Logo: Urząd Gminy Sepopol
Dzisiaj jest: 22/12/24, godzina: Aktualna godzina
Logo: BIP

Aktualności

Ogłoszenie wyników konkursu „Oszczędzaj naturę- zbieraj makulaturę”

Z ogromną przyjemnością i satysfakcją ogłaszamy wyniki konkursu „Oszczędzaj naturę- zbieraj makulaturę” w Szkołach Podstawowych (klasy 1-8 ) oraz uczniów klas dotychczasowego Gimnazjum z terenu Gminy Sępopol
czytaj dalej

XIX Międzynarodowy spływ Łyna - Ława 2019

W miniony czwartek po raz dziewiętnasty odbył się Międzynarodowy Spływ Kajakowy Łyna-Ława, którego organizatorem jest Sejmik Województwa Warmińsko-Mazurskiego, Duma Obwodu Kaliningradzkiego oraz Stowarzyszenie Ożywić Łynę.
W samo południe na przystani w Stopkach nastąpiło oficjalne otwarcie imprezy. Wśród zaproszonych gości na uroczystym rozpoczęciu spływu obecni byli przedstawiciele strony polskiej, rosyjskiej i ukraińskiej. Stronę polską reprezentowali: Wicekonsul RP w Kaliningradzie Miłosz Zieliński, Dyrektor Kancelarii Sejmiku Województwa Warmińsko-Mazurskiego Wiktor Marek Leyk, Wicemarszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego Miron Sycz, Starosta Powiatu Bartoszyckiego Zbigniew Nadolny, Starosta Powiatu Gołdapskiego Marzanna Marianna Wardziejewska wraz z Wicestarostą Andrzejem Ciołek, Prezes Stowarzyszenia "Ożywić Łynę" Janusz Dąbrowski. Naszą gminę reprezentowała Burmistrz Irena Wołosiuk. Stronę rosyjską  reprezentowali: Głowa Samorządu Okręgu Prawdinsk Wladimir Bakalin, Głowa Adminitracji Samorządowej Okręgu Prawdinsk Paweł Baranow, przedstawiciele Dumy Samorządowej Obwodu Kaliningradzkiego, przedstawiciele Administracji Okręgu Barationowsk, przedstawiciele Miasta Mamonowo na czele z  Aleksjejem Gajewskim.
Po inauguracji wydarzenia funkcjonariusze z Warmińsko–Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej i Oddziału Celnego w Korszach i KAS w Olsztynie odprawili 76 uczestników spływu kajakowego, wśród odprawionych osób było 36 obywateli Polski, 38 Rosji i 2 Ukrainy. Po sprawdzeniu dokumentów kajakarze wyruszyli z przystani w Stopkach do miejscowości Prawdińsk w obwodzie kaliningradzkim.
Głównym założeniem wydarzenia jest popularyzacja turystyki wodnej, a także wzmocnienie przyjaźni oraz współpracy przygranicznej między obiema stronami.

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

115Galeria zdjęć: Łyna - Ława 2019

Powstanie 5 nowych Otwartych Stref Aktywności

Nasze wnioski uzyskały dofinansowanie z Ministerstwa Spotu i Turystyki.
          Z przyjemnością pragniemy poinformować, że gmina Sępopol podobnie jak to miało miejsce rok temu, uzyskała wsparcie finansowe z Ministerstwa Sportu i Turystyki na budowę kolejnych 5 Otwartych Stref Aktywności. W rozstrzygniętej II edycji programu rozwoju małej infrastruktury sportowo-rekreacyjnej o charakterze wielopokoleniowym nowe strefy wykonane zostaną w miejscowościach: Smolance, Dzietrzychowie, Miednej, Różynie i Stopkach Osadzie. W ramach dofinansowania kolejne miejscowości będą wyposażone w infrastrukturę umożliwiającą aktywne spędzanie wolnego czasu. Spośród ponad 800 wniosków które uzyskały dofinansowanie w skali całego kraju, nasz wniosek zakłada najtańsze wybudowanie Otwartej Strefy Aktywności. Wszystko to dzięki temu, że jeszcze na początku roku zawarto stosowne porozumienie z producentem sprzętu fitness zakładające, że w przypadku uzyskania wsparcia finansowego, gmina ma zagwarantowane ceny urządzeń z początku roku, które są niższe niż w szczycie sezonu sprzedażowego. Pozostałe elementy wyposażenia będą wykonane po kosztach przez lokalne podmioty gospodarcze, działające na terenie naszej gminy. Warty podkreślenia jest również wkład własny dotyczący montażu oraz zagospodarowania terenu wykonany przez pracowników gminy, bez dodatkowych kosztów. W latach 2018-2019 Ministerstwo Sportu i Turystyki przeznaczyło na budowę Otwartych Stref Aktywności kwotę 104 985 360,00 zł.

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

5Galeria zdjęć: Otwarte Strefy Aktywności

Robocza wizyta Wiceminister Zdrowia.

23 maja Sępopol odwiedziła Wiceminister Zdrowia p. Józefa Szczurek – Żelazko.
 
          Spotkanie robocze dotyczyło zabezpieczenia opieki zdrowotnej mieszkańcom naszej gminy. W trakcie rozmów poruszono temat braku wystarczającej ilości lekarzy prowadzących praktykę lekarską w ramach podstawowej opieki zdrowotnej, a także możliwości stałego delegowania przez szpital powiatowy z Bartoszyc karetki wraz zespołem ratowników medycznych. Brany pod uwagę jest wariant zakładający 24 godzinny dyżur ratowników medycznych. Zarówno dyrektor szpitala powiatowego p. Sławomir Wójcik, jak i wiceminister p. Józefa Szczurek – Żelazko oraz starosta bartoszycki p. Zbigniew Nadolny  wspólnie stwierdzili, że warto podjąć wszelkie działania zmierzające do zrealizowania tego planu, a ze swej strony zaoferowali wszechstronna pomoc. Aby plany udało się zrealizować niezbędna jest również aprobata wojewody warmińsko-mazurskiego p. Artura Chojeckiego. Właśnie w tym celu, już w najbliższy poniedziałek odbędzie się spotkanie w Olsztynie z wojewodą.
          Podczas spotkania Pani minister przedstawiła również plany dotyczące możliwości skrócenia procedury umożliwiającej podjęcie pracy w naszym kraju lekarzom pochodzącym z innych państw (brany pod uwagę jest tzw. „model niemiecki” - umożliwiający szybkie podjęcie pracy przez lekarzy obcokrajowców, wykonujących swoje obowiązki pod nadzorem lekarzy krajowych). Tego typu działania w obecnej sytuacji są niezbędne aby poprawić funkcjonowanie zarówno szpitali, jak i zmniejszyć kolejki do poradni specjalistycznych, czy też zapełnić lukę na rynku lekarzy rodzinnych. Rozważane są różne warianty. Kolejnymi działaniami jakie zamierza wspierać ministerstwo jest również zwiększenie ilości uczelni medycznych, tak by w perspektywie 6-10 lat w naszym kraju wykształcić znacznie większą liczbę lekarzy.  

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

Odeszła od nas nieodżałowana Pani Klara…

W wieku 88 lat zmarła honorowa obywatelka naszego miasta.
          Z głębokim żalem zawiadamiamy, że 12 maja odeszła od nas Pani Klara Leczycka – Moskwiak – honorowy obywatel naszego miasta. Pani Klara była osobą niezwykle uczynną, otwartą, serdeczną. Urodziła się 1931 roku we wsi Michałowo na Wileńszczyźnie. Po wojnie mieszkała we wsi Bytowo koło Miłomłyna, następnie we wsi Bytowo pod Lidzbarkiem Warmińskim. Uczęszczała do liceum pedagogicznego w Lidzbarku Warmińskim, po ukończeniu którego skierowana została do pracy w szkole podstawowej w Sarnowie. Pracę w szkole zakończyła po tym jak wystąpiła w obronie krzyża, nie zgadzając się na usunięcie z klas lekcyjnych. Po tych wydarzeniach zdecydowała się zmienić zawód i podjąć naukę w Szkole Położnych w Bytomiu. Po jej ukończeniu z wyróżnieniem dostała skierowanie do pracy w Świebodzinie, a po roku trafiła do Sępopola. Pracę zawodową jako położna w Sępopolu rozpoczęła w 1956 roku i przez 17 lat prowadziła izbę porodową. W tym czasie odebrała 4438 porodów. Większość dorosłych mieszkańców naszej gminy, jest dziećmi urodzonymi w asyście Pani Klary. Po przejściu na emeryturę wykonywała obowiązki położnej środowiskowej w przychodni w naszym mieście. Uroczystości pogrzebowe odbyły się w Szczytnie, a na miejsce spoczynku wybrano cmentarz w Biskupcu.
 
Pani Klara pozostanie na zawsze w naszej pamięci.

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

2Galeria zdjęć: Klara Leczycka - Moskwiak

Zakończono budowę drogi.

Prócz nowej świetlicy wiejskiej, mieszkańcy Lisek doczekali się kolejnej inwestycji - tym razem drogowej.
          Z początkiem maja Przedsiębiorstwo Robót Drogowych z Lidzbarka Warmińskiego zakończyło prace budowlane związane z wykonaniem gruntownej przebudowy drogi zlokalizowanej w miejscowości Liski. W chwili obecnej wszczęto procedurę dotyczącą odbioru inwestycji, która zostanie zakończona w ciągu najbliższych tygodni. Realizacja inwestycji została wykonana ze środków pochodzących z budżetu Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa O/T Warszawa, który przed przekazaniem nieruchomości gminie był władającym w imieniu Skarbu Państwa. Całkowity koszt inwestycji wynosił 479 640,50 zł i został w 100% pokryty przez KOWR O/T Warszawa, a procedurę realizacji inwestycji wykonali pracownicy Urzędu Miejskiego w Sępopolu. Funkcję inspektora nadzoru inwestorskiego pełni p. Mariusz Piórkowski z Kętrzyna. Przebudowany odcinek drogi stanowi dojazd do bloków mieszkalnych w Liskach, jak również do zespołów garaży, a także do oczyszczalni ścieków. Inwestycja była oczekiwana przez mieszkańców już od wielu lat z uwagi na fatalny stan nawierzchni drogi, która uprzednio była wykonana częściowo z płyt betonowych oraz nawierzchni szutrowej. W ramach prac wykonano dodatkowe parkingi z kostki polbrukowej, dzięki którym rozwiązany zostanie problem z miejscami parkingowymi mieszkańców 3 okolicznych bloków. Droga wykonana jest w technologii umożliwiającej poruszanie się ciężkiego sprzętu i składa się z 4 warstw.

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

Rajd rowerowy trasą Green Velo

W niedzielne przedpołudnie przez naszą gminę przejeżdżał rajd rowerowy trasą Green Velo.
 
Punktualnie w południe grupa dojechała na przystań kajakową w Sępopolu, gdzie uczestników rajdu powitała Pani Burmistrz Irena Wołosiuk. Po krótkiej przemowie historię naszego miasta turystom przybliżył regionalista Tomasz Sowiński autor "Tajemnic Warmii i Mazur".  Po chwilowej regeneracji grupa wyposażona w foldery prezentujące naszą gminę ruszyła w dalszą drogę do Siedliska pod Dębami w Romankowie, a następnie do punktu docelowego - Korsz.
Celem rajdu była promocja efektów wdrażania Funduszy Europejskich w naszym województwie na przykładzie trasy rowerowej Green Velo, a także upowszechnienie wśród społeczności regionu korzyści płynących z realizacji projektów w ramach VI edycji Dni Otwartych Funduszy Europejskich.

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

13Galeria zdjęć: green velo

Dzień Strażaka w gminie Sępopol

Na co dzień ratują życie, zdrowie i mienie poszkodowanych w pożarach, wypadkach komunikacyjnych czy innych miejscowych zagrożeniach. Mowa o strażakach Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu Gminy Sępopol, którzy tradycyjnie w maju obchodzą  swoje święto.
 
W niedzielę 5 maja obchodziliśmy Dzień Strażaka. Obchody rozpoczęły się od uroczystej zbiórki przed Domem Strażaka. Następnie poczty sztandarowe, strażacy oraz zaproszeni goście przemaszerowali do kościoła pw. Św. Michała Archanioła, gdzie została odprawiona Msza Św. w intencji strażaków pod przewodnictwem ks. Stanisława Orpika proboszcza i kapelana strażaków. Następnie orszak uroczyście przemaszerował po raz pierwszy nowo wybudowanymi ulicami miasta do Domu Kultury, gdzie odbyła się uroczysta akademia, w której uczestniczyli: Jolanta Andruszkiewicz – radna sejmiku warmińsko-mazurskiego, Jan Zbigniew Nadolny – starosta bartoszycki, Zygmunt Zbigniew Pampuch – Prezes Zarządu Oddziału Powiatowego Związku OSP, bryg. Andrzej Harhaj – Komendant Powiatowy PSP w Bartoszycach wraz z zastępcą kpt. Krystianem Masalskim, Grzegorz Mucha – prezes Zarządu Miejsko-Gminnego Oddziału Związku OSP w Sępopolu, kapitan Mariusz Tumicz- zastępca komendanta Placówki Straży Granicznej w Sępopolu, asp. sztab. Rafał Słupianek – kierownik posterunku Policji w Sępopolu, Anna Konowrocka – dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy, dyrektorzy szkół oraz jednostek organizacyjnych gminy Sępopol, Radni Rady Miejskiej w Sępopolu - Jolanta Bącik, Marian Bielecki, Grzegorz Borowski, Krajewska Irena, Kryłowicz Zbigniew, Artur Ruszczyński, Danuta Rybak, Marlena Szczurko.
Po złożeniu meldunku, powitaniu i wystąpieniach zaproszonych gości odczytano list wojewody warmińsko-mazurskiego Artura Chojeckiego. Następnie uchwałą prezydium Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP odznaką wzorowy strażak uhonorowano druha z jednostki OSP Sępopol Pawła Puciato, a wszystkim jednostkom OSP z terenu naszej gminy Burmistrz Sępopola w asyście Piotra Łazara Zastępcy Burmistrza wręczyła sprzęt przeciwpożarowy w postaci masek nahełmowych, szelek bezpieczeństwa, latarek nahełmowych i pulsoksymetrów zakupionych ze środków finansowych gminy Sępopol.
 
 Całej strażackiej rodzinie życzymy, by ofiarna służba, powołanie i poczucie odpowiedzialności za los drugiego człowieka były darzone szacunkiem, a zasługi i poświęcenie strażaków ochotników z naszej gminy doceniane były nie tylko od święta.
 
Wszystkim strażakom życzymy bezpiecznych powrotów z akcji !

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

XVIII Turniej Piłki Siatkowej już za nami.

W sobotę 27 kwietnia w Zespole Szkolno-Przedszkolnym odbył się XVIII charytatywny Turniej Piłki Siatkowej o puchar Burmistrza Sępopola. W tym roku grano dla Klaudii, dziewczynki z wadą serduszka.
          W rywalizacji udział wzięły drużyny: z Sępopola, Bartoszyc, placówki Straży Granicznej oraz drużyna z Gdańska. Po zaciętej walce turniej wygrał zespół z Pomorza, a tym samym wywalczył puchar Burmistrza.
Organizatorzy kierują podziękowania do Pani Burmistrz Ireny Wołosiuk za ufundowanie pamiątkowych statuetek, Pana Artura Rygielskiego, Marcina Zdziebło oraz Stefana Pyrcza, a także młodzieży ze Szkolnego koła PCK za pomoc w organizacji turnieju.

Wspólnymi siłami uzbierano 1510 zł. Dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się w tą szlachetną akcję.

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

13Galeria zdjęć: Turniej piłki siatkowej 2019

LGD Barcja ogłasza nabór wniosków oraz zaprasza na szkolenie