Aktualności
Zapraszamy na bezpłatne badania
- 10-11-2022
- drukuj
Inwestycja na przystani w Sępopolu
- 09-11-2022
- drukuj
Współpraca samorządów przynosi wymierne korzyści. Uzyskaliśmy wsparcie samorządów: powiatowego i wojewódzkiego.
Dzięki współpracy gminy z sąsiednimi samorządami, uzyskaliśmy zewnętrzne środki na gruntowny remont stanicy wodnej nad rzeką Łyną w Sępopolu. Ogłoszone przez samorząd województwa warmińsko-mazurskiego postępowanie konkursowe, premiowało dodatkowo wnioski zawierające zamierzenia inwestycyjne wykonane przy udziale kilku samorządów. Dlatego też, na etapie składania wniosków zawarliśmy porozumienie na mocy którego w kosztach realizacji naszej inwestycji pomoc finansową zadeklarował samorząd powiatu. Dzięki tej deklaracji oraz doskonale wykonanej dokumentacji konkursowej, nasz wniosek zajął wysokie 3 miejsce na liście inwestycji wspartych przez samorząd województwa. Za to wsparcie włodarzom bardzo dziękujemy. W konkursie złożono 18 wniosków, a 15 uzyskało dofinansowanie. Warto wspomnieć, że nasz wniosek został wyżej oceniony niż wnioski z ośrodków typowo turystycznych, takich jak m.in.: Węgorzewo, Ostróda, Gołdap, Olsztyn czy Szczytno.
Prace remontowe już się rozpoczęły a remont wiaty wykonuje lokalna firma Mar-Bud ze Szczurkowa. Pozostałe prace zostaną wykonane własnymi siłami przy wsparciu pracowników naszego zakładu komunalnego. Prócz remontu wiaty wykonany zostanie remont ogrodzenia, posadowione zostaną kosze na śmieci oraz murowany grill, odnowione zostanie również palenisko. Ponadto zostanie utwardzony teren jako miejsce służące do wodowania łodzi i kajaków.
Mamy nadzieję, że nasza przystań będzie służyła nie tylko mieszkańcom, ale również turystom korzystającym ze szlaku kajakowego płynących rzeką Łyną.
Zrealizowano inwestycję Warmińsko-Mazurskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego
- 09-11-2022
- drukuj
Stacja meteorologiczna spełniająca wymagania Światowej Organizacji Meteorologicznej zlokalizowana w Sępopolu.
28 października 2022 r. w siedzibie Warmińsko-Mazurskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Olsztynie, odbyło się spotkanie, podczas którego przedstawione zostały wyniki realizacji projektu inwestycyjnego, w ramach którego Ośrodek wybudował automatyczne stacje meteorologiczne spełniające wymagania Światowej Organizacji Meteorologicznej na terenie 13 gmin w naszym województwie. Wśród gmin z terenu powiatu bartoszyckiego stację zlokalizowano jedynie na terenie gminy Sępopol. To duże dla nas wyróżnienie ale i również bardzo wymierna korzyć, bo jako jedyni będziemy dysponowali precyzyjnymi danymi, a nie przybliżonymi na podstawie interpolacji wyników sąsiednich stacji meteorologicznych.
Gośćmi spotkania byli Pan Artur Chojecki, Wojewoda Warmińsko-Mazurskiego oraz gospodarze 13 gmin - przedstawiciele samorządu terytorialnego, w których zostały uruchomione stacje meteorologiczne Warmińsko-Mazurskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego z siedzibą w Olsztynie.
Podczas spotkania podpisane zostały deklaracje o współpracy pomiędzy Warmińsko-Mazurskim Ośrodkiem Doradztwa Rolniczego z siedzibą w Olsztynie, a zaproszonymi na spotkanie przedstawicielami gmin, które zawierały dostęp do danych meteorologicznych z przedmiotowych stacji. Na ręce przedstawicieli gmin przekazane zostały również klucze umożliwiające wstęp do ogródków meteorologicznych, na których postawione zostały urządzenia rejestrujące pomiary.
Celem projektu jest realne wsparcie monitoringu suszy rolniczej na terenie województwa warmińsko-mazurskiego poprzez podłączenie do systemu monitoringu prowadzonego przez Instytut Uprawy, Nawożenia i Gleboznawstwa – Państwowy Instytut Badawczy w Puławach.
Stacje dofinansowano ze środków budżetu państwa - wartość dofinansowania to: 848 989,05 zł brutto. Wartość inwestycji: 848 989,05 zł brutto.
Gminy na terenie których postawione zostały stacje w związku z tym przedsięwzięciem nie poniosły żadnych kosztów, a do ich zadań należy jedynie udostępnianie terenu pod stacje.
Serdeczne podziękowania dla p.Justyny Zdolskiej - kierownika powiatowego zespołu doradztwa rolniczego, za zrozumienie i pomoc przy wyborze gminy Sępopol, jako jednej z 13 gmin wybranych na terenie województwa warmińsko-mazurskiego na lokalizację tej jakże potrzebnej inwestycji.
Zachęcamy mieszkańców do korzystania z odczytów rejestrowanych w naszej stacji meteorologicznej poprzez stronę: http://meteor.iung.pulawy.pl/view2.php?u=Rygarby
Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji
Złote Gody
- 07-11-2022
- drukuj
Dnia 28 października 2022 r. w Urzędzie Stanu Cywilnego w Sępopolu odbyła się uroczystość z okazji 50 rocznicy pożycia małżeńskiego 11 par z terenu miasta i gminy Sępopol. Jubilatów uhonorowano MEDALAMI ZA DŁUGOLETNIE POŻYCIE MAŁŻEŃSKIE nadanymi przez Prezydenta RP. Aktu dekoracji dokonała Burmistrz Sępopola Pani Irena Wołosiuk w asyście Sekretarza Gminy Pani Beaty Pakuła, Z-cy Kierownika USC Pani Iwony Szymskiej oraz Podinspektor Pani Agnieszki Młyńskiej.
Medale z rąk Burmistrza Sępopola oraz gratulacje i życzenia odebrali Państwo:
- Józef i Helena Staruk
- Jan i Helena Czeczko
- Tadeusz i Irena Smolańczuk
- Jan i Natalia Dawcewicz
- Zenon i Danuta Gawerscy
- Ryszard i Stefania Pawlaszek
- Marian i Teresa Olender
- Stanisław i Irena Pupin
- Piotr i Jadwiga Kos
- Tadeusz i Aniela Chełkowscy
- Zdzisław i Janina Dziubińscy
Po uroczystym wręczeniu odznaczeń były wspólne zdjęcia, kwiaty, pamiątkowe dyplomy, poczęstunek oraz tradycyjna lampka szampana. Spotkanie odbyło się w sympatycznej atmosferze, nie zabrakło w tym dniu prawdziwych emocji, wzruszeń, radości i wspomnień sprzed lat. Dostojnym Jubilatom raz jeszcze składamy życzenia wszelkiej pomyślności oraz kolejnych szczęśliwych lat w zdrowiu, zgodzie i wzajemnej miłości.
Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji
Rozpoczynamy procedurę dotyczącą sprzedaży węgla na preferencyjnych warunkach
- 19-10-2022
- drukuj
W celu weryfikacji potrzeb naszych mieszkańców zachęcamy osoby fizyczne prowadzące gospodarstwo domowe na terenie Gminy Sępopol, wyrażające chęć zakupu węgla kamiennego w preferencyjnej cenie, do składania wniosku w sekretariacie Urzędu Miejskiego w Sępopolu.
Ewentualna dystrybucja węgla przez Gminę Sępopol dla osób fizycznych w gospodarstwie domowym następuje w celu zaspokojenia potrzeb własnych gospodarstw domowych znajdujących się na terenie Gminy Sępopol, na wniosek osób fizycznych prowadzących gospodarstwo domowe, którego głównym źródłem ogrzewania zgłoszonym do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków jest kocioł na paliwo stałe wykorzystujący węgiel kamienny. Jednocześnie zaznaczamy, iż węgiel zakupić będą mogły wyłącznie te gospodarstwa domowe, które spełniają warunki uprawniające do otrzymania dodatku węglowego, o którym mowa w art. 2 ust. 1 ustawy z dnia 5 sierpnia 2022r. o dodatku węglowym. Należy pamiętać, iż tak samo jak w przypadku dodatku węglowego, zakup preferencyjny będzie możliwy wyłącznie dla jednego gospodarstwa domowego zamieszkującego pod danym adresem. W przypadku przyjęcia więcej niż jednego wniosku na podany adres zamieszkania wnioskodawcy, rozpatrzony zostanie wniosek, który przyjęty zostanie jako pierwszy.
Informujemy że zbieranie wniosków, do czasu wejścia w życie obecnie procedowanej ustawy „o zakupie preferencyjnym paliwa stałego przez gospodarstwa domowe”, posłużą do oszacowania ilości zapotrzebowania na węgiel. Natomiast po wejściu w życie przedmiotowej ustawy, wnioski będą traktowane jako złożone zgodnie z ustawą. Kolejnym etapem będzie wydanie zaświadczeń na podstawie których osoby uprawnione będą mogły dokonać zakupu węgla, w ilości określonej w rozporządzeniu wydanym przez Ministra aktywów państwowych.
Na dzień dzisiejszy nie ma jeszcze w obrocie prawnym zarówno samej ustawy, jak również przepisów wykonawczych w postaci rozporządzeń. Nasze działania mają charakter wyprzedzający, tak by być gotowym na moment wejścia w życie nowych przepisów prawa.
Zachęcamy do składania wniosków o zakup na preferencyjny warunkach węgla kamiennego.
Załączniki
-
Wniosek
DOC Rozmiar: 92.5 KiB Ilość pobrań: -
Zakończono budowę drogi w Wiatrowcu
- 12-10-2022
- drukuj
Wraz z końcem roku zakończeniu ulegają inwestycje, których rozliczenie finansowe należy wykonać jeszcze w bieżącym roku. Tak też jest i w przypadku inwestycji zrealizowanej w miejscowości Wiatrowiec. Przebudowany odcinek drogi wymagał podjęcia działań naprawczych już od bardzo wielu lat. Dotychczasowa droga miała nawierzchnię gruntową, która po każdym większym deszczu wymagała naprawy. W miarę możliwości finansowych oraz technicznych gminy, naprawy były cyklicznie przeprowadzane. Jednak często to było zbyt mało i nie wystarczało na dłuższy okres, a co najważniejsze generowało znaczne koszty. Od teraz to już historia. Obecna droga wykonana jest łącznie z 4 warstw konstrukcyjnych, zwieńczona kostką polbrukową. W ramach inwestycji wykonano również kanalizację deszczową, której nigdy ten odcinek drogi nie posiadał. Odprowadzenie wód opadowych wyeliminuje zastoiska wody, powstające podczas opadów deszczu, a także zapobiegać będzie zalewaniu sąsiednich nieruchomości wodą pochodzącą z drogi. Kolejną infrastrukturą wbudowaną w pobocze jest kanał teletechniczny, służący do bezinwazyjnego umieszczania sieci np. telefonicznych, światłowodowych w późniejszym okresie w pasie drogowym.
Inwestycji została sfinansowana w 60% ze środków rządowych, w ramach Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg, a w pozostałej części z budżetu gminy. Całość prac wyniosła 956 647,74 złotych. Z uwagi na niewielki relatywnie procent dofinansowania w programie RFRD, obecnie nasze wnioski składamy do innego programu jakim jest „Polski Ład”. Inwestycje w tym programie mogą być dofinansowane w wysokości nawet 95%- 98%. Dla samorządów typowo rolniczych, o niskich dochodach - jaką jest nasza gmina - program jest jedyną szansa na poprawę stanu nawierzchni dróg. Mamy nadzieję, że w kolejnych latach będzie kontynuowany, bo dzięki temu wiele dróg ma szansę na przebudowę. W ramach wspomnianego programu obecnie w realizacji jest 13 odcinków dróg, a w opracowaniu technicznym znajduję się następne 13 odcinków z terenu całej gminy. Jeszcze w tym roku planujemy ogłoszenie postępowania przetargowego służącego wyłonieniu wykonawcy inwestycji.
Również dzięki środkom z „Polskiego Ładu” powstanie nowy budynek na stadionie miejskim w Sępopolu wraz z wieloma innymi atrakcjami np. w postaci skatepark’u.
Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji
Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji
Gmina Sępopol gotowa na działania prewencyjne, zgodnie z polityką rządu na wypadek wycieku radioaktywnego.
- 05-10-2022
- drukuj
Do Urzędu Gminy w Sępopolu trafiły paczki z tabletkami zawierającymi jodek potasu. W wypadku wystąpienia zagrożenia skażeniem radioaktywnym, decyzję o podawaniu preparatu społeczeństwu podejmie Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji w konsultacji z Państwową Agencją Atomistyki i Krajowym Konsultantem ds. Endokrynologii.
Podkreślamy, że działania te mają ma charakter zapobiegawczy, prewencyjny, ponieważ obecnie nie ma zagrożenia radioaktywnego, a jego ryzyko jest znikome. Groźne natomiast może być przyjęcie preparatu przedwcześnie, na własną rękę.
Punkty dystrybucji tabletek z jodkiem potasu na terenie gminy w razie wystąpienia skażenia radioaktywnego:
- Zespół Szkolno-Przedszkolny w Sępopolu, ul. Wojska Polskiego 8a
- Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Sępopolu, ul. Lipowa 1a
Grupa ryzyka i dawkowanie tabletek jodowych w poszczególnych grupach:
- Noworodki do 1 miesiąca życia, 16 mg - ¼ tabletki
- Dzieci w wieku od 1 miesiąca do 3 lat, 32 mg - ½ tabletki
- Dzieci w wieku od 3 lat do 12 lat, 65 mg - 1 tabletka
- Dorośli, osoby w podeszłym wieku (do 60 lat) i dzieci w wieku powyżej 12 lat, 130 mg - 2 tabletki
- Kobiety w ciąży i karmiące piersią (każdy wiek), 130 mg - 2 tabletki
Wskazania do stosowania:
Jodek potasu jest wskazany do stosowania w przypadku katastrof nuklearnych, podczas których nastąpiło uwolnienie radioaktywnych izotopów jodu, w celu zapobiegania wychwytowi radioaktywnego jodu przez tarczycę po spożyciu lub inhalacji substancji radioaktywnej. Tabletki z jodkiem potasu mogą być przyjęte tylko i wyłącznie po wyraźnym wezwaniu przez odpowiednie władze. Zaleca się jak najszybsze przyjęcie tabletki najlepiej w ciągu 2 godzin od momentu wystawienia na działanie promieniowania. Wystarcza jednorazowe podanie zalecanej dawki.
Przeciwwskazania:
- Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą,
- Opryszczkowate zapalenie skóry Duhringa,
- Nadczynność tarczycy,
- Zapalenie naczyń z hipokomplmentemią.
Trenuj z wojskiem- podejmij wyzwanie
- 03-10-2022
- drukuj
Szkolenia wojskowe dla każdego odbędą się w sobotę 15 października oraz 12 listopada 2022 r. w godz. 8.00 - 16.00 w 20. Bartoszyckiej Brygadzie Zmechanizowanej, al. Wojska Polskiego 16, Morąg.
Chciałbyś czuć się bardziej bezpiecznie i być świadomym zagrożeń? Chcesz umieć obronić siebie i swoich bliskich? Pragniesz nauczyć się posługiwać prawdziwą bronią? Chciałbyś wiedzieć jak rozpalić ognisko, uzdatnić wodę, czy przetrwać w trudnych warunkach? Jesteś ciekaw jak to jest rzucić granatem i założyć maskę przeciwgazową? Uważasz, że powinieneś wiedzieć jak się zachować podczas alarmu i ostrzału? Przydałaby Ci się powtórka z pierwszej pomocy i opatrywania ran? Zawsze chciałeś nauczyć się bronić w walce wręcz? Twoim niespełnionym planem było zaliczyć rywalizację w survivalowym marszu z mapą w terenie? Czy jesteś po prostu ciekaw umiejętności wojskowych i chciałbyś dobrze spędzić czas w sobotę w twojej okolicy? – jeżeli na chociaż jedno pytanie odpowiedziałeś TAK, to projekt „Trenuj z wojskiem” jest dla Ciebie.
Dodatek do pelletu 2022 - zyskaj dofinansowanie do ogrzewania
- 28-09-2022
- drukuj
Dodatek do pelletu to jednorazowa dopłata dla gospodarstw domowych ogrzewających swoje domostwa właśnie tym paliwem, które nie złożyły dotychczas wniosku o dopłatę do węgla kamiennego. Ustawa go wprowadzająca weszła w życie 20 września br., a wnioski można składać od 21 września w Miejsko Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Sępopolu w godzinach pracy. Termin końcowy mija 30 listopada.
Należy pamiętać, że na jeden adres przysługuje tylko jeden dodatek do pelletu. Zatem wszystkie osoby zamieszkujące pod tym samym adresem otrzymają tylko jedno świadczenie, niezależnie od tego, czy prowadzą wspólne, czy samodzielne gospodarstwo domowe. W przypadku, gdy wniosek złoży kilka osób z tego samego gospodarstwa domowego, dopłata zostanie przyznana pierwszej osobie, która złożyła wniosek.
Dodatek wynosi odpowiednio:
- 3 tys. zł - w przypadku, gdy głównym źródłem ciepła jest kocioł na pellet drzewny lub inny rodzaj biomasy, z wyłączeniem drewna kawałkowego,
- 1 tys. zł - w przypadku głównego źródła ciepła wykorzystującego drewno kawałkowe,
- 500 zł - dla gospodarstw ogrzewanych LPG,
- 2 tys. zł - w przypadku zainstalowanego ogrzewania wykorzystującego olej opałowy.
Warunkiem koniecznym otrzymania dofinansowania jest wpis głównego źródła ogrzewania zainstalowanego w domu jedno lub wielorodzinnym do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków.
Załączniki
-
wniosek pellet
PDF Rozmiar: 1.1 MiB Ilość pobrań: -