Logo: Urząd Gminy Sepopol
Dzisiaj jest: 28/05/24, godzina: Aktualna godzina
Logo: BIP

Pozostałe aktualności

W wieku 69 lat, po długotrwałej walce z chorobą, zmarł wicestarosta powiatu bartoszyckiego

          Władysław Bogdanowicz był wyjątkowym samorządowcem, który poświęcił wiele lat swojego życia dla dobra społeczności lokalnej. Rozpoczynając swoją karierę jako radny, doszedł do pozycji przewodniczącego Rady Gminy Bartoszyce, a następnie przewodniczącego Rady Powiatu Bartoszyckiego. W obecnej kadencji samorządu sprawował funkcję wicestarosty naszego powiatu.
Był nie tylko samorządowcem, ale także cenionym rolnikiem. Jego życzliwość, zaangażowanie, wytrwałość i wielkie serce były znane wszystkim, którzy mieli przyjemność z nim współpracować. Wnikliwie podchodził do problemów innych ludzi i zawsze starał się pomagać.
 
          W imieniu samorządu gminy Sępopol żegnamy Pana Władysława. Chcemy wyrazić nasze głębokie współczucie Rodzinie zmarłego. Jego śmierć zostawiła w naszych sercach ogromną pustkę, a jego pamięć na zawsze pozostanie w naszych sercach.

Zawarto umowę za blisko 10 000 000 złotych na przebudowę kolejnych 13 odcinków dróg w gminie Sępopol

          Na terenie gminy Sępopol rozpoczynamy kolejny ambitny projekt modernizacji infrastruktury drogowej, mający na celu poprawę jakości komunikacji w regionie.
          W wyniku przeprowadzonego postępowania przetargowego, na podstawie ustawy o zamówieniach publicznych wyłoniono wykonawcę prac budowlanych. Umowa na wykonanie prac została podpisana z firmą DARTRANS, której reprezentantem jest Pan Dariusz Szutowicz z miejscowości Wiatrak k/Bartoszyc. Całkowity koszt inwestycji wynosi 9 980 000 złotych, a termin realizacji prac to niespełna rok.
 
          Wybór firmy DARTRANS jako wykonawcy tej inwestycji odbył się w trakcie trzeciego postępowania przetargowego. Znalezienie wykonawcy w obecnych czasach nie było łatwe, ponieważ na rynku trudno jest obecnie o wolne moce przerobowe którymi dysponują wykonawcy prac drogowych. Ostatni przetarg przyniósł tylko jedną ofertę, a w pierwszym postępowaniu były jedynie cztery oferty, przy czym ceny przekraczały wartości kosztorysowe o ponad 40% i były droższe od uprzednio zlecanych inwestycji o ponad 60%
 
          Modernizacja dróg obejmie 13 odcinków w różnych miejscowościach, w tym: Gierkiny, Wiatrowiec (3 odcinki), Sępopol (parking wraz z drogą), Lwowiec, Ostre Bardo, Prętławki, Przewarszyty, Smolanka, Stopki Osada, Wodukajmy, Szczurkowo. Nowe drogi zostaną wybudowane z wykorzystaniem 4 warstw konstrukcyjnych, zakończonych masą bitumiczną (betonem asfaltowym). W przypadku dwóch odcinków zastosowana zostanie kostka betonowa oraz kamień naturalny, ze względu na ochronę konserwatorską terenu.
 
          Projekt ten czerpie środki finansowe z rządowego programu inwestycji strategicznych "Polski Ład". Program ten pokryje 95% kosztów kwalifikowanych tej inwestycji, co stanowi znaczne wsparcie dla naszej gminy.
 
          Poza obecnie realizowaną inwestycją, oczekujemy na rozstrzygnięcie kolejnych naszych wniosków złożonych na drogi gminne w ramach tegorocznych naborów w programie "Polski Ład". Projekty obejmują miejscowości takie jak: Lipica, Gaj, Prętławki, Przewarszyty, Stopki, Romankowo, Rogielkajmy, Trosiny, Kinwągi oraz odcinki w mieście, w tym ul. Prusa, ul. Konopnickiej, ul. Boczna oraz przedłużenie ulicy Włókienniczej do al. Wojska Polskiego.
 
          Projekt modernizacji dróg w gminie Sępopol został zaprojektowany w celu podniesienia standardu życia mieszkańców i stymulacji rozwoju regionu. Nowe drogi poprawią komfort podróży i łatwość dostępu, co znacząco przyczyni się do rozwoju naszej gminy i jej postrzegania na zewnątrz. Jest to obiecujący krok naprzód, który wspomoże dalszy rozwój naszej okolicy.

Uruchomienie syren alarmowych dla upamiętnienia 84 rocznicy wybuchu II Wojny Światowej

          Informujemy, że w ramach treningu Wojewódzkiego Systemu Wykrywania Skażeń i Alarmowania, celem jednoczesnego upamiętnienia 84 rocznicy wybuchu II Wojny Światowej, w dniu 1 września 2023 r., o godz. 12:00 nadany zostanie akustyczny sygnał alarmowy (syrena) trwający 1 min.
 
          Włączenie syren będzie jednocześnie testem sprawności urządzeń systemu wykrywania i alarmowania, wykorzystując w tym celu uregulowania zawarte w §10 ust. 3 Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 7 stycznia 2013 r., w sprawie systemów wykrywania skażeń i powiadamiania o ich wystąpieniu oraz właściwości organów w tych sprawach (DZ. U. 2013 poz. 96). Sygnały alarmowe przekazywane w tym dniu będą ćwiczebne.

Zapraszamy na Dożynki w Gminie Sępopol - 3 września 2023 roku!

         Nadszedł czas, aby wraz z nadejściem jesieni uczcić plony naszej ziemi i wspólnie świętować. Gmina Sępopol serdecznie zaprasza wszystkich mieszkańców oraz gości z okolicznych miejscowości na niezapomnianą uroczystość - Dożynki 2023, która odbędzie się 3 września 2023 roku.

          To wyjątkowe święto jest okazją do zgromadzenia się jako społeczność, podziękowania za tegoroczne plony i wspólnego świętowania. Gmina Sępopol słynie z bogatej tradycji rolniczej, a Dożynki to czas, kiedy możemy podziwiać prace rolników, tańczyć do dźwięków muzyki, delektować się regionalnymi smakołykami i przeżyć niezapomniane chwile w gronie przyjaciół oraz rodziny.
 
Czego możecie się spodziewać podczas tegorocznych Dożynek:
 1. Uroczysty Korowód: Rozpoczynamy od tradycyjnego korowodu, podczas którego wieńce dożynkowe będą wniesione do kościoła. To magiczny moment, kiedy wspólnie przeniesiemy wieńce, symbolizujące obfite plony.
 2. Msza Święta: Uroczysta msza dożynkowa to chwila zadumy i podziękowania za tegoroczne zbiory. Wspólnie wyrazimy wdzięczność za dar plonów oraz poprosimy o błogosławieństwo na przyszłość.
 3. Bogata Oferta Kulturalna: Na scenie zaprezentują się lokalne zespoły ludowe, prezentując folklor i tradycje naszego regionu. Będzie to także okazja do zabawy i nauki tańców ludowych dla wszystkich chętnych – wraz z „Kanką Franką”.
 4. Występy Zespołów Muzycznych:
  • "Sukces" - zespół wokalny
  • "Autsajt" - rock, blues
  • "Megi" - disco polo
  • Gwiazda wieczoru: zespół "After Party"
  • A do późnych godzin nocny grał będzie zespół „Taurus
 5. Strefa Kulinarnej Rozkoszy: Wielobarwne stragany z lokalnymi przysmakami przyciągną smakoszy kulinarnych do spróbowania regionalnych potraw i przetworów. Od świeżego pieczywa po tradycyjne wypieki - każdy znajdzie coś dla siebie.
 6. Pokazy Rękodzieła: Możecie spodziewać się licznych pokazów umiejętności ludowych rzemieślników, którzy zaprezentują swoje wyroby i umiejętności w różnych dziedzinach.
 7. Rozrywka dla Dzieci: Dla najmłodszych uczestników przygotowane zostaną specjalne atrakcje, zabawy i konkursy, aby cała rodzina mogła spędzić razem radosne chwile.
 8. Koncert do Późnych Godzin Nocnych: Po oficjalnym programie dożynek, zespół "Taurus" przygrywać będzie do późnych godzin nocnych, zapewniając niesamowitą atmosferę tańca i zabawy.
           Dożynki to czas, kiedy cała społeczność może wspólnie się bawić, celebrując ciężką pracę rolników i wchodząc w sezon jesieni. Czekamy na Was w Gminie Sępopol, 3 września 2023 roku, aby razem uczcić to piękne święto. Niech to będzie dzień pełen radości, spotkań i wspólnych emocji!
 
Serdecznie zapraszamy!
 

Nowy sprzęt dla jednostki OSP w gminie Sępopol!

Ciężki samochód ratowniczo-gaśniczy o wartości blisko 1 miliona złotych przekazała PSP...
          W ostatnich dniach jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej w gminie Sępopol otrzymała ciężki samochód ratowniczo-gaśniczy marki Scania z napędem na cztery koła. Ta pozytywna wiadomość przyniosła radość i zadowolenie, ponieważ nowy pojazd znacząco wzmocni potencjał ratowniczy strażaków. Z takim nowoczesnym i zaawansowanym technologicznie sprzętem, jednostka będzie mogła jeszcze bardziej skutecznie i sprawnie reagować na różnego rodzaju zagrożenia pożarowe i sytuacje kryzysowe w swojej okolicy. To ważny krok w kierunku zapewnienia bezpieczeństwa mieszkańcom gminy Sępopol. Co więcej, wraz z pojazdem przekazano wyposażenie o wartości przekraczającej 50 tysięcy złotych.
 
          Otrzymany samochód to prawdziwa gratka dla strażaków, a także dla mieszkańców gminy Sępopol. Obecnie taki pojazd na rynku kosztuje blisko 1 500 000 złotych, jednak gmina zdecydowała się na zakup używanego egzemplarza, co pozwoliło zaoszczędzić znaczną sumę pieniędzy. Wartość używanego ciężkiego samochodu wraz z wyposażeniem to blisko milion złotych, podczas gdy gmina zapłaciła jedynie 280 000 złotych. To ogromna oszczędność, który pozwoli na zaangażowanie środków finansowych w inne, ważne inwestycje dla społeczności lokalnej.
 
           Samochód, mimo swojego użytkowania w PSP w Bartoszycach, jest w idealnym stanie technicznym. Jego przebieg to zaledwie niewiele ponad 50 000 kilometrów, co gwarantuje, że jeszcze przez długie lata będzie służył w jednostce OSP w Sępopolu. Przed przekazaniem pojazd przeszedł gruntowny przegląd, podczas którego usunięto drobne usterki oraz został doposażony, aby sprostać wszelkim wymogom i potrzebom strażaków.
 
          Warto podkreślić, że samochód nie tylko wzmocni potencjał ratowniczo-gaśniczy jednostki OSP, ale także wpłynie pozytywnie na bezpieczeństwo całej społeczności w mieście i gminie Sępopol. Dzięki mobilności napędu na cztery koła, pojazd będzie w stanie dotrzeć w trudno dostępne miejsca, gdzie inne środki transportu nie byłyby w stanie dojechać. Co więcej, dobre wieści dla jednostki OSP nie kończą się na tym. Już pod koniec września planowane jest przekazanie kolejnego pojazdu. Tym razem będzie to średni samochód ratowniczo-gaśniczy, ale już zupełnie nowy. Jego koszt to 1 170 960 złotych, a dzięki wsparciu budżetowemu pochodzącemu ze środków Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego i Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, samorządu powiatowego, gmina będzie mogła sfinansować zakup bez dodatkowych obciążeń dla budżetu.
 
         Wszystko to świadczy o odpowiedzialności i zaangażowaniu władz gminy w zapewnienie odpowiednich środków dla jednostki OSP. To dowód na to, że bezpieczeństwo i ochrona obywateli są dla nas sprawami priorytetowymi. Nowy sprzęt pozwoli na jeszcze skuteczniejsze działania ratownicze oraz szybszą interwencję w przypadku pożarów czy innych zagrożeń.
 
         Jednostka OSP w Sępopolu może być dumna z tego, co osiągnęła. Zyskanie tak cennego sprzętu to zasługa współpracy wielu instytucji oraz zaangażowania społeczności lokalnej. Dzięki temu mieszkańcy gminy mogą spać spokojnie, wiedząc, że ich bezpieczeństwo jest w dobrych rękach.
 
Serdeczne podziękowania za pomoc składamy Panu Andrzejowi Śliwce - wiceministrowi Aktywów Państwowych.

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

Upamiętnienie Powstania Warszawskiego…

…oraz trening Wojewódzkiego Systemu Wykrywania Skażeń i Alarmowania.
          W dniu 1 sierpnia 2023 roku o godzinie 17:00, odbędzie się trening Wojewódzkiego Systemu Wykrywania Skażeń i Alarmowania, ale to nie jedyne ważne wydarzenie. W tym dniu będziemy również czcić 79 rocznicę Powstania Warszawskiego. Na potrzeby treningu, przez jedną minutę, rozlegnie się akustyczny sygnał alarmowy, czyli dobrze znana wszystkim syrena.
 
         Trening to nie tylko sprawdzian naszej gotowości na wypadek skażeń czy innych zagrożeń, ale też moment, by zatrzymać się na chwilę i oddać hołd bohaterom tamtych czasów. Dźwięk syreny przypomni nam o tych, którzy walczyli o wolność i niepodległość Polski, podjęli heroiczną walkę w czasach trudnych.
 
        Warto w tym dniu pomyśleć nie tylko o naszym bezpieczeństwie w teraźniejszości, ale także o tym, jak wiele zawdzięczamy tym, którzy poświęcili swoje życie za naszą wolność. Dzięki ich odwadze i determinacji, mamy możliwość cieszyć się niezależnością i żyć w pokojowych czasach.

Mamy kolejne 1 100 000 zł z programu Polski Ład – 98% dofinansowania

Tym razem edycja programu dotyczyła obiektów zabytkowych…
          Otrzymane środki posłużą na przeprowadzenie prac restauratorskich oraz na przebudowę kolejnych alejek na cmentarzu komunalnym w Sępopolu. Inwestycja ma na celu zachowanie i przywrócenie pierwotnego, unikatowego charakteru dziedzictwa kulturowego. Cmentarz komunalny w Sępopolu jest miejscem pamięci, które pełni ważną rolę zarówno lokalnie, jak i w kontekście pamięci narodowej.
 
W ramach planowanych prac konserwatorskich przewiduje się gruntowny remont dwóch kaplic cmentarnych, murowanej bramy głównej oraz zabytkowego muru cmentarza. Istotnym elementem prac będzie również uzupełnienie zniszczonych fragmentów muru, aby przywrócić jego pierwotny wygląd. Prace te zostaną przeprowadzone zgodnie z wytycznymi Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, który nadzoruje ochronę i zachowanie zabytkowych obiektów.
 
Następny etap prac obejmie przebudowę alejek cmentarnych zgodnie z zaleceniami konserwatora. Odtworzenie oryginalnego układu alejek pozwoli na przywrócenie unikatowego wyglądu cmentarza komunalnego i przypomnienie o dawnych tradycjach oraz zwyczajach związanych z kulturą pogrzebową w regionie.
 
Realizacja tych prac jest niezwykle istotna z perspektywy zachowania dziedzictwa kulturowego dla przyszłych pokoleń. Poprzez konserwację i renowację zabytkowych elementów architektonicznych oraz rekonstrukcję alejek, cmentarz w Sępopolu będzie mógł kontynuować pełnienie swojej roli jako miejsce pamięci i ważny element lokalnego krajobrazu.
 
Warto również podkreślić, że inwestycja ta otrzymała dofinansowanie w wysokości 98% kosztów, co stanowi istotne wsparcie dla realizacji projektu. Łączny wniosek opiewa na 1 100 000 zł, a źródłem finansowania jest program Polski Ład, który dedykowany jest wyłącznie obiektom zabytkowym. To dowodzi, że istnieje zrozumienie znaczenia zachowania dziedzictwa kulturowego oraz inwestowania w ochronę naszej historii i tradycji.
 
Serdeczne wyrazy podziękowania za wsparcie kierujemy do Pana Andrzeja Śliwki - Wiceministra Aktywów Państwowych.

Konsorcjum „EKO-BARTKO” wygrało postępowanie przetargowe

Zawarto umowę na kolejny rok.
          Postępowanie przetargowe dotyczące odbioru i transportu odpadów z naszej gminy do stacji przeładunkowej w Medynach pod Lidzbarkiem Warmińskim dobiegło końca. W trakcie postępowania wpłynęła zaledwie jedna oferta, zgłoszona przez Konsorcjum "EKO-BARTKO" z Bartoszyc. Firma zaproponowała cenę usługi w wysokości 1014,12 zł za 1 tonę odpadów zmieszanych oraz zebranych selektywnie. Jednak w wyniku przeprowadzonego postępowania negocjacyjnego, zgodnie z nowymi regulacjami prawnymi wynikającymi z ustawy o zamówieniach publicznych, zaproponowane stawki uległy obniżeniu.
 
          Nowe stawki wynoszą odpowiednio 981,72 zł za frakcję zmieszaną i tyle samo za odpady zebrane selektywnie za 1 tonę odpadów. Pierwotna oferta zakładała wzrost o 18,1%, jednak w wyniku przeprowadzonych i obniżeniu oferty wzrost wyniesie 14,3%, w porównaniu do stawek z poprzedniego roku. Całkowite wynagrodzenie wykonawcy usługi ustalono na kwotę 893 365,20 zł. Dzięki przeprowadzonym negocjacjom wzrost cena usługi jest poniżej poziomu inflacji, liczonej w ujęciu rocznym.
 
         Ten znaczący wzrost kosztów z pewnością odbije się na budżecie naszej gminy. Wiele wskazuje na to, że niezbędne bilansowanie wpływów z opłat wnoszonych przez mieszkańców nie będzie wystarczające, aby pokryć koszty gospodarki odpadami.
 
          Wzrost cen usług ma swoje źródło w kilku czynnikach. Po pierwsze, inflacja, która w szczytowym okresie wynosiła 18,6%, przyczyniła się do wzrostu cen w różnych sektorach gospodarki, w tym również w sektorze gospodarki odpadami. Po drugie, niepewna sytuacja ekonomiczna związana z konfliktem trwającym przy naszych granicach wpłynęła na podwyżki cen. Niepokoje polityczne i niestabilność często prowadzą do wzrostu kosztów w wielu branżach, a sektor gospodarki odpadami nie jest tu wyjątkiem.
 
         W związku z zawarciem nowej umowy zachęcamy do zapoznania się z aktualnym harmonogramem odbioru odpadów z poszczególnych miejscowości naszej gminy. Poniżej link: https://sepopol.pl/PL/3270/Grafik_wywozu_odpadow/
 

Świadczenie pieniężne z tytułu pełnienia funkcji sołtysa

Zachęcamy wszystkie osoby które pełniły funkcję sołtysa przez minimum 2 kadencje do składania wniosków...
 

Załączniki

Program Stypendiów Pomostowych

Zachęcamy tegorocznych maturzystów do skorzystania z programu wsparcia…
1 2 3 4 5 6 ... 25