Logo: Urząd Gminy Sepopol
Dzisiaj jest: 09/02/23, godzina: Aktualna godzina
Logo: BIP

Aktualności

Ulica Dworcowa na finiszu.

Wraz z wiosną ruszyły prace na budowach dróg gminnych.
          Z chwilą ustania przymrozków firma „ALTOR” Sp. z o.o. z Mińska Mazowieckiego wznowiła prace budowlane na ul. Dworcowej w Sępopolu. Obecnie układana jest warstwa wiążąca betonu asfaltowego, a do wykonania pozostanie jeszcze między innymi: ułożenie warstwy ścieralnej, regulacja włazów studzienek, wykonanie oznakowania poziomego i pionowego, uporządkowanie terenu i obsianie trawą. A cała nowa konstrukcja drogi składać się będzie z:
 • warstwy odsączającej o grubości 25 cm,
 • warstwy podbudowy z kruszywa łamanego o grubości 22 cm,
 • warstwy wiążącej z betonu asfaltowego o grubości 8 cm,
 • warstwy ścieralnej z betonu asfaltowego o grubości 4 cm.
          Warto przypomnieć, że środki na przebudowę drogi gmina otrzymała z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg, którego dysponentem na terenie naszego województwa jest wojewoda warmińsko-mazurski. Wsparcie jakie uzyskała gmina wynosi 60% kwalifikowanych kosztów inwestycji, a cała inwestycja wyniesie 753 481,97 zł. Pozostała kwota pokryta zostanie z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych, co spowoduje że droga w całości zostanie wybudowana ze środków zewnętrznych.
          Prócz ul. Dworcowej (etap 2) w realizacji jest droga w Wiatrowcu oraz w Smolance. Kolejne ogłoszone postępowania przetargowe dotyczą ul. Piaskowej, ul. Bocznej, ul. Mickiewicza, ul. Krótkiej, ul. Ogrodowej, ul. Włókienniczej, ul. Spółdzielczej, ul Dworcowej etap 1, drogi przy ul. Wojska Polskiego, ul. Nad Gubrem, ul. Przemysłowej, a także 2 dróg w Dzietrzychowie oraz drogi w Lwowcu. Ponadto, inwestycje zakładają wybudowanie nowych sieci: kanalizacji deszczowej, wodociągowej, elektrycznej, kanału technologicznego i częściowo kanalizacji sanitarnej.   
           Mamy nadzieję, że najbliższy przetarg wyłoni wykonawcę inwestycji.

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

16Galeria zdjęć: Budowa ul. Dworcowej - etap 2

Z wyrazem wdzięczności i szacunku dla sępopolskich sołtysów

Były życzenia, podziękowania i upominki — wszystko z okazji Dnia Sołtysa. Sępopolscy lokalni liderzy zostali zaproszeni przez władze gminy na spotkanie z okazji Dnia Sołtysa. Uroczystość odbyła się w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Sępopolu.

 
Głównych bohaterów uroczystości powitała Irena Wołosiuk, burmistrz Sępopola, która sołtysom i przewodniczącym rad osiedli życzyła zdrowia i wytrwałości oraz podziękowała za pracę na rzecz mieszkańców. W spotkaniu udział wzięli również Krzysztof Siudek, przewodniczący Rady Miejskiej w Sępopolu oraz Beata Pakuła, sekretarz miasta. Sołtysi otrzymali upominki oraz podziękowania.
 


Sympatycznym akcentem uroczystości był występ uczniów Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Sępopolu, którzy pod kierunkiem swoich nauczycielek Joanny Maszoty oraz Katarzyny Dytkiewicz przygotowali oraz zaprezentowali przedstawienie teatralne pt. „Kopciuszek”. Ich wersja bajki była osadzona we współczesnych realiach i w humorystycznej odsłonie przedstawiała życie obecnej młodzieży. Młodzi aktorzy do swojego przedstawienia zaangażowali nawet gości — w słynnej scenie mierzenia pantofelka wzięły udział wszystkie Panie sołtys, Pani burmistrz, a nawet Pani dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego. Wywołało to sporo uśmiechu i radości wśród zaproszonych gości.
 


Po oficjalnej części spotkania sołtysi zasiedli do wspólnego stołu, gdzie w rodzinnej atmosferze omówiono bieżące problemy mieszkańców i sołectw.
 
 

Życzenia i podziękowania dla naszych Sołtysów

Dzień Sołtysa to święto ma na celu okazanie wdzięczności i szacunku tym wszystkim osobom, które na co dzień dbają o swoje sołectwa. 
 
Z tej okazji pragniemy złożyć wszystkim Paniom i Panom Sołtysom z terenu Naszej Gminy serdeczne życzenia pomyślności w życiu osobistym, a także wszelkich sukcesów, a przede wszystkim wytrwałości w pracy na rzecz mieszkańców.
 
 

Życzenia z okazji Dnia Kobiet

Dzisiaj Dzień Kobiet. Z tej okazji wszystkim Paniom składamy najserdeczniejsze życzenia: mnóstwa radości, pomyślności, pogody ducha oraz samych sukcesów w życiu osobistym i zawodowym.

Wszystkiego najlepszego dla całej piękniejszej części naszego społeczeństwa! Niech szacunek i wyrazy sympatii towarzyszą Paniom nie tylko z okazji święta, ale na co dzień! 
 
Do życzeń dołącza się też cała „męska część” Urzędu Miejskiego w Sępopolu.
 

Koniec ograniczeń w pracy Urzędu Miejskiego w Sępopolu

7 marca Urząd Miejski w Sępopolu wznawia pełną obsługę interesantów. Jednocześnie prosimy, by odwiedzając Urząd w celu załatwienia sprawy stosować się do zasady DDM (dystans, dezynfekcja, maseczka).
 
 
Burmistrz Sępopola 7 marca 2021 r. wydała zarządzenie uchylające zarządzenie w sprawie ograniczenia wykonywania zadań przez Urząd Miejski w Sepopolu.
 

Zapraszamy do Punktu Konsultacyjnego Programu „Czyste Powietrze”

Szanowni Mieszkańcy informujemy, że 14 marca w Gminnym Centrum Informacji w Sępopolu (ul. 11 Listopada 2),  będzie działał Punkt Konsultacyjno - Informacyjny rządowego Programu Priorytetowego „Czyste Powietrze”. Zapraszamy od godz. 10:00. 
 
 
W punkcie konsultacyjnym zainteresowanym zostaną udzielone wszelkie informacje dotyczące programu oraz zaoferowana pomoc niezbędna do złożenia wniosku o dotację do WFOŚiGW na zakup lub wymianę węzła cieplnego, pompy ciepła, kotła gazowego kondensacyjnego, kotła olejowego kondensacyjnego, ogrzewania elektrycznego, kotła na paliwo stałe (węgiel, biomasa) oraz przeprowadzenie niezbędnych prac termomodernizacyjnych budynku. W zależności od miesięcznego dochodu na osobę w gospodarstwie domowym beneficjenci programu otrzymają dofinansowanie na pokrycie nawet do 90 proc. kosztów kwalifikowanych inwestycji.
 
O programie:
„Czyste Powietrze” - to rządowy program realizowany przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Warszawie oraz Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Jego najważniejszym celem jest ograniczenie emisji do atmosfery szkodliwych substancji, które powstają na skutek ogrzewania domów jednorodzinnych słabej jakości paliwem w przestarzałych domowych piecach.
Program oferuje dofinansowanie wymiany starych i nieefektywnych źródeł ciepła na paliwo stałe na nowoczesne źródła ciepła spełniające najwyższe normy, są to: węzeł cieplny, pompa ciepła, kocioł gazowy kondensacyjny, kocioł olejowy kondensacyjny, ogrzewanie elektryczne, kocioł na paliwo stałe (węgiel, biomasa), jak i przeprowadzenie niezbędnych prac termomodernizacyjnych budynku.
 
Szczegółowy opis projektu znajduje się na stronie: https://czystepowietrze.gov.pl
 
Zapraszamy!
 
 
 
 

Gmina Sępopol organizuje pomoc dla Ukrainy. Podajemy potrzeby i miejsca zbiórki

Jest jeszcze bardzo zimno, a ofiary rosyjskiej agresji na Ukrainę, które przybyły do Polski, są wycieńczone i potrzebują naszej pomocy. Dziś rano (28 lutego), pierwszą decyzją Ireny Wołosiuk, burmistrz Sępopola było zorganizowanie posiedzenia zespołu zarządzania kryzysowego.
 
Jego tematem było m.in. organizacja zbiórek rzeczowych i finansowych oraz organizacja miejsc noclegowych dla uchodźców.
— Już dziś Gmina Sępopol jest w stanie przyjąć 12 rodzin. Nie jest to liczba ostateczna, bo cały czas trwa organizacja kolejnych miejsc noclegowych dla ofiar wojny w Ukrainie — zapowiada Irena Wołosiuk. — Budujące jest to, że nasi mieszkańcy sami się do nas zgłaszają i deklarują przyjęcie do swych domów ofiary wojny — dodaje.
 
Powstał  Komitet Ruch Społeczny "Razem z Ukrainą", który zbiera pomoc finansową dla ofiar wojny.
Pieniądze można wpłacać na konto:
 
Komitetu Ruch Społeczny "Razem z Ukrainą":
nr rachunku: 35 2030 0045 1110 0000 0338 2350
 
Pomóc również można wysyłając SMS pod numer 72052 o treści "UKRAINA" (koszt 2,46 zł z VAT)
 
 
Zbierane są: 
 
Odzież i okrycie:
 • Koce zwykłe i termiczne (bardzo potrzebne)
 • Śpiwory
 • Podkładki pod materac do spania z wodoodpornej folii aluminiowej
 • Materace
 • Płaszcze przeciwdeszczowe
 
Środki higieny i czystości:
 • Płyny do kąpieli/pod prysznic/mydło
 • Dezodoranty
 • Pasta do zębów
 • Szczoteczki do zębów
 • Grzebienie
 • Pampersy / Środki czystości dla kobiet
 • Pieluchy dla dorosłych
 • Papier toaletowy i ręczniki papierowe
 • Ręczniki (w tym z mikrofibry)
 • Worki na śmieci
 • Środki dezyfekujące/alkohol do dezynfekcji
 • Maski filtrujące lub jednorazowe
 
Żywność:
 • żywność do szybkiego przygotowania (instant)
 • batony (w tym energetyczne),
 • bakalie, orzechy,
 • konserwy,
 • makarony, płatki zbożowe do szybkiego przygotowania
 • narzędzia kuchenne jednorazowego lub wielokrotnego użytku: talerz głęboki, łyżka, widelec, nóż, szkło (silikon spożywczy lub plastik)
 
Inne:
 • Zapałki
 • Baterie, powerbanki
 • Oświetlenie, w tym latarki
 • Świece
 • Zestawy pierwszej pomocy
Podstawowe środki medyczne (witaminy, środki przeciwbólowe, przeciwgorączkowe, leki na kaszel i przeziębienie)

Miejsca, gdzie jest prowadzona zbiórka rzeczowa w Gminie Sępopol:
 
 
 
 
 

 
 
 
 

Zaprojektują sępopolską kulturę

Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Sępopolu realizuje projekt "ZaprojektujMY wspólnie Sępopolską kulturę".  Na jego realizację M-GOK Sępopol otrzymał dofinansowanie z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.  Projekt będzie realizowany w dwóch etapach od marca do listopada bieżącego roku.
 
Zadanie polega na przeprowadzeniu diagnozy potrzeb lokalnej społeczności pod kątem odkrywania i pobudzania aktywności społecznej, poznawaniu nowych możliwości współpracy instytucji kultury z mieszkańcami i wzmocnienie jej roli poprzez inicjowanie nowych praktyk.
 
Przeprowadzone zostaną warsztaty, podczas których wspólnie z zaproszonymi partnerami opracowana zostanie diagnoza stanowiąca punkt wyjścia do planowania działań praktycznych. Celem badania nie jest samo badanie, ale ulepszanie rzeczywistości, a więc podjęcie działania. Kolejnym krokiem będzie ogłoszenie konkursu na realizację inicjatyw oddolnych i ich przeprowadzenie w drugim etapie Programu.
 
Chcemy stworzyć platformę do wspólnego podejmowania ważnych dla naszej lokalnej społeczności inicjatyw i wydarzeń. Zintegrować ludzi w różnym wieku wokół zadania, którego będą zarówno autorami, jak i realizatorami. Dać im narzędzia w postaci wiedzy oraz wsparcia zarówno merytorycznego, jak i technicznego. Raport z przeprowadzonej diagnozy będzie swoistą strategią działalności M-GOK w Sępopolu napisaną wspólnie z mieszkańcami tej gminy, co zwiększy zaangażowanie i współudział mieszkańców w "życiu" instytucji.. "
 
O kolejnych etapach pracy będziemy informować.

Koncert z okazji Dnia Kobiet ‒ zaproszenie

"Romantic" to tytuł koncertu, który z okazji Dnia Kobiet odbędzie się w sali widowiskowej Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Sępopolu.
 
Warto skorzystać z propozycji, którą przygotowali wspólnie Burmistrz Sępopola Irena Wołosiuk oraz Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Sępopolu. Mowa o specjalnym koncercie, z okazji Dnia Kobiet.

Koncert "Romantic" odbędzie się 7 marca o godzinie 17:00 w sali widowiskowej Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Sępopolu. Widzowie będą mogli posłuchać uroczych, romantycznych piosenek w wykonaniu wybitnego tenora włoskiego Sergio Bettasa. Towarzyszyć mu będzie piękna, polska skrzypaczka Ilona Perz-Golka.

Wstęp bezpłatny. Serdecznie zapraszamy.

Koncert zorganizowany zostanie w reżimie sanitarnym i zgodnie z obowiązującymi obecnie przepisami. Prosimy zapoznać się z regulaminem wydarzenia. 
 
 

Zgłoś, czym ogrzewasz. I to lepiej szybko...

Przypominamy, że od 1 lipca 2021 roku istnieje obowiązek składania deklaracji do centralnej ewidencji emisyjności budynków (CEEB). Złożenie deklaracji dotyczy źródeł ciepła o mocy nieprzekraczającej 1 megawata i spalania paliw w budynkach mieszkalnych oraz niemieszkalnych.

Termin wysłania deklaracji minie 30 czerwca 2022 roku w przypadku budynków już istniejących. Dla nowo powstałych obiektów deklarację należy złożyć w terminie 14 dni od uruchomienia nowego źródła ciepła lub spalania paliw.
 
 
 
 
Czym jest CEEB?
Obejrzyj Film:
 
 
Deklaracje można składać w następujący sposób:
•    w formie elektronicznej, czyli przez Internet z wykorzystaniem systemu teleinformatycznego CEEB, korzystając z Profilu Zaufanego,
•    w formie papierowej 
wypełniony dokument można będzie wysłać listem albo złożyć osobiście w Urzędzie Miejskim w Sępopolu.
 
Deklarację można pobrać poniżej, druki deklaracji są dostępne również w sekretariacie Urzędu Miejskim w Sępopolu. 
 
Jak informuje organizator ewidencji, za brak złożenia deklaracji w ustawowym terminie będzie grozić grzywna (zgodnie z art. 27h ustawy z dnia 28 listopada 2008 r. o wspieraniu termomodernizacji i remontów oraz o centralnej ewidencji emisyjności budynków).
 
Wiecej szczegółow na stronie internetowej - https://zone.gunb.gov.pl/
 
 
 
1 ... 4 5 6 7 8 ... 27