Aktualności
III Odyseja Historyczna - już za nami.
- 08-07-2019
- drukuj
Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji
121Galeria zdjęć: Odyseja 2019.
Międzynarodowa współpraca poprawi wygląd miasta.
- 08-07-2019
- drukuj
Podpisaliśmy porozumienie o współpracy partnerskiej z uniwersytetem rolniczym z Rosji. Dzięki współpracy przedmurze miejskie może stać się wizytówką naszego miasteczka.
Współpraca naszego urzędu z filią Sankt-Petersburskiego Państwowego Uniwersytetu Rolniczego z siedzibą w Polessku w obwodzie kaliningradzkim nabiera rumieńców. Już po raz drugi odwiedzili nas wykładowcy i studenci rosyjskiej uczelni. Podczas spotkania Irena Wołosiuk, burmistrz Sępopola podpisała porozumienie o współpracy z Aleksandrem Rożkowem, dyrektorem Instytutu Architektury Krajobrazu uczelni z Polleska. Umożliwi ono studentom odbycie praktyk, a nauczycielom akademickim stażu na terenie naszej gminy. W zamian rosyjska uczelnia oferuje szkolenia dla pracowników naszego Urzędu. Wszystko na zasadach bezkosztowych.
Podczas naszej współpracy rosyjscy specjaliści przygotują projekt zagospodarowania terenu przedmurza przy ulicy długiej w Sępopolu. Dodatkowo studenci z Rosji w ramach praktyk będą pracowali podczas realizacji tego projektu. Wstępny projekt zakłada wykonanie na przedmurzu alej spacerowych, placu zabaw dla dzieci, zagospodarowanie brzegów Łyny z przystanią, a nawet budowę małego amfiteatru. Powstanie odpowiednie miejsce do kulturalnych wydarzeń i rekreacji nawiązujących do charakteru jego położenia.
Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji
37Galeria zdjęć: Wizyta delegacji z Rosji
Sępopol Super Zwycięzcą X Festiwalu Miast Cittaslow
- 01-07-2019
- drukuj
Prawie 20. miast Cittaslow, w minioną sobotę, zaprezentowało się na X Festiwalu Miast Cittaslow, który odbył się w Górowie Iławeckim. Miło nam poinformować, że Sępopol zdobyły tytuł SUPER ZWYCIĘZCY Festiwalu.
Nasze miasteczko reprezentowała burmistrz Irena Wołosiuk oraz Magdalena Gutkowska, dyrektor Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury. Stoiska promocyjne pięknie przygotowali uczestnicy sekcji kulinarnej naszego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, pracownicy M-GOK, pszczelarz p. Stefan Wojnicz oraz pracownicy naszego urzędu.
Z inicjatywy Pani burmistrz, Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury zorganizował autokar dla mieszkańców zainteresowanych udziałem w festiwalu. Bardzo się cieszymy, że tak duża grupa mieszkańców skorzystała z możliwości zobaczenia festiwalu na żywo. A czekało na nich mnóstwo atrakcji.
Na specjalne przygotowanych stoiskach wszystko, co mają najlepsze, prezentowali przedstawiciele miast zrzeszonych w Międzynarodowym Stowarzyszeniu Cittaslow. Można było kupić lub skosztować wybornych miodów, tradycyjnego chleba, owoców i warzyw, sera, twarogu, pieczonej szynki, wędlin, soków i kompotów oraz nalewek. Miasta prezentowały też swoich artystów rzeźbiarzy, tkaczy, wytwórców i malarzy. Nas reprezentował rzeźbiarz, pan Piotr Gołębiewski .
Podczas festiwalu prezentowaliśmy nasze walory regionalne oraz kulinarne. Gościom odwiedzających miasteczko cittaslow serwowaliśmy własnoręczne wyroby w postaci pierogów, miodów, syropów, ciast i ciasteczek, drożdżowych ślimaczków przygotowanych przez sekcję kulinarną działającą przy UTW w Sępopolu. Dodatkowo eksponowaliśmy miód, woskowe ślimaczki, prace plastyczne wykonane przez seniorów z UTW a także materiały promujące naszą gminę.
Sępopolskie stoisko, dzięki uczestnikom sekcji kulinarnej naszego UTW było tłumnie odwiedzane, a nasze miody, ciasta, sępopolskie warzywa, potrawy regionalne i materiały promocyjne cieszyły się ogromną polarnością. Zostało to również docenione przez jury bowiem zdobyliśmy trzecie miejsce w konkursie na najciekawsze stoisko.
Na Festiwalu odbył się też konkurs na najładniejszego ślimaka– znak Cittaslow International. Nasz ślimak przygotowany przez sekcję plastyczną UTW zajął drugie miejsce.
A finalnie zostaliśmy SUPER ZWYCIĘCĄ całego festiwalu. Nie byłoby to możliwe gdyby nie rękodzielnicy z sekcji plastycznej i kulinarnej naszego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, którzy wykonali ślimaka oraz przygotowali smakołyki na nasze stoisko.
— Jestem dumna, że Sępopol ma tak wspaniałych mieszkańców, którzy dzięki pasji i realizacji swoich marzeń przyczyniają się do promocji naszego miasteczka. Cieszę się, że nasze produkty lokalne i talenty naszych artystów-amatorów zostały docenione. Ten sukces pokazuje, że nasze miasteczko ma ogromny potencjał, który należy odpowiednio wykorzystać — podsumowała imprezę Irena Wołosiuk, burmistrz Sępopola.
Istotą ruchu Cittaslow jest propagowanie kultury dobrego, harmonijnego życia promującego lokalne tradycje i zabytki, stawiającego na gościnność oraz stanowiącego alternatywę wobec wielkomiejskiego pośpiechu. Ważnym elementem życia w duchu slow jest świętowanie i relaks.
Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji
22Galeria zdjęć: festival cittaslow
Zmarł sekretarz powiatu p. Andrzej Rymko.
- 25-06-2019
- drukuj
Uroczystości pogrzebowe zaplanowane są na czwartek i piątek.
Ciało będzie wystawione w dniu 27 czerwca w godz. 16:00-19:00 w kaplicy MAKART ul.Kętrzyńska 35 w Bartoszycach.
Urna będzie wystawiona w dniu 28 czerwca o godz. 9:00 w kaplicy MAKART ul.Kętrzyńska 35 w Bartoszycach.
W dniu 28 czerwca o godz. 11:00 nastąpi wyprowadzenie urny z kaplicy na mszę świętą do kościoła św. Brunona, po czym urna zostanie złożona w miejscu wiecznego spoczynku, na cmentarzu przy ul. Kętrzyńskiej w Bartoszycach.
Z głębokim żalem zawiadamiamy, że 25 czerwca nad ranem, po długiej chorobie, odszedł od nas wieloletni sekretarz powiatu bartoszyckiego Pan Andrzej Rymko. Miał niespełna 63 lata. Swoją funkcję w ramach samorządu powiatowego pełnił od początku istnienia powiatu, tym samym był jednym z jego twórców. Dał się poznać jako wspaniały, mądry, przewidujący człowiek. W swej pracy cechował go wybitny profesjonalizm, ogromne zaangażowanie i oddanie dla tego co robił.
Będzie nam go wszystkim bardzo brakowało.
Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji
3Galeria zdjęć: Andrzej Rymko
Gala "Najlepszy z najlepszych"
- 19-06-2019
- drukuj
Gala „Najlepszy z najlepszych” w Gminie Sępopol
18 czerwca 2019 r. już po raz dziesiąty odbyła się Gala „Najlepszy z najlepszych” podsumowująca kończący się rok szkolny.
Uroczystość ta jest poświęcona najlepszym uczniom ze szkół podstawowych oraz gimnazjum i stanowi doskonałą okazję do zaprezentowania sylwetek i osiągnięć uczniów. W swoim przemówieniu Burmistrz Sępopola Irena Wołosiuk wszystkim uczniom pogratulowała sukcesów w nauce, sporcie i zaangażowaniu w prace na rzecz szkoły i swoich środowisk.
Szczególne wyrazy uznania Pani Burmistrz skierowała do nauczycieli i rodziców nagrodzonych uczniów dziękując za wkład pracy i osobiste zaangażowanie w edukację i wychowanie młodych pokoleń.
Nagrodę Burmistrza za wybitne osiągnięcia w nauce, przyznane zostały uczniom w formie pamiątkowych dyplomów oraz nagrody rzeczowej. W tym roku nagrodę „Najlepszy z najlepszych”, za wybitne osiągnięcia w nauce i wzorową postawę uczniowską, przyznano 22 uczniom z 4 szkół.
Gala stanowi uhonorowanie całorocznej pracy uczniów jest jednocześnie podziękowaniem za poniesiony trud, a także czynnikiem motywującym do dalszej pracy i nauki.
Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji
22Galeria zdjęć: najlepszy
Ogłoszenie wyników konkursu „Oszczędzaj naturę- zbieraj makulaturę”
- 13-06-2019
- drukuj
Z ogromną przyjemnością i satysfakcją ogłaszamy wyniki konkursu „Oszczędzaj naturę- zbieraj makulaturę” w Szkołach Podstawowych (klasy 1-8 ) oraz uczniów klas dotychczasowego Gimnazjum z terenu Gminy Sępopol
XIX Międzynarodowy spływ Łyna - Ława 2019
- 07-06-2019
- drukuj
W miniony czwartek po raz dziewiętnasty odbył się Międzynarodowy Spływ Kajakowy Łyna-Ława, którego organizatorem jest Sejmik Województwa Warmińsko-Mazurskiego, Duma Obwodu Kaliningradzkiego oraz Stowarzyszenie Ożywić Łynę.
W samo południe na przystani w Stopkach nastąpiło oficjalne otwarcie imprezy. Wśród zaproszonych gości na uroczystym rozpoczęciu spływu obecni byli przedstawiciele strony polskiej, rosyjskiej i ukraińskiej. Stronę polską reprezentowali: Wicekonsul RP w Kaliningradzie Miłosz Zieliński, Dyrektor Kancelarii Sejmiku Województwa Warmińsko-Mazurskiego Wiktor Marek Leyk, Wicemarszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego Miron Sycz, Starosta Powiatu Bartoszyckiego Zbigniew Nadolny, Starosta Powiatu Gołdapskiego Marzanna Marianna Wardziejewska wraz z Wicestarostą Andrzejem Ciołek, Prezes Stowarzyszenia "Ożywić Łynę" Janusz Dąbrowski. Naszą gminę reprezentowała Burmistrz Irena Wołosiuk. Stronę rosyjską reprezentowali: Głowa Samorządu Okręgu Prawdinsk Wladimir Bakalin, Głowa Adminitracji Samorządowej Okręgu Prawdinsk Paweł Baranow, przedstawiciele Dumy Samorządowej Obwodu Kaliningradzkiego, przedstawiciele Administracji Okręgu Barationowsk, przedstawiciele Miasta Mamonowo na czele z Aleksjejem Gajewskim.
Po inauguracji wydarzenia funkcjonariusze z Warmińsko–Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej i Oddziału Celnego w Korszach i KAS w Olsztynie odprawili 76 uczestników spływu kajakowego, wśród odprawionych osób było 36 obywateli Polski, 38 Rosji i 2 Ukrainy. Po sprawdzeniu dokumentów kajakarze wyruszyli z przystani w Stopkach do miejscowości Prawdińsk w obwodzie kaliningradzkim.
Głównym założeniem wydarzenia jest popularyzacja turystyki wodnej, a także wzmocnienie przyjaźni oraz współpracy przygranicznej między obiema stronami.
Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji
115Galeria zdjęć: Łyna - Ława 2019
Powstanie 5 nowych Otwartych Stref Aktywności
- 03-06-2019
- drukuj
Z przyjemnością pragniemy poinformować, że gmina Sępopol podobnie jak to miało miejsce rok temu, uzyskała wsparcie finansowe z Ministerstwa Sportu i Turystyki na budowę kolejnych 5 Otwartych Stref Aktywności. W rozstrzygniętej II edycji programu rozwoju małej infrastruktury sportowo-rekreacyjnej o charakterze wielopokoleniowym nowe strefy wykonane zostaną w miejscowościach: Smolance, Dzietrzychowie, Miednej, Różynie i Stopkach Osadzie. W ramach dofinansowania kolejne miejscowości będą wyposażone w infrastrukturę umożliwiającą aktywne spędzanie wolnego czasu. Spośród ponad 800 wniosków które uzyskały dofinansowanie w skali całego kraju, nasz wniosek zakłada najtańsze wybudowanie Otwartej Strefy Aktywności. Wszystko to dzięki temu, że jeszcze na początku roku zawarto stosowne porozumienie z producentem sprzętu fitness zakładające, że w przypadku uzyskania wsparcia finansowego, gmina ma zagwarantowane ceny urządzeń z początku roku, które są niższe niż w szczycie sezonu sprzedażowego. Pozostałe elementy wyposażenia będą wykonane po kosztach przez lokalne podmioty gospodarcze, działające na terenie naszej gminy. Warty podkreślenia jest również wkład własny dotyczący montażu oraz zagospodarowania terenu wykonany przez pracowników gminy, bez dodatkowych kosztów. W latach 2018-2019 Ministerstwo Sportu i Turystyki przeznaczyło na budowę Otwartych Stref Aktywności kwotę 104 985 360,00 zł.
Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji
5Galeria zdjęć: Otwarte Strefy Aktywności
Robocza wizyta Wiceminister Zdrowia.
- 23-05-2019
- drukuj
Spotkanie robocze dotyczyło zabezpieczenia opieki zdrowotnej mieszkańcom naszej gminy. W trakcie rozmów poruszono temat braku wystarczającej ilości lekarzy prowadzących praktykę lekarską w ramach podstawowej opieki zdrowotnej, a także możliwości stałego delegowania przez szpital powiatowy z Bartoszyc karetki wraz zespołem ratowników medycznych. Brany pod uwagę jest wariant zakładający 24 godzinny dyżur ratowników medycznych. Zarówno dyrektor szpitala powiatowego p. Sławomir Wójcik, jak i wiceminister p. Józefa Szczurek – Żelazko oraz starosta bartoszycki p. Zbigniew Nadolny wspólnie stwierdzili, że warto podjąć wszelkie działania zmierzające do zrealizowania tego planu, a ze swej strony zaoferowali wszechstronna pomoc. Aby plany udało się zrealizować niezbędna jest również aprobata wojewody warmińsko-mazurskiego p. Artura Chojeckiego. Właśnie w tym celu, już w najbliższy poniedziałek odbędzie się spotkanie w Olsztynie z wojewodą.
Podczas spotkania Pani minister przedstawiła również plany dotyczące możliwości skrócenia procedury umożliwiającej podjęcie pracy w naszym kraju lekarzom pochodzącym z innych państw (brany pod uwagę jest tzw. „model niemiecki” - umożliwiający szybkie podjęcie pracy przez lekarzy obcokrajowców, wykonujących swoje obowiązki pod nadzorem lekarzy krajowych). Tego typu działania w obecnej sytuacji są niezbędne aby poprawić funkcjonowanie zarówno szpitali, jak i zmniejszyć kolejki do poradni specjalistycznych, czy też zapełnić lukę na rynku lekarzy rodzinnych. Rozważane są różne warianty. Kolejnymi działaniami jakie zamierza wspierać ministerstwo jest również zwiększenie ilości uczelni medycznych, tak by w perspektywie 6-10 lat w naszym kraju wykształcić znacznie większą liczbę lekarzy.
Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji
Odeszła od nas nieodżałowana Pani Klara…
- 16-05-2019
- drukuj
Z głębokim żalem zawiadamiamy, że 12 maja odeszła od nas Pani Klara Leczycka – Moskwiak – honorowy obywatel naszego miasta. Pani Klara była osobą niezwykle uczynną, otwartą, serdeczną. Urodziła się 1931 roku we wsi Michałowo na Wileńszczyźnie. Po wojnie mieszkała we wsi Bytowo koło Miłomłyna, następnie we wsi Bytowo pod Lidzbarkiem Warmińskim. Uczęszczała do liceum pedagogicznego w Lidzbarku Warmińskim, po ukończeniu którego skierowana została do pracy w szkole podstawowej w Sarnowie. Pracę w szkole zakończyła po tym jak wystąpiła w obronie krzyża, nie zgadzając się na usunięcie z klas lekcyjnych. Po tych wydarzeniach zdecydowała się zmienić zawód i podjąć naukę w Szkole Położnych w Bytomiu. Po jej ukończeniu z wyróżnieniem dostała skierowanie do pracy w Świebodzinie, a po roku trafiła do Sępopola. Pracę zawodową jako położna w Sępopolu rozpoczęła w 1956 roku i przez 17 lat prowadziła izbę porodową. W tym czasie odebrała 4438 porodów. Większość dorosłych mieszkańców naszej gminy, jest dziećmi urodzonymi w asyście Pani Klary. Po przejściu na emeryturę wykonywała obowiązki położnej środowiskowej w przychodni w naszym mieście. Uroczystości pogrzebowe odbyły się w Szczytnie, a na miejsce spoczynku wybrano cmentarz w Biskupcu.
Pani Klara pozostanie na zawsze w naszej pamięci.