyszenie Warmińsko-Mazurskich Gmin Pogranicza. 31 marca w Srokowie odbyło się spotkanie jego Rady Partnerstwa. Uczestniczył w nim Piotr Łazar, zastępca burmistrza Sępopola. Kluczowe przy opracowywaniu dokumentów dotyczących rozwoju obszaru są opinie osób ten obszar zamieszkujących, więc mieszkańców naszej gminy i miasta. Zatem prosimy o Pańswa opinie. 
 
Na spotkaniu przyjęto Raport diagnostyczny „Pogranicza". W partnerskich gminach graniczących z Obwodem Kaliningradzkim zbadano opinie młodzieży, liderów i ogółu mieszkańców, przeanalizowano przemieszczanie się osób korzystających z usług publicznych, dogłębnej analizie poddano dane demograficzne, ekonomiczne i statystyczne.
Efektem kilkumiesięcznych działań jest Raport diagnostyczny Warmińsko-Mazurskich Gmin Pogranicza. Jest to bardzo ważny dokument, stanowiący pierwszy namacalny efekt pracy całego zespołu. Raport diagnostyczny jest punktem wyjścia do kolejnego etapu pracy w postaci wspólnego opracowania strategii rozwoju. W dokumencie została wypracowana diagnoza naszego obszaru w tym potencjał, bariery oraz potrzeby rozwojowe.
 
Kluczowe przy opracowywaniu dokumentów dotyczących rozwoju obszaru są opinie osób ten obszar zamieszkujących, więc mieszkańców naszej gminy i miasta.
 
Wszelkie uwagi, spostrzeżenia prosimy przesłać na adres: biuro@pograniczewm.pl
 
Cały tekst raportu:
 

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

4Galeria zdjęć: SGP Srokowo 31.03.2021r.

Palisz wiele lat? Zadzwoń i umów się na badanie płuc w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym

Mieszkańcy miasta i gminy Sępopol mogą zgłosić się na bezpłatne badanie płuc niskodawkową tomografią komputerową dla osób długotrwale palących papierosy, które wykonywane jest w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Gdańsku. To szansa na wczesne wykrycie nowotworu płuc, który w Polsce zwykle wykrywany jest zbyt późno. 
 
Kto może skorzystać z programu?

Osoby w wieku 55-74 lat, długotrwale palące tytoń, u których okres abstynencji jest nie dłuższy niż 15 lat.

Osoby w wieku 50-74 lat, długotrwale palące tytoń, u których okres abstynencji tytoniowej jest nie dłuższy niż 15 lat oraz wykazują jeden dodatkowy czynnik ryzyka:
- ekspozycję zawodową na krzemionkę, beryl, nikiel, chrom, kadm, azbest, związki arsenu, spaliny silników diesla, dym ze spalania węgla kamiennego, sadzę,
- ekspozycję na radon,
- indywidualną historię zachorowania na raka: w wywiadzie chłoniak, rak głowy i szyi lub raki zależne od palenia tytoniu, np. rak pęcherza moczowego,
- występowanie raka płuca w wywiadzie u krewnych pierwszego stopnia,
- choroby płuc: przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP) lub włóknienie płuc (IPF)
 
Zgłaszać się można:
  • mailowo:
  • telefonicznie: 
+48 58 349 36 86
 

Rusza przebudowa ulicy Grodzickiego w Sępopolu

 
 
 
 

Inwestycja sfinansowana w 90% ze środków pochodzących z Unii Europejskiej.
          Asfaltowa nawierzchnia wraz z remontem sieci podziemnych zostanie niebawem wykonana na ulicy Grodzickiego w Sępopolu. Irena Wołosiuk, burmistrz Sępopola podpisała umowę z Przedsiębiorstwem Robót Drogowych z Lidzbarka Warmińskiego na realizacje tego zadania na kwotę 1 586 213,57 zł. Przebudowywany odcinek ulicy to około 700 metrów.

         Remont ulicy Grodzickiego w Sępopolu to kolejna inwestycja realizowania dzięki programowi transgranicznemu Polska-Rosja 2014-2020. W ten sposób Urząd Miejski w Sępopolu pozyskał ponad 10 milionów zł na remonty dróg w mieście i gminie Sępopol w partnerstwie z Rejonem Guriewsk. Budżet naszej gminy zostanie obciążony tylko 10% kosztów kwalifikowanych całości inwestycji.

          Ulica uzyska nawierzchnię asfaltową wraz z podbudową składająca się z warstwy odsączającej z kruszywa o grubości 35 cm, warstwy podbudowy z kruszyw łamanych o grubości 22 cm, warstwy wiążącej z betonu asfaltowego o grubości 8 cm oraz warstwy ścieralnej o grubości 4 cm. Łącznie powstanie nowa konstrukcja o grubość 69 cm. Taka konstrukcja drogi powinna zapewnić jej wieloletnią trwałość. Szerokość nowej ulicy będzie wynosiła 5,5 metra. Oprócz drogi wykonane zostaną również chodniki z kostki polbrukowej, a materiał odzyskany z rozbiórki dotychczasowych chodników będzie ponownie wykorzystany do wymiany nawierzchni innych, pamiętających jeszcze czasy "PRL’u" chodników. Prace drogowe zostaną poprzedzone kompleksową wymianą sieci wodociągowej oraz kanalizacji deszczowej.

To kolejna inwestycja drogowa realizowana z tak dużym dofinansowaniem zewnętrznym. Takie zarządzanie budżetem gminy pozwala władzom gminy na podejmowanie starań o pieniądze na realizacje kolejnych odcinków dróg w których w konstrukcji finansowej niezbędne jest posiadanie wkładu własnego.
 
W ramach postępowania przetargowego wpłynęło łącznie 6 ofert:
 
  • Przedsiębiorstwo Budowy Dróg i Mostów „Dromo” z Ostródy – 1 795 868,17 zł
  • Zakład Usług „EKO-WOD” z Kętrzyna – 1 831 253,28 zł
  • Przedsiębiorstwo Transportowo – Sprzętowe Budownictwa „PYZAK” z Lidzbarka Warm. – 2 107 644,51 zł
  • STRABAG Sp. z o.o. z Pruszkowa – 1 987 159,86 zł
  • Konsorcjum: PBDiM z Mińska Mazowieckiego oraz ALTON Sp. z o.o. z Mińska Mazowieckiego – 1 939 285,10 zł
  • PRD Sp. z o.o. z Lidzbarka Warmińskiego – 1 586 213,37 zł
 
This document has been produced with the financial assistance of the European Union, under the Poland-Russia Cross-border Cooperation Programme 2014-2020. The contents of this document are the sole responsibility of Commune of Sepopol and under no circumstances can be regarded as reflecting the position of the European Union, the Managing Authority or the Joint Technical Secretariat of the Poland-Russia CBC Programme 2014-2020.

Niebawem rozpocznie się przebudowa drogi Wodukajmy - Domarady

Kiedy tylko warunki pogodowe pozwolą, rozpocznie się długo oczekiwany przebudowa drogi gminnej Wodukajmy - Domarady. Stosowną umowę podpisali burmistrz Irena Wołosiuk oraz przedstawiciele firmy „Artur Kotarski Usługi Transportowe”. Planowane zakończenie inwestycji jest 30 września 2021 roku.
 
To kolejna inwestycja drogowa, na którą Urząd Miejski w Sępopolu pozyskał dofinansowanie (90 proc.) z Programu Współpracy Transgranicznej Polska-Rosja 2014-2020. Ogólny koszt prac remontowych tej drogi wyniesie 1 317 010,31 zł. Wykonawca udzieli również 60 miesięcznej gwarancji.
 
Planowana przebudowa ma na celu poszerzenie i wykonanie drogi z płyt betonowych o wymiarach 300x150 m, układanych wzdłuż i mijankowo. W wyniku powstanie droga o szerokości 5,7 metra (obecnie 3 metry).
 
Zostanie poprawiona geometria drogi oraz powstaną utwardzone pobocza. Projekt zakłada również odwodnienie drogi za pomocą istniejących rowów, które wykonawca remontu drogi odmuli, oczyści i odpowiednio wyprofiluje. Zaprojektowana jest tez solidna konstrukcja podbudowy drogi. Będą się na nią składać: warstwa odsączająca z kruszywa naturalnego (gr. 15 cm), podbudowa z kruszywa łamanego stabilizowanego mechanicznie (gr. 22 cm), podsypka cementowo-piaskowa (gr. 5 cm) oraz płyta drogowa (gr. 15 cm).
 
 
W ogłoszonym postępowaniu w ramach ustawy prawo zamówień publicznych złożono 6 ofert dotyczących wykonania inwestycji. Najkorzystniejszą ofertę złożyła firma p. Artura Kotarskiego z Mrągowa. Pozostałe firmy które złożyły swoje oferty to:
 
  • „Kwiat” Mariusz Kwieciński z Sępopola – 1 360 384,06 zł
  • P.H.U. „MARPOL”  Marcin Szutowicz z Wiatraka – 1 427 554,48 zł
  • BUDOKOP Piotr Głodowski z Lidzbarka Warmińskiego – 1 629 449,06 zł
  • „TECHNOMEL” Kazimierz Kozieł z Lidzbarka Warmińskiego – 1 411 215,64 zł
  • Przedsiębiorstwo Transportowo-Sprzętowe Budownictwa „PYZAK” z Lidzbarka Warmińskiego – 1 592 152,86 zł
 
Projekt „Wspólne inicjatywy w zakresie rozwoju i poprawy jakości oraz dostępności infrastruktury społecznej poprzez modernizację dróg rejonu Guriewsk i Gminy Sępopol” realizowany jest dzięki wsparciu finansowym Unii Europejskiej w ramach Programu Współpracy Transgranicznej POLSKA-ROSJA 2014-2020. Beneficjentem wiodącym projektu jest Gmina Sępopol, drugim beneficjentem zaś Zarząd Dróg Miasta Guriewsk. Okres realizacji projektu: 1.07.2020 – 31.12.2021.
 
 
 
 
This document has been produced with the financial assistance of the European Union, under the Poland-Russia Cross-border Cooperation Programme 2014-2020. The contents of this document are the sole responsibility of Commune of Sepopol and under no circumstances can be regarded as reflecting the position of the European Union, the Managing Authority or the Joint Technical Secretariat of the Poland-Russia CBC Programme 2014-2020.