Logo: Urząd Gminy Sepopol
Dzisiaj jest: 28/02/24, godzina: Aktualna godzina
Logo: BIP

Aktualności

„Prezent na święta” od gminy dla ZGMiUK’u ;)

Z zaoszczędzonych środków zakupiono nową piaskarkę…
           Dzięki zaoszczędzeniu w budżecie gminy środków możliwe było ogłoszenie zapytania ofertowego, dotyczącego zakupu piaskarki o ładowności ponad 2500 kg. W ramach postępowania wpłynęły 3 oferty, od firm z: Mrągowa, Tykocina oraz z miejscowości Czarnia. Najkorzystniejszą ofertę złożyła firma MAX-ROL p. Leszka i Andrzeja Długołęckich z Tykocina. Cena jaką gmina zapłaciła za piaskarkę to 58 500 złotych. Sprzęt jakim dotychczas dysponował sępopolski Zakład Gospodarki Mieszkaniowej i Usług Komunalnych był w bardzo złym stanie technicznym. A tylko dzięki ogromnemu wysiłkowi pracowników i ciągłym remontom mógł być eksploatowany przez ponad 40 lat. To swego rodzaju ewenement, aby sprzęt wytrzymał tak wiele lat pracy w środowisku skrajnie niekorzystnym, wożąc ładunek w postaci mieszanki piaskowo-solnej. Dzięki temu zakupowi od dzisiaj możliwe będzie również bardziej precyzyjne dozowanie ilości piasku rozsypywanego na drogi, co mamy nadzieję spowoduje kolejne oszczędności, tym razem w ilości mieszanki piaskowo-solnej trafiającej na ulice.
          Przed nami konieczność kolejnych zakupów, ponieważ starego, wyeksploatowanego sprzętu ciągle jeszcze w ZGMiUK’u jest bardzo wiele. Mowa tu o kilkudziesięcioletnich ciągnikach, szambiarce, przyczepach, samochodach dostawczych itp. W miarę pojawiających się oszczędności oraz uzyskanych środkach zewnętrznych sprzęt będzie sukcesywnie wymieniany.
          Na wymianę musi również doczekać się samochód osobowy, będący na wyposażeniu Urzędu Miejskiego, a który również jest jedynym samochodem wykorzystywanym przez pracowników MGOPS. Samochód ma już ponad 17 lat i przebieg grubo przekraczający 400 000 kilometrów. Pojazd jest sukcesywnie remontowany, co wiąże się ze znacznymi wydatkami na ten cel. Bez nowego pojazdu nie będzie możliwe wykonywanie obowiązków służbowych między innymi wobec podopiecznych Miejsko Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej, czy też niezbędnych wyjazdów w teren przez pracowników Urzędu Miejskiego. Samochód służy również do rozwożenia korespondencji wychodzącej z urzędu, a trafiającej bezpośrednio do mieszkańców miasta i gminy.
 

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

14Galeria zdjęć: piaskarka

Pierwsze transporty węgla już jadą

Zamówiona 28 listopada pierwsza transza węgla właśnie wyrusza w drogę…
          Zgodnie z podpisaną umową z dnia 28 listopada ze spółką Węglokoks S.A. z siedzibą w Katowicach (dystrybutorem węgla), zostaliśmy poinformowani, że zamówiona pierwsza partia węgla czeka na odbiór od 9 grudnia w Braniewie. Zarówno asortyment, ilość, jak również daty odbioru ustalane są przez Węglokoks na które gmina nie ma wpływu. Dlatego też, maksymalna ilość kursów ciężarówek transportujących węgiel, na jaką wyrażono zgodę to 2 w ciągu doby. Mamy nadzieję że załadunek oraz transport będą przebiegać sprawnie. Złożone wnioski mieszkańców naszej gminy łącznie opiewają na ponad 530 ton węgla (bieżący i przyszły rok). Dystrybuowanie węgla będzie się odbywało za pośrednictwem firmy PHU p. Bogumiła Zacharskiego, zlokalizowanej przy ul. Tartacznej w Bartoszycach. Węgiel będzie można odebrać własnym transportem lub skorzystać z usług firmy p. Zacharskiego. Wydatki związane z usługą transportu zakupionego węgla są kosztem nabywcy węgla, jednak koszt tej usługi (korzystając z usług p. Zacharskiego) jest liczony przyjmując odległość z Sępopola do miejsca zamieszkania nabywcy węgla (nie z Bartoszyc). O kolejności na liście z której wynika data odbioru węgla, decyduje moment dokonania wpłaty.
 
           Każda z osób, która złożyła wniosek oraz przeszła pozytywnie procedurę weryfikacyjną, wynikająca z ustawy o sprzedaży preferencyjnej węgla,
 
zostanie poinformowana telefonicznie o pierwszym dniu gdy węgiel przeznaczony dla niej będzie gotowy do odebrania.
 
Prosimy o nie przyjeżdżanie przed otrzymaniem terminu odbioru do składu węgla, ponieważ węgiel po za kolejnością nie będzie wydawany.
 
Prosimy o cierpliwość, każda osoba której przysługuje możliwość zakupu węgla na preferencyjnych warunkach zostanie obsłużona dla nikogo węgla nie zabraknie.

Za nami Jarmark Bożonarodzeniowy

Warto przypomnieć wspaniałe występy w konkursie kolęd i pastorałek…
          Tegoroczny Jarmark Bożonarodzeniowy zgromadził wielu mieszkańców miasta i gminy Sępopol. Przy skocznej muzyce oraz występach w konkursie o laur „Słowika Gminy Sępopol”, mieszkańcy mogli miło spędzić mroźną niedzielę. Nie brakowało również wielu innych atrakcji, w tym wielu stoisk na których można było nabyć rękodzieło twórców lokalnych, przepiękne stroiki świąteczne czy serwety, bogato zdobione bombki, ręcznie wykonane świece świąteczne, czy też skosztować domowych wypieków oraz serów. Dzieci wykonały świąteczne pierniki, a dla wszystkich był bigos oraz kiełbaski do pieczenia w ognisku. Swoje stoiska miały między innymi: Koło Gospodyń Wiejskich, przedstawiciele sołectw na których serwowano gorące napitki, chleb z domowym smalcem i ogórkiem, pierogi, makowce, szarlotki i wiele innych łakoci. Specjalne stoisko wystawił „Pan Chlebek”, na którym wszyscy zainteresowani mogli czynnie uczestniczyć w warsztatach pieczenia pierników. Własnoręcznie wykonane - pod czujnym okiem mistrza - ciasto smakuje najlepiej. Kolejne interesujące stoisko wystawiła p. Teresa Barszcz-Ward, na którym prezentowała własnoręcznie wykonane stroiki, bombki. Można było również nabyć książkę, której autorką jest Pani Teresa. Wśród rękodzieła oraz wielu świątecznych bibelotów były również przepiękne serwety, szale, chusty, ozdoby choinkowe, zestawy zawierające świątecznie opakowane sianko, które tradycyjnie jest umieszczane pod świątecznym obrusem podczas świąt. Dziękujemy za tak liczny udział w Jarmarku wszystkim mieszkańcom, a szczególne słowa podziękowania kierujemy do zespołów biorących udział  w konkursie: za wspaniałe, różnorodne wykonania kolęd i pastorałek.
 
Bardzo dziękujemy za wsparcie finansowe przy organizacji tego wspaniałego wydarzenia Krajowemu Ośrodkowi Wsparcia Rolnictwa z Olsztyna.
 
Zapraszamy do obejrzenia występów zespołów biorących udział w konkursie:
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
...
 
 

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

Zapraszamy na Jarmark Bożonarodzeniowy oraz na konkurs o laur „Słowika Gminy Sępopol”

Warsztaty wokalne poprowadzi Laureatka Grand Prix konkursu Debiuty na XLIX Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu obdarzona cudownym głosem p. Joanna Kondrat
          Przed nami warsztaty wokalne z wybitną wokalistką p. Joanną Kondrat...
 
 
....a także konkurs w którym nagrodą jest laur ”Słowika Gminy Sępopol”.
 
 
 
 
Organizatorem imprezy jest burmistrz - Irena Wołosiuk wraz z MGOK, a wsparcie finansowe udzielił Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa O/T z Olsztyna. Pomoc techniczną zapewnia ZGMIUK. Do konkursu mogły zgłaszać się jednostki podległe burmistrzowi oraz formalne i nieformalne grupy mieszkańców. Konkurs cieszy się dużym zainteresowaniem, mamy już ponad 10 zgłoszeń! Udział wezmą między innymi przedstawiciele:
 
 • Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury,
 • Urzędu Miejskiego,
 • Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej i Usług Komunalnych,
 • Ochotniczej Straży Pożarnej z Sępopola,
 • Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej,
 • Koła Gospodyń Wiejskich z Sępopola,
 • Szkoły Podstawowej z Dzietrzychowa,
 • Rady Miejskiej,
 • Księża Parafii św. Michała Archanioła z Sępopola
 • Zespół Szkolno-Przedszkolny z Sępopola.
 
            Walczyć będziemy o nagrodę w postaci przepięknej statuetki. Szanse są wyrównane, a rywalizacja będzie stała na najwyższym poziomie, ponieważ każda z drużyn będzie miała w swoim składzie wybitne sępopolskie głosy. Już nie możemy się doczekać najbliższej niedzieli. Przypominamy, że zaczynamy śpiewać w centralnym punkcie miasta, na placu Kopernika od godziny 1230 (4 grudnia).
 
          Zapraszamy wszystkich serdecznie na towarzyszący wydarzeniu Jarmark Bożonarodzeniowy, bezpłatny poczęstunek w postaci kiełbasek pieczonych w ognisku, bigosu i wielu innych potraw. Będzie można również nabyć wyroby Kół Gospodyń Wiejskich, czy też sołectw. Serdecznie zapraszamy.
 
 
Ps. Prosimy w tym dniu o nieparkowanie samochodów na pl. Kopernika.
 

Zapraszamy na spotkanie z premierem oraz ministrem...

Zapraszamy na spotkanie z p. Henrykiem Kowalczykiem - premierem, ministrem rolnictwa i rozwoju wsi, p. Andrzejem Śliwką - wiceministrem aktywów państwowych oraz posłem na sejm Leonardem Krasulskim ...

Zapraszamy na bezpłatne badania

Badania współfinansowane ze środków gminy Sępopol.

Inwestycja na przystani w Sępopolu

Współpraca samorządów przynosi wymierne korzyści. Uzyskaliśmy wsparcie samorządów: powiatowego i wojewódzkiego.
          Dzięki współpracy gminy z sąsiednimi samorządami, uzyskaliśmy zewnętrzne środki na gruntowny remont stanicy wodnej nad rzeką Łyną w Sępopolu. Ogłoszone przez samorząd województwa warmińsko-mazurskiego postępowanie konkursowe, premiowało dodatkowo wnioski zawierające zamierzenia inwestycyjne wykonane przy udziale kilku samorządów. Dlatego też, na etapie składania wniosków zawarliśmy porozumienie na mocy którego w kosztach realizacji naszej inwestycji pomoc finansową zadeklarował samorząd powiatu. Dzięki tej deklaracji oraz doskonale wykonanej dokumentacji konkursowej, nasz wniosek zajął wysokie 3 miejsce na liście inwestycji wspartych przez samorząd województwa. Za to wsparcie włodarzom bardzo dziękujemy. W konkursie złożono 18 wniosków, a 15 uzyskało dofinansowanie. Warto wspomnieć, że nasz wniosek został wyżej oceniony niż wnioski z ośrodków typowo turystycznych, takich jak m.in.: Węgorzewo, Ostróda, Gołdap, Olsztyn czy Szczytno.
          Prace remontowe już się rozpoczęły a remont wiaty wykonuje lokalna firma Mar-Bud ze Szczurkowa. Pozostałe prace zostaną wykonane własnymi siłami przy wsparciu pracowników naszego zakładu komunalnego. Prócz remontu wiaty wykonany zostanie remont ogrodzenia, posadowione zostaną kosze na śmieci oraz murowany grill, odnowione zostanie również palenisko. Ponadto zostanie utwardzony teren  jako miejsce służące do wodowania łodzi i kajaków.
Mamy nadzieję, że nasza przystań będzie służyła nie tylko mieszkańcom, ale również turystom korzystającym ze szlaku kajakowego płynących rzeką Łyną.

Zrealizowano inwestycję Warmińsko-Mazurskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego

Stacja meteorologiczna spełniająca wymagania Światowej Organizacji Meteorologicznej zlokalizowana w Sępopolu.
          28 października 2022 r. w siedzibie Warmińsko-Mazurskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Olsztynie, odbyło się spotkanie, podczas którego przedstawione zostały wyniki realizacji projektu inwestycyjnego, w ramach którego Ośrodek wybudował automatyczne stacje meteorologiczne spełniające wymagania Światowej Organizacji Meteorologicznej na terenie 13 gmin w naszym województwie. Wśród gmin z terenu powiatu bartoszyckiego stację zlokalizowano jedynie na terenie gminy Sępopol. To duże dla nas wyróżnienie ale i również bardzo wymierna korzyć, bo jako jedyni będziemy dysponowali precyzyjnymi danymi, a nie przybliżonymi na podstawie interpolacji wyników sąsiednich stacji meteorologicznych.
          Gośćmi spotkania byli Pan Artur Chojecki, Wojewoda Warmińsko-Mazurskiego oraz gospodarze 13 gmin - przedstawiciele samorządu terytorialnego, w których zostały uruchomione stacje meteorologiczne Warmińsko-Mazurskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego z siedzibą w Olsztynie.
           Podczas spotkania  podpisane zostały deklaracje o współpracy pomiędzy Warmińsko-Mazurskim Ośrodkiem Doradztwa Rolniczego z siedzibą w Olsztynie, a zaproszonymi na spotkanie przedstawicielami gmin, które zawierały dostęp do danych meteorologicznych z przedmiotowych stacji. Na ręce przedstawicieli gmin przekazane zostały również klucze umożliwiające wstęp do ogródków meteorologicznych, na których postawione zostały urządzenia rejestrujące pomiary. 
         Celem projektu jest realne wsparcie monitoringu suszy rolniczej na terenie województwa warmińsko-mazurskiego poprzez podłączenie do systemu monitoringu prowadzonego przez Instytut Uprawy, Nawożenia i Gleboznawstwa – Państwowy Instytut Badawczy w Puławach.
 
Stacje dofinansowano ze środków budżetu państwa -  wartość dofinansowania to: 848 989,05 zł brutto. Wartość inwestycji: 848 989,05 zł brutto.
 
Gminy na terenie których postawione zostały stacje w związku z tym przedsięwzięciem nie poniosły żadnych kosztów, a do ich zadań należy jedynie udostępnianie terenu pod stacje.
 
         Serdeczne podziękowania dla p.Justyny Zdolskiej - kierownika powiatowego zespołu doradztwa rolniczego, za zrozumienie i pomoc przy wyborze gminy Sępopol, jako jednej z 13 gmin wybranych na terenie województwa warmińsko-mazurskiego na lokalizację tej jakże potrzebnej inwestycji.
 
Zachęcamy mieszkańców do korzystania z odczytów rejestrowanych w naszej stacji meteorologicznej poprzez stronę:  http://meteor.iung.pulawy.pl/view2.php?u=Rygarby
 

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

7Galeria zdjęć: Stacja meteo Rygarby

Złote Gody

11 par obchodziło swoje wyjątkowe święto...
         Dnia 28 października  2022 r. w Urzędzie Stanu Cywilnego w Sępopolu odbyła się uroczystość z okazji 50 rocznicy pożycia  małżeńskiego 11 par z terenu miasta i gminy Sępopol. Jubilatów uhonorowano MEDALAMI  ZA DŁUGOLETNIE POŻYCIE MAŁŻEŃSKIE nadanymi przez Prezydenta RP. Aktu dekoracji dokonała Burmistrz Sępopola Pani Irena Wołosiuk w asyście Sekretarza Gminy Pani Beaty Pakuła, Z-cy Kierownika USC Pani Iwony Szymskiej oraz Podinspektor Pani Agnieszki Młyńskiej.
 
Medale z rąk Burmistrza Sępopola oraz gratulacje i życzenia odebrali Państwo:
 
 1. Józef i Helena Staruk
 2.  Jan i Helena Czeczko
 3. Tadeusz i Irena Smolańczuk
 4. Jan i Natalia Dawcewicz
 5. Zenon i Danuta Gawerscy
 6. Ryszard i Stefania Pawlaszek
 7. Marian i Teresa Olender
 8. Stanisław i Irena Pupin
 9. Piotr i Jadwiga Kos
 10. Tadeusz i Aniela Chełkowscy
 11. Zdzisław i Janina Dziubińscy
 
          Po uroczystym wręczeniu odznaczeń były wspólne zdjęcia, kwiaty, pamiątkowe dyplomy, poczęstunek oraz tradycyjna lampka szampana. Spotkanie odbyło się w sympatycznej atmosferze, nie zabrakło w tym dniu prawdziwych emocji, wzruszeń, radości i wspomnień sprzed lat. Dostojnym Jubilatom raz jeszcze składamy życzenia wszelkiej pomyślności oraz kolejnych szczęśliwych lat w zdrowiu, zgodzie i wzajemnej miłości.
 

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

14Galeria zdjęć: Złote Gody 2022

Rozpoczynamy procedurę dotyczącą sprzedaży węgla na preferencyjnych warunkach

Gmina Sępopol planuje pomoc w dystrybucji węgla.
          W celu weryfikacji potrzeb naszych mieszkańców zachęcamy osoby fizyczne prowadzące gospodarstwo domowe na terenie Gminy Sępopol, wyrażające chęć zakupu węgla kamiennego w preferencyjnej cenie, do składania wniosku w sekretariacie Urzędu Miejskiego w Sępopolu.
 
          Ewentualna dystrybucja węgla przez Gminę Sępopol dla osób fizycznych w gospodarstwie domowym następuje w celu zaspokojenia potrzeb własnych gospodarstw domowych znajdujących się na terenie Gminy Sępopol, na wniosek osób fizycznych prowadzących gospodarstwo domowe, którego głównym źródłem ogrzewania zgłoszonym do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków jest kocioł na paliwo stałe wykorzystujący węgiel kamienny. Jednocześnie zaznaczamy, iż węgiel zakupić będą mogły wyłącznie te gospodarstwa domowe, które spełniają warunki uprawniające do otrzymania dodatku węglowego, o którym mowa w art. 2 ust. 1 ustawy z dnia 5 sierpnia 2022r. o dodatku węglowym. Należy pamiętać, iż tak samo jak w przypadku dodatku węglowego, zakup preferencyjny będzie możliwy wyłącznie dla jednego gospodarstwa domowego zamieszkującego pod danym adresem. W przypadku przyjęcia więcej niż jednego wniosku na podany adres zamieszkania wnioskodawcy, rozpatrzony zostanie wniosek, który przyjęty zostanie jako pierwszy. 
 
          Informujemy że zbieranie wniosków, do czasu wejścia w życie obecnie procedowanej ustawy  „o zakupie preferencyjnym paliwa stałego przez gospodarstwa domowe”, posłużą do oszacowania ilości zapotrzebowania na węgiel. Natomiast po wejściu w życie przedmiotowej ustawy, wnioski będą traktowane jako złożone zgodnie z ustawą. Kolejnym etapem będzie wydanie zaświadczeń na podstawie których osoby uprawnione będą mogły dokonać zakupu węgla, w ilości określonej w rozporządzeniu wydanym przez Ministra aktywów państwowych.
 
         Na dzień dzisiejszy nie ma jeszcze w obrocie prawnym zarówno samej ustawy, jak również przepisów wykonawczych w postaci rozporządzeń. Nasze działania mają charakter wyprzedzający, tak by być gotowym na moment wejścia w życie nowych przepisów prawa.
 
 
Zachęcamy do składania wniosków o zakup na preferencyjny warunkach węgla kamiennego.

Załączniki

1 ... 3 4 5 6 7 ... 31