Logo: Urząd Gminy Sepopol
Dzisiaj jest: 28/05/24, godzina: Aktualna godzina
Logo: BIP

Pozostałe aktualności

Życzenia z okazji Dnia Strażaka

4 maja Międzynarodowy Dzień Strażaka...
          W Dniu Strażaka chciałabym przesłać Wam najserdeczniejsze życzenia i wyrazy uznania za Waszą ciężką i często niełatwą pracę. Wasza nieustanna gotowość do działania, odwaga i poświęcenie dla innych to coś, co zasługuje na ogromny szacunek. Jesteście wzorem dla nas wszystkich i dzięki Wam czujemy się bezpieczniej. Wasze działania i poświęcenie, w obliczu niebezpieczeństwa, są nieocenione i stanowią przykład, jak wiele dobrego można zrobić dla innych. Dziękuję Wam za to, że zawsze jesteście tam, gdzie potrzebna jest Wasza pomoc. Wasza determinacja i zaangażowanie to wartości, które stanowią fundament Waszej służby, a Wasze działania są dla nas nieocenionym wsparciem.  Niech Wasze działania przynoszą satysfakcję i radość, a każdy kolejny dzień przynosi poczucie spełnienia. Niech Wasza praca będzie doceniona i nagrodzona uznaniem ludzi, którym pomagacie.
 
Życzę Wam dużo zdrowia, siły i wytrwałości w dalszej służbie.
 
Burmistrz Sępopola
 
Irena Wołosiuk

11 edycja sprzątania Łyny za nami...

W tym roku padły 2 rekordy: podwojona frekwencja i znacznie mniej śmieci zalegający na brzegach Łyny.
          W ostatni weekend odbyła się 11 edycja cyklicznej akcji sprzątania brzegów rzeki Łyna. W tym roku zwiększono zakres działań o sprzątanie samego koryta rzeki. W akcji wzięli udział członkowie koła wędkarskiego Kleń, pracownicy Nadleśnictwa Bartoszyce, Urzędu Miejskiego w Sępopolu, Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej i Usług Komunalnych, radni rady miejskiej, Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej, Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Sępopolu, OSP w Sępopolu, Warmińsko-Mazurski Oddział Straży Granicznej, Wody Polskie, LKS Łyna, nauczyciele i uczniowie Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Sępopolu, Straż Rybacka, Stowarzyszenie Historyczno-Eksploracyjne "Strowangen" z Bisztynka, Bartoszyckie Stowarzyszenie Historyczno-Eksploracyjne "Rosenthal", Stowarzyszenie Historyczno Poszukiwawcze BATORY, Stowarzyszenie Śladami Historii oraz Stowarzyszenie Historyczno-Poszukiwawcze "DENAR" oraz zainteresowani mieszkańcy.
 
          Mimo że udział w akcji wzięło ponad 200 osób, w tym roku zebrano znacznie mniej śmieci niż w latach poprzednich, bo zaledwie 1,5 przyczepy ciągnikowej. Jest to pozytywna informacja, ponieważ świadczy o rosnącej świadomości mieszkańców i użytkowników rzeki, którzy coraz bardziej dbają o czystość i porządek wokół siebie.
 
          Po zakończeniu akcji uczestnicy wspólnie biesiadowali przy ognisku, gdzie pieczono kiełbaski, można było posilić się jedzeniem z grilla oraz smaczną grochówką, którą sfinansowało Nadleśnictwo. Koszty związane z rękawicami oraz workami do zbierania śmieci pokryła gmina oraz Nadleśnictwo, za co organizatorzy serdecznie podziękowali.
Podczas akcji nie brakowało również innych atrakcji. Zorganizowane zostało stoisko, na którym prezentowano odrestaurowane znaleziska stowarzyszeń historycznych, a także MGOK zorganizował zawody strzeleckie dla wszystkich chętnych. Impreza cieszyła się ogromną popularnością, a liczba uczestników przekroczyła 200 osób. Wielu spośród nich przyjechała z odległych części naszego województwa, np. Elbląga, Szczytna, Ostródy, Braniewa.
 
          Wraz z akcją sprzątania rzeki, tereny wzdłuż Łyny sukcesywnie ulegają przeobrażeniu. Zarośnięte i zakrzaczone brzegi stają się coraz bardziej ucywilizowane, przyjazne dla osób korzystających z uroków rzeki. Dodatkowo, wkrótce rozpocznie się realizacja kolejnej inwestycji, która została sfinansowana ze środków zewnętrznych. Dzięki temu, w najbliższych tygodniach wykonane zostanie kolejne 600 metrów alei spacerowych nad rzeką Łyna. Ta inwestycja będzie kontynuacją poprzednich prac, które przyczyniły się do poprawy stanu brzegów rzeki. Coroczna akcja sprzątania, w której bierze udział wiele osób i instytucji, wraz z inwestycjami w nowe aleje spacerowe, skutecznie przyczyniają się do poprawy stanu rzeki Łyna oraz terenów wzdłuż niej. Mieszkańcy z pewnością będą mieli coraz więcej okazji do korzystania z pięknych i przyjaznych miejsc.
 
         Warto dodać, że tereny wzdłuż rzeki Łyny są nie tylko atrakcyjne dla spacerowiczów, ale również dla miłośników sportów na świeżym powietrzu. Jednym z popularnych sposobów na aktywny wypoczynek jest Nordic Walking. Dzięki nowym alejom spacerowym nad rzeką, amatorzy tej dyscypliny aktywności ruchowej mają jeszcze większą przestrzeń do uprawiania swojej pasji. Nordic Walking to forma rekreacji, która pozytywnie wpływa na nasze zdrowie, kondycję oraz samopoczucie. Korzystając z nowych, przyjaznych terenów nad rzeką, można łączyć przyjemne z pożytecznym i aktywnie spędzać czas na świeżym powietrzu.
 

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

Nowe zabawki na placu zabaw

Zmodernizowano plac zabaw przy Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Sępopolu, w całości ze środków zewnętrznych.
          Plac zabaw w Zespole Szkolno-Przedszkolnym został doposażony w nowe, atrakcyjne i bezpieczne zabawki. Część starych urządzeń została zdemontowana i zastąpiona nowymi. Inwestycja została wykonana z myślą głównie o dzieciach w wieku przedszkolnym, ale na placu zabaw mogą również bawić się dzieci w wieku szkolnym. W Zespole Szkolno-Przedszkolnym znajduje się ponad 100 dzieci w wieku od 3 do 6 lat, a dzieci w wieku 7-9 lat to liczba 72. Dzięki nowemu wyposażeniu na placu zabaw, każde dziecko będzie miało szansę na aktywną zabawę i spędzenie wolnego czasu w zdrowy i bezpieczny sposób.
 
         Przed wykonaniem inwestycji konieczne było sporządzenie projektu zagospodarowania terenu. Do tego zadania została wynajęta firma pana Przemysława Fanselau z Bisztynka. Przed przystąpieniem do projektowania, firma geodezyjna p. Andrzeja Ciurko z Bartoszyc wykonała mapę do celów projektowych. Dzięki temu projekt został dopasowany do warunków terenowych panujących na nieruchomości, a jednocześnie spełnione zostały wymogi wynikające z ustawy prawo budowlane.
Całkowity koszt wykonania inwestycji wyniósł około 40 000 złotych. Na realizację projektu udało się pozyskać środki finansowe z konkursu "Rosnąca Odporność". Dzięki temu inwestycja została pokryta w 100% z zewnętrznych źródeł finansowania.
 
          Zabawki zostały dostarczone i zamontowane przez firmę AVIS z Lublina, która złożyła najkorzystniejszą ofertę cenową. Firma AVIS zajmuje się produkcją i dostawą urządzeń do placów zabaw od ponad 20 lat. Wszystkie zabawki są starannie wykonane i spełniają najwyższe standardy bezpieczeństwa.
 
         Doposażenie placu zabaw w Zespole Szkolno-Przedszkolnym to inwestycja, która przyniesie wiele korzyści dla dzieci, nauczycieli oraz rodziców. Dzieci będą miały szansę na rozwijanie swoich umiejętności ruchowych i społecznych, a jednocześnie będą bawiły się w bezpiecznym i przyjaznym środowisku. Nauczyciele będą mogli wykorzystać nowe zabawki do organizacji różnorodnych zajęć ruchowych, a rodzice będą mieli pewność, że ich dzieci spędzają czas w bezpiecznym miejscu.

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

12Galeria zdjęć: Plac zabaw w ZSP w Sępopolu

Nowe bezpieczne przejście dla pieszych zostało otwarte w Sępopolu przy ul. Prusa

Projekt został sfinansowany ze środków otrzymanych od Powszechnego Zakładu Ubezpieczeń S.A.
          Nowe bezpieczne przejście dla pieszych zostało otwarte w Sępopolu przy ul. Prusa. Przejście zostało wykonane w ramach zadania prewencyjnego, którego celem jest zapobieganie powstawaniu lub zmniejszanie skutków wypadków ubezpieczeniowych. Projekt został sfinansowany ze środków otrzymanych od Powszechnego Zakładu Ubezpieczeń S.A.
W ramach inwestycji zbudowano innowacyjne przejście dla pieszych, które wyposażono w podświetlone oznakowanie oraz lampy doświetlające przejście. W ramach zwiększenia bezpieczeństwa na drodze, zastosowano system komunikatów głosowych ostrzegających pieszych, a także pomarańczowe pulsacyjne lampy wbudowane w maszt. Dzięki temu przejście jest dobrze widoczne w ciągu dnia oraz w nocy, co przyczyni się do poprawy bezpieczeństwa pieszych na drodze.
          Ze środków budżetu gminy sfinansowano przebudowę chodnika, co dodatkowo zwiększyło bezpieczeństwo przechodniów. Przejście typu „Smartpole Crossing” wybudowała firma Alumast S.A. z Wodzisławia Śląskiego. Projekt przejścia wykonała firma Wega-Select s.c. z Częstochowy, projektanci: Tomasz Soluch, Adam Panicz oraz Michał Sochoń.
Warto zaznaczyć, że wykonanie przejścia dla pieszych poprzedzono aktualizacją projektu stałej organizacji ruchu. Potrzebny był czas na zatwierdzenie projektu oraz wykonanie oznakowania poziomego przejścia, co zakończyło się dopiero teraz, ze względu na procedury prawne oraz z uwagi na warunki atmosferyczne.
Inwestycja kosztowała około 27 000,00 złotych, a jego celem jest ograniczenie występowania szkód powstałych w związku z wypadkami komunikacyjnymi. Zadanie prewencyjne, które zostało sfinansowane ze środków PZU SA, ma zapobiegać powstawaniu lub zmniejszanie skutków wypadków z udziałem pieszych. Nowe bezpieczne przejście dla pieszych w Sępopolu jest doskonałym przykładem takiego działania.
          Dzięki staraniom wszystkich zaangażowanych w projekt, bezpieczne przejście dla pieszych w Sępopolu jest już gotowe do użytku.
 
Skrzyżowanie ul. Prusa z ul. 11 Listopada w Sępopolu (miejsce realizacji).
 
Przykład realizacji identycznej inwestycji.

Otrzymaliśmy promesę na dofinansowanie zakupu samochodu strażackiego

Pojazd zasili placówkę OSP w Sępopolu.
          5 kwietnia 2023 roku w Jednostce Ratowniczo-Gaśniczej w Pasłęku odbyła się uroczysta zbiórka zorganizowana w związku z wręczeniem promes na dofinansowanie zakupu samochodów ratowniczo-gaśniczych dla jednostek OSP operujących na terenie powiatów elbląskiego, braniewskiego i bartoszyckiego. W uroczystości wzięli udział między innymi: Poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej - Leonard Krasulski, Wiceminister Aktywów Państwowych - Andrzej ŚLIWKA, Wojewoda Warmińsko Mazurski - Artur Chojecki, Prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie - Jarosław Bogusz, Warmińsko Mazurski Komendant Wojewódzki PSP - nadbryg. Tomasz Komoszyński, Z-ca Dyrektora KOWR odział w Olsztynie – Jacek Pawlik, radny sejmiku województwa warmińsko-mazurskiego – Marcin Kazimierczuk, samorządowcy szczebla gminnego, powiatowego oraz przede wszystkim strażacy z Ochotniczych Straży Pożarnych. Łącznie przekazano promesy na zakup 6 średnich i 4 lekkich samochodów ratowniczo-gaśniczych o łącznej wartości 7 300 000 zł. Wśród tego grona znalazł się również samochód, który zasili jednostkę OSP w Sępopolu. Pojazdy zostaną sfinansowane dzięki dotacjom budżetowym pochodzącym ze środków Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego i Wojewódzki Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie, samorządów gminnych i powiatowych, a także ze środków przekazywanych przez zakład ubezpieczeń. Mamy nadzieję, że przyznane środki oraz wkład gminy będą wystarczające do tego by zakupić średni samochód strażacki dla naszej gminy. Należy jednak pamiętać, że obecna niepewna sytuacja ekonomiczna, będąca następstwem wojny wywołanej napaścią Rosji na Ukrainę, znacznie utrudnia planowanie realizacji wszelkich inwestycji, w tym również zakupu pojazdów ratowniczych. Mimo to, mamy nadzieję, że przyznane środki oraz wkład gminy będą wystarczające do zakupu średniego samochodu strażackiego. Warto podkreślić, że zakup nowoczesnych pojazdów ratowniczo-gaśniczych jest niezwykle istotny dla bezpieczeństwa mieszkańców i skutecznej walki z pożarami oraz innymi zagrożeniami. Dlatego inwestycje w ten obszar są niezbędne i należy je kontynuować, pomimo trudności finansowych wynikających z aktualnej sytuacji politycznej i gospodarczej.
 
 

Prace budowlane postępują...

Trwają przebudowy dróg i infrastruktury towarzyszącej na sępopolskich drogach…
          Prace w ramach Polskiego Ładu postępują. Część dróg czeka na ostatnie kosmetyczne poprawki, kolejne są w końcowych etapach budowy, inne mają  zakończone prace dotyczące sieci uzbrojenia terenu, a kilka czeka jeszcze na rozpoczęcie prac. Najważniejsza wiadomość to, że drogi wymagające otrzymania stosownych pozwoleń od Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków - już ją otrzymały. Ten zakres inwestycji był najbardziej wymagający. Teraz jeszcze tylko odrobina cierpliwości i nowe odcinki dróg będą zdobić miasto i gminę, a co najistotniejsze poprawią komfort poruszania się pojazdów oraz pieszych korzystających z chodników.
 
         Prosimy jeszcze o odrobinę cierpliwości i kolejne 13 odcinków dróg zostanie ukończona (ul. Ogrodowa, ul. Włókiennicza, ul. Spółdzielcza, ul. Mickiewicza, ul. Piaskowa, ul. Nad Gubrem, droga prowadząca na stadion miejski, ul. Dworcowa etap I, (etap II był zrealizowany ze środków RFRD), ul. Krótka, ul. Przemysłowa, rozwidlenie al. Wojska Polskiego przy byłej Roszarni, oraz 2 odcinki dróg w miejscowości Dzietrzychowo).
 
         Jeszcze w tym tygodniu ogłoszony zostanie przetarg na przebudowę dróg sfinansowana z kolejnej edycji programu Polski Ład, tym razem w miejscowościach: Wiatrowiec, Przewarszyty, Stopki Osada, Szczurkowo, Lwowiec, Wodukajmy, Prętławki, Smolanka, Gierkiny, Ostre Bardo oraz parking przy kościele w Sępopolu, a także droga prowadząca od al. Wojska Polskiego na stadion miejski w Sępopolu.
 
         Na ten rok planowane jest również złożenie wniosków o współfinansowanie przebudowy kolejnych odcinków dróg w ramach następnej edycji programu Polski Ład, z terminem realizacji planowanym na przyszły rok. Wsparcie finansowe jakie oferuje rząd w programie to 95% całkowitych kosztów inwestycji.

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

5Galeria zdjęć: Polski Ład 1 z budowy

Ponad 1 110 000 złotych to środki wypłacone w naszej gminie w ramach programu "Czyste Powietrze"

Na wiosnę wspólnie posprzątajmy brzegi Łyny...

Koło Wędkarskie „Kleń”, Burmistrz Sępopola oraz Nadleśnictwo Bartoszyce serdecznie zapraszają.
 

Zapraszamy do składania wniosków w ramach programu „Ciepłe mieszkanie”

Termin naboru do września 2024 roku lub do wyczerpania środków finansowych.

Załączniki

Wydano już ponad 500 ton węgla w naszej gminie...

Zachęcamy do wpłaty za węgiel, w ramach sprzedaży na warunkach preferencyjnych dla gospodarstw domowych zgodnie ze złożonymi wnioskami...
          Przypominamy o możliwości dokonania wpłat za II transzę zakupową węgla dystrybuowanego przez gminę w ramach sprzedaży preferencyjnej dla gospodarstw domowych. Wpłaty można dokonać w dowolnej chwili, a ostateczny termin to kwiecień 2023 roku. O kolejności odbioru opłaconej kolejnej transzy węgla, decyduje data dokonania wpłaty w kasie Urzędu Miejskiego w Sępopolu. Węgiel oferowany przez firmę „Węglokoks” z Katowic i dostępny jest w 3 frakcjach, tj.: miał, groszek, orzech. Cena za jaką można nabyć dowolną frakcję to 1750 zł. Maksymalnie jedno gospodarstwo może kupić 3 tony węgla. Koszty transportu z miejsca składowania w Bartoszycach do Sępopola są wliczone w cenę węgla, natomiast transport z Sępopola do miejsca zamieszkania jest na koszt kupującego. Można również odebrać zakupiony węgiel własnym transportem, w uzgodnieniu z firmą p. Bogumiła Zacharskiego z Bartoszyc, która to na podstawie zawartej umowy z naszą gminą w swoich obowiązkach mam, m.in.: magazynowanie, zapewnienie ochrony oraz ważenie i wydawanie węgla, osobom uprawnionym do zakupu preferencyjnego na podstawie ustawy.
 
           Więcej szczegółów oraz dodatkową informację można uzyskać pod numerem 89 761 31 81.
1 ... 4 5 6 7 8 ... 25